بررسی مراحل تجویز سمعک 

مراحل تجویز سمعک

مراحل تجویز سمعک

مراحل تجویز سمعک بعد از تست شنوایی سنجی  مشاهده علائم کم شنوایی انجام می شود. مراحل تجویز سمعک به شما کمک می کند تا از همان ابتدا بدانید که چگونه و با چه میزان شنوایی روبرو هستید. بدین ترتیب متوجه می شوید که از چه سمعکی به صورت معقولانه می توانید هرچه سریعتر استفاده کنید؛ چون که افت شنوایی افراد با توجه به شرایط خاص ممکن است تغییر کند و به همین دلیل است که شما باید از متخصصین کمک بگیرید تا یک سمعک مناسب و قابل قبول را برای شما در نظر بگیرند. در ادامه با مراحل تجویز سمعک آشنا خواهید شد.

مراحل تجویز سمعک چیست ؟

مراحل تجویز سمعک چیست ؟ شنوایی یکی از مهم ترین راه های برقراری ارتباط با سایر افراد است. اگر به هر دلیلی شاهد افت شنوایی و اختلال در آن باشیم قطعا اولین چیزی که آسیب می بیند ارتباطات ما است. به طور معمول این تصور وجود دارد که سالمندان دچار اختلال در شنوایی می شوند اما واقعیت این است که سن تنها عامل تاثیر گذار در قدرت شنوایی محسوب نمی شود. بلکه نوزادان و کودکانی نیز وجود دارند که به دلایلی از جمله وراثت ، مصرف داروهایی مانند فنوباربیتال و عفونت های گوش و مغز دچار کم شنوایی می شوند. در این بخش به منظور بیان مراحل تجویز سمعک مواردی به شما خواهیم گفت که توصیه می کنیم قبل از خرید سمعک به آن ها توجه داشته باشید.

ارزیابی شنوایی

مراحل تجویز سمعک را در ابتدا با شنوایی سنجی مشخص می کنند؛ چرا که این اولین مرحله با معاینه گوش و همچنین تست های تخصصی باعث می شود تا میزان شنوایی افراد مشخص گردد. که در این بین میزان کم شنوایی و الگوی کم شنوایی به سادگی تعیین می شود اما در مرحله دوم متخصص علت کم شنوایی را برای فرد مشخص می‌کند که آیا این روند می تواند قابل درمان باشد و یا مسیر سختی را بیمار پیش رو دارد.

مشاوره

البته مشاور مشکلاتی که باعث کم شنوایی شده است را نیز توضیح می دهد و در این بین، بهترین توضیح خرید سمعک به حساب می آید؛ چرا که بسیاری از سمعک ها هر کدام با فناوری و تکنولوژی خاص خود در مدل های گوناگون با یک هزینه و بودجه متفاوت می تواند به افراد کم شنوا ارائه دهد تا به راحتی بتوانند فعالیت های روزمره خود را انجام دهند. اگر بعد از تست شنوایی سنجی متوجه شدید که به خرید سمعک نیاز دارید باید ابتدا مشاوره های لازم را با ادیولوژیست انجام دهید.

قالب گیری گوش

 در مرحله بعدی قالب گیری و اندازه گیری گوش است که بعد از انتخاب سمعک مورد نظر متخصص شنوایی با قالب گیری و اندازه گیری سمعک را برای گوش فرد ترسیم می کند. در مرحله بعدی شما باید بعد از ساخت سمعک تنظیمات و نرم افزار مربوط به آن را به خوبی آموزش ببینید؛ چرا که هر سمعکی با نحوه خاصی خاموش و روشن کردن شما را مواجه می کند.

قالب گیری گوش

آموزش استفاده از سمعک

در حال حاضر سمعک ها در انواع مختلف و با تکنولوژی های گوناگون در دسترس افراد قرار دارند که هر کدام از آن ها دارای تنظیمات مخصوص به خود می باشد. همچنین باید بدانید که اگر باتری سمعک تمام شود شما چگونه برای تعویض باتری اقدام کنید و هر چه سریعتر این کار را انجام دهید. برخی از افراد کم شنوا حتی شاید با نحوه قرارگیری سمعک در گوش خود آشنایی نداشته باشند که در این مرحله آموزش های لازم به این افراد داده می‌شود و نگهداری سمعک خود روش های خاصی را می طلبد که بتوان در طولانی مدت از انواع سمعک به نحو احسن استفاده کرد. البته شما سمعکی که سفارش می دهید را باید با گارانتی و ضمانت نامه معتبر انتخاب کنید تا در صورت هرگونه مشکل قادر باشید از خدمات گارانتی به نحو احسن استفاده کنید.

در حالیکه سمعک به شما تحویل داده شد شما می توانید حتی مدارکی که برای بیمه لازم است را تحویل بگیرید. متخصص شنوایی سنجی به شما این موارد را گوشزد می‌کند تا در چه مکان هایی می توانید از سمعک استفاده کنید و این چنین است که طول عمر سمعک شما افزایش پیدا می‌کند.

سمعک راهکاری برای جبران افت شنوایی افراد

اصولا برای مراحل تجویز سمعک باید دسته بندی خاصی را در نظر بگیرید، که این دسته‌بندی در ابتدا به میزان افت شنوایی مربوط می شوند؛ چرا که بعضی از سمعک ها شاید برای افت شنوایی عمیق چندان مناسب نباشد؛ چون که با کمتر شدن افت شنوایی شما می توانید از سمعک هایی که ابعاد کوچکتری دارند به راحتی استفاده کنید.

چنانچه افت شنوایی با یک فرکانس بالا همراه باشد معمولا از سمعک های پشت گوشی کوچک و کانال گوش باز مورد استفاده قرار می کنند که البته تعداد کانال سمعک نیز خود یک موضوع مهم برای میزان کم شنوایی است. سلامت گوش و پرده صماخ اما یکی دیگر از عوامل مهمی است که صددرصد شما باید برای خرید سمعک مناسب به آن توجه داشته باشید.

سمعک راهکاری برای جبران افت شنوایی افراد

اهمیت خرید سمعک مناسب

این نکته را به خاطر داشته باشید که مراحل تجویز سمعک به این دلیل مورد توجه قرار می‌گیرند که عمدتا سمعک ها به این دلیل که دستگاه های الکترونیکی بسیار پیچیده هستند می توانند صدا را تقویت کرده و برای جبران کم شنوایی گزینه معقولانه ای باشند. عمدتا از سمعک برای جبران افت شنوایی استفاده می شود و برای اختلالات شنوایی روند درمانی خاصی ندارد.

 در این بین شما باید به خرید مناسب سمعک توجه کنید. همانند عینک اگر مدل و میزان شنوایی شما مطابق با آن تنظیم نشود مشکلات زیادی را بعدا برای شما به وجود می آورد. شاید به همین علت باشد که ما همیشه توصیه می‌کنیم از مراکز معتبر برای تجویز سمعک استفاده کنید. اگر از  سمعک مناسب استفاده نکنید، صددرصد شما با مشکلات شنوایی بیشتری رو به رو خواهید شد.

 میتواند تمامی صداها را حتی صداهای که در پس زمینه وجود دارد را به راحتی با سمعک بشنوید. البته استفاده از سمعک های دیجیتالی باعث می شود تا صدای پشت زمینه به راحتی از دسترس خارج شود چنانچه شما به یک مرکز معتبر مراجعه کنید متخصص می تواند با انجام تست شنوایی سمعک مناسب را در اختیار شما قرار دهد.

چه زمانی باید به متخصص مراجعه نمود؟

هرگونه ترشح فعال را از داخل گوش خود در طی 3 ماه پی در پی جدی بگیرید و به شنوایی سنجی معتبر مراجعه کنید که البته انواع سرگیجه یا وز وز گوش را باید به افت شنوایی نسبت داد کم شدن شنوایی به صوذت یک طرفه و البته کاملا ناگهانی نیز به شدت باید مورد بررسی قرار بگیرد. شکاف هوایی/ استخوانی  15 دسیبل یا افزایش در فرکانس 500٬ 1000 و 2000 هرتز در اودیومتری نیز از جمله موارد مهم است که شما هرچه سریعتر مراحل تجویز سمعک را جدی بگیرید. جمع شدن غیر معمولی سرومن نیز از جمله عواملی هستند که به کم شنوایی افراد مربوط است. انواع درد و یا هرنوع ناراحتی در گوش را سریعا به مختصص مطمئن و کاربلد اطلاع دهید.

مراحل تجویز سمعک همانگونه که در این مقاله به آن اشاره شد را باید مراحل مهمی در نظر بگیرید به این دلیل که هر گونه سمعک نامناسب صددرصد مشکلات بیشتری را برای الگوی شنوایی افراد به وجود می آورد و در میزان شنوایی نیز تاثیر می گذارد. سعی کنید از یک مرکز معتبر به خرید انواع سمعک مناسب اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *