لنز گوش چیست؟ و چگونه کار می کند؟

لنز گوش

لنز گوش

لنز گوش یکی از پیشرفته ترین تکنولوژی هایی است که در خدمت افراد کم شنوا قرار گرفته و توانسته کیفیت شنیداری آن ها را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش دهد. لنز گوش همان سمعک لیزری است که در مطالب قبلی به آن اشاره کردیم. این سمعک ها به دلیل ساختار و نوع طراحی خدماتی بیشتر از یک سمعک معمولی را ارائه می دهند.

لنز گوش چیست و کاربرد آن برای افراد کم شنوا چه می باشد؟

همان طور که می دانید ابزارهای مرتبط با شنوایی چندین سال است که در بازار وجود دارند و افراد بعد از انجام شنوایی سنجی به سراغ خرید سمعک و سایر راه های درمانی می روند. تا همین چند سال اخیر که تنوع زیادی در خصوص سمعک ها وجود نداشت اغلب افراد از سمعک های پشت گوشی استفاده می کردند. این سمعک ها بسیار بزرگ بودند و جلب توجه می کردند. به این دلیل کسانی مانند نوجوانان و جوانان تمایلی به استفاده از آن ها نداشتند. این موضوع سبب می شد که با عواقب کم شنوایی دست و پنجه نرم کنند.

در طی سال های اخیر با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن سمعک هایی به نام لنز گوش شاهد این هستیم که افراد کم شنوا می توانند به راحتی با خرید سمعک کم شنوایی خود را برطرف کنند و هیچکدام از اطرافیان نیز متوجه موجود سمعک در گوش آن ها نشوند. در ادامه شما را با مکانیزم این سمعک های محبوب و البته کمیاب و گران آشنا خواهیم کرد.

تاریخچه لنز گوش

همان طور که اشاره کردیم سمعک های لیزری یا لنزهای گوش چند سالی است که وارد بازار شده اند. اگر بخواهیم دقیق تر به تاریخچه آن اشاره کنیم باید بگوییم که این ابزار کمک شنوایی ، مجوز خود را از سال 2015 میلادی از سازمان جهانی غذا و دارو اخذ کرد. سیستم و مکانیزم عملکردی این سمعک با سمعک های قبلی متفاوت است و از فناوری های بسیار مدرن در ساخت آن استفاده شده است.

عملکرد لنزهای گوش

سمعک هایی که به عنوان لنز گوشی شناخته می شوند دارای وزنی بسیار سبک هستند و افراد در هنگام استفاده از آن ها وزن زیادی را تجربه نمی کنند. همین امر سبب می شود که دچار مشکلاتی از قبیل خستگی گوش نشوند. خستگی گوش یکی از مشکلات متداول در هنگام استفاده از سمعک های آنالوگ و قدیمی بود. زیرا ابعاد و سایز بزرگی دارند و پشت گوش فرد را درگیر می کردند. در سمعک های لیزری از نور لیزر برای ارسال امواج صوتی به پرده گوش استفاده می شود. این تکنولوژی سبب می شود که ارتعاش به طور مستقیم بر روی پرده گوش به وجود آید. در صورتی که در سمعک های قبلی، ارتعاش به وسیله هوا ایجاد می شد. افراد در هنگام استفاده از لنز گوش پهنای باند بیشتر و قدرت شنیداری بالاتری را تجربه می کنند.

لنز گوش چیست و کاربرد آن برای افراد کم شنوا چه می باشد؟

تفاوت لنزهای گوش با سمعک های معمولی

لنزهای گوش فرآیند انتقال سیگنال های صوتی را به واسطه لیزر فروسرخ و تولید نور انجام می دهند. در صورتی که این پروسه در سمعک های معمولی توسط ارتعاش صوتی و هوا انجام می شود. یکی از مهم ترین تفاوت هایی که در بین لنزهای گوش و سمعک های معمولی وجود دارد این است که محدوده فرکانسی لنز بیشتر از سمعک معمولی است.

کاهش محدوده فرکانسی در سمعک های معمولی سبب می شود که صدا به طور مصنوعی به گوش برسد اما این ایراد در خصوص لنزها وجود ندارد. افراد با استفاده از این سمعک های مدرن و پیشرفته می توانند صدا را به طور طبیعی تر و با کیفیتی بسیار بالا بشنوند. 

مزایای استفاده از لنزهای گوش

منحصر به فرد

حتما می دانید که در هنگام خرید سمعک های معمولی از جمله سمعک های آنالوگ ابعاد و شکل گوش شما اهمیتی ندارد. اما لنزها منحصر به فرد هستند. به این معنی که بر اساس ابعاد و شکل گوش فرد طراحی می شوند. به همین دلیل هر فرد می تواند از لنز مخصوص به خود استفاده کند و قابل ارائه برای فرد دیگری نخواهد بود.

فاقد بلندگو

سمعک های نسل جدید که به عنوان لنز گوش معرفی می شوند فاقد بلندگو هستند. به همین خاطر می توانند امواج صوتی بالای 5 کیلو هرتز را نیز منتقل کنند. این امر سبب می شود که کیفیت صدای دریافتی به مراتب بیشتر از سمعک های معمولی باشد و فرد تجربه بهتری داشته باشد. افرادی که در مشاغل حساس قرار دارند و یا دانشجو یا دانش آموز می باشند باید از سمعک هایی استفاده کنند که بیشترین میزان امواج صوتی را به گوش آن ها منتقل کند. در غیر این صورت کیفیت زندگی و شغل آن ها تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

بی سیم

هنگامی که سمعک های آنالوگ وارد بازار شدند هیچکس فکر نمی کرد تکنولوژی آن ها به قدری پیشرفت کند که قابلیت اتصال بی سیم به دستگاه های هوشمند و پخش صوت را داشته باشد. در حال حاضر افراد کم شنوا نیز مانند افراد معمولی می توانند سمعک خود را به دستگاه های پخش صدا متصل کنند و به راحتی موزیک های مورد علاقه خود را گوش دهند.

نامرئی

لنز گوش در دسته لنزهای نامرئی قرار دارند و جلوه بیرونی ندارند. به این معنی که فرد در حین استفاده از آن ها اعتماد به نفس خود را از دست نمی دهد. زیرا سمعک توسط اطرافیان دیده نمی شود. این موضوع در خصوص جوانان و نوجوانان از اهمیت زیادی برخوردار است.

مزایای استفاده از لنزهای گوش

معایب لنز گوش

لنزهای گوش علی رغم تمام مزایایی که دارند معایبی را نیز دارا هستند که توجه به آن ها الزامی است. ادیولوژیست ها بعد از انجام تست شنوایی راه های درمانی مختلفی را در پیش پای بیمار قرار می دهند که به کمک آن ها بتوانند کم شنوایی خود را درمان کنند. روش هایی مانند دارو درمانی ، جراحی ، سمعک و … از جمله روش هایی است که می توان به کمک آن شنوایی فرد را به حالت عادی برگرداند. در ادامه به مواردی اشاره می کنیم که جزو معایب لنزهای گوشی شمرده می شوند.

کمیاب و گران

متاسفانه های لنزهای گوش مانند سمعک های معمولی در دسترس نیستند و پیدا کردن آن ها در بازار بسیار دشوار است. دلیل کمیاب بودن و بالا بودن قیمت این سمعک ها ، جدید بودن آن هاست. قطعا چند سال دیگر شاهد در دسترس بودن آن ها خواهیم بود.

احتمال جدایی لنز از پرده گوش

یکی دیگر از معایبی که در خصوص استفاده از لنز گوش وجود دارد این است که احتمال جدا شدن لنز از پرده وجود دارد. اما نگران نباشید. زیرا ادیولوژیست راهکارهای مختلفی را برای مراقبت از این سمعک های دوست داشتنی و نسل جدید به شما ارائه می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *