مزایا سمعک دیجیتال چیست؟ | بررسی مزایا و معایب

مزایا سمعک دیجیتال

مزایا سمعک دیجیتال

 در بین انواع سمعک مزایا سمعک دیجیتال چیست ؟ اگر قصد انتخاب یک سمعک ‌پیشرفته و کارآمد را دارید، باید بدانید که سمعک های دیجیتال بهترین و پیشرفته ترین سمعک به شمار می روند.‌ اما با اینحال باز هم بهتر است قبل از خرید با مزایا سمعک دیجیتال و حتی معایب و انواع آن به خوبی آشنا شوید. سمعکهای دیجیتال شامل همان سمعک های بسیار مدرنی هستند که عملکرد بی نظیری دارند. این نوع سمعک صدا را از DSP یا پردازشگر دیجیتالی عبور داده و باعث تولید صدا می شوند. این پردازشگرها یک نوع چیپ کامپیوتری کوک هستند که باعث خوانش امواج صدا می شوند. نوع پیشرفته تمامی سمعکهای تولید شده، همین سمعکهای دیجیتال هستند. اما تنوع این سمعک ها حق انتخاب بیشتری به شما مشتریان گرامی دهد که هر یک از مدلهای مختلف آن، مزایا و مشخصات خاصی دارند که مورد توجه کاربران قرار گرفته است.

مزایا سمعک دیجیتال به میزان قابل توجهی باعث بهبود شنوایی خواهد شد. سمعک های دیجیتال شاید پیشرفته ترین و کارآمدترین نوع سمعک هایی هستند که اما بهتر است قبل از خرید سمعک دیجیتال با انواع آن مزایا و حتی معایبی که می توانند داشته باشند، تا حدودی آشنا شوید.

 • حذف فیدبک یا سوت سمعک

تمامی سمعک های دیجیتال دارای صدای فیدبک یا سوت سمعک هستند. حال سمعک های قدیمی نمی توانستند باعث حذف و کنترل فیدبک شوند اما در حالی که سمعک های دیجیتال دارای چنین توانایی می باشند. این قدرت به اندازه ای بالا است که می توانند مکالمات آهسته و فرکانس های مختلف را بشنوند. خرید سمعک باید بعد تست شنوایی سنجی تجویز شود.

 • دارای میکروفون جهت دار

از دیگر مزایا سمعک دیجیتال، داشتن میکروفن جهت دار است. این میکروفن ها باعث تمرکز سمعک به صداهای مختلف و حتی کاهش صداهای مزاحم اطراف می شوند. حتی بسیاری از این سمعک ها جهت نویز را با کمک میکروفن به خوبی تشخیص می دهند. درواقع صدایی مورد نظر را با حذف صداهای اطراف مزاحم به شما می رسانند.

 • مدیریت اصوات نویزی و مزاحم

از دیگر مزایا خاص و ویژه سمعک های دیجیتال می توان به مدیریت صداهای نویز و مزاحم اشاره کرد. در واقع بسیاری از صداهای مزاحم نظیر صدای فن، صدای ترافیک و بوق ماشین ها و .. را به حداقل می رساند تا شما بتوانید صدای مربوطه را به راحتی حس کنید. همچنین باعث کاهش نویز در جهت بهتر شنیدن گفتار کمک خواهد کرد.

 • ارتباط با وسایل صوتی و تصویری

خارق العاده است که سمعک های دیجیتال می توانند به راحتی با وسایل صوتی و تصویری ارتباط برقرار کنند. این برقراری ارتباط باعث استفاده آسان و کاربردی سمعک های دیجیتال می شود.

 • قابل برنامه ریزی و تنظیم

شاید دیگر مزایا سمعک دیجیتال که عالی هستند، قابلیت برنامه ریزی آن ها می باشد. این برنامه ریزی و تنظیم قدرت شنیداری را در شرایط مختلف، بهتر می کند.

 

مزایا سمعک دیجیتال

 

دیگر مزایا سمعک دیجیتال

 • به حداقل رساندن سر و صدای محیط

این به حداقل ممکن رساندن مربوط به سر و صداهای بسیار زیادی می باشد که قطعا آزار دهنده هستند. رفع نیازهای فرد کم شنوا از دیگر مواردی است که می توان به آن اشاره کرد. این مزیت مربوط به همان قابلیت برنامه ریزی و تنظیم سمعک ها است که شما می توانید به راحتی در هر محیطی متناسب با میزان صدا، سمعک خود را تنظیم کنید.

 • زیبایی

معمولا سمعک های دیجیتال از نظر ظاهری بسیار زیباتر و شیک تر از دیگر سمعک ها هستند. این امر سبب می شود که وجود سمعک باعث خجالت فرد در برابر سایرین نشود.

 • تنوع

سمعک های دیجیتال در انواع مختلفی به تولید رسیده اند که می توانید متناسب با میزان سطح شنوایی خود یک نمونه را انتخاب کنید. سمعک هایی مانند برند widex جزو زیباترین برندهای سمعک در جهان محسوب می شوند. در مطالب گذشته تحت عنوان معرفی بهترین برندهای سمعک در جهان پرداختیم.

 • ارتباط با وسایل بلوتوث دار

سمعک های هوشمند جهت استفاده بهتر و کارآیی بیشتر، قابلیت ارتباط با وسایل بلوتوث دار را دارند. از جمله این دستگاه های هوشمند شامل تلفن همراه ، تبلت و … می باشد.

 • تغییر اتوماتیک صدا در ورودی های مختلف

از بی نظیرترین مزایا سمعک دیجیتال تغییر حالت صدا در ورودی های مختلف با توجه به میزان سطح صداهای ایجاد شده می باشد. این نوع از سمعک ها بعد از تشخیص میزان آستانه شنوایی بعد از تست شنوایی قابل استفاده هستند.

 • سیستم حذف وزوز گوش

 این سمعک های پیشرفته دارای قسمتی به نام حذف وزوز گوش هستند. در صورت احساس وزوز گوش می توانید به راحتی آن را توسط سمعک ها حذف نمایید.

 • مناسب بودن قیمت

شاید با توجه به شرایط اقتصادی همه ما به دنبال محصولات قیمت مناسب باشیم. اما از طرفی مجهز بودن و پیشرفته بودن تجهیزات به خصوص تجهیزات پزشکی اعم از سمعک ها برایمان بسیار مهم است. سمعک های دیجیتال نیز با وجود پیشرفته بودن اما دارای قیمت کاملا اقتصادی است.

نکات مهم درباره سمعک های دیجیتال

برای استفاده بهتر تنها آشنایی با مزایا سمعک دیجیتال کافی نیست. بلکه شما بایستی با نکات مهمی درباره سمعک های دیجیتال نیز آشنا باشید.

 • هرگز بدون تجویز پزشک به صورت خودسر اقدام به استفاده سمعک نکنید. چرا که ممکن است گوش های شما به دلیل عفونت یا پر شدن مایع گوش دچار کم شنوایی شده باشد و قطعا با استفاده سمعک به شنوایی خود آسیب می رسانید.
 • به دلیل کوچک بودن سمعک های دیجیتال هرگز برای کودکان از این نوع سمعک استفاده نکنند. ممکن است کودک آن ها را ببلعد.
 • کسانی که با کاهش شنوایی شدید مواجه هستند نباید هرگز از این نوع سمعک ها استفاده کنند.
 • در صورت کار نکردن سمعک، در صورت نداشتن تخصص هرگز آن را دستکاری نکنید.
 • سمعک های دیجیتال را نباید در معرض آب قرار دهید و حتی در صورت آلودگی ممکن است باعث عفونت گوش هایتان شوند.

 

نکات مهم درباره سمعک های دیجیتال

انواع سمعک های دیجیتال

حالا که با مزایا سمعک دیجیتال آشنا شده اید بهتر است کمی هم درباره انواع سمعک دیجیتال بشنوید. این سمعک های مدرن در سه نوع مختلف طراحی شده اند که یکی پس از دیگر دارای مزیت هایی بالایی هستند. این سمعک ها باعث عبور صدا از DSP یا پردازشگر دیجیتالی باعث تولید صدا می شوند. اما سه نوع سمعک دیجیتال معمولی، دیجیتال پیشرفته و دیجیتال هوشمند شامل موارد زیر هستند:

 • سمعک دیجیتال معمولی

این سمعک ها همانگونه که از نام آن ها پیداست، معمولی بوده و مخصوص افرادیست که حضور فعالی در جامعه ندارند. معمولا کسانی که تمام اوقات خود را در محیط های آرام می گذرانند.

 • سمعک دیجیتال پیشرفته

این نوع سمعک های پیشرفته نیز جزو مدرن ترین و پیشرفته ترین سمعک هایی هستند که نیاز به قدرت شنوایی بالایی دارند. این افراد معمولا در جامعه حضور فعالی دارند.

 • سمعک دیجیتال هوشمند

دیجیتال هوشمند نیز جزو سمعک هایی است که حداکثر شنوایی لازم را برای افراد کم‌ شنوا ایجاد می کند. این سمعک ها با حداکثر امکانات لازم طراحی و تولید شده اند و معمولا محبوب تر از دو مدل قبلی می باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *