آشنایی با مزایا و معایب انواع سمعک

مزایا و معایب انواع سمعک

مزایا و معایب انواع سمعک

آیا می دانید مزایا و معایب انواع سمعک چیست و هر کدام از آن ها چه ویژگی هایی دارند؟ سمعک ها به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند که می توان به سمعک هایی که درون مجرای گوش قرار می گیرند و دیده نمی شوند، سمعک هایی که درون مجرای گوش قرار می گیرند اما دیده می شوند و سمعک های پشت گوشی یا آنالوگ اشاره کرد. بهتر است قبل از انتخاب و خرید سمعک با مزایا و معایب انواع سمعک آشنا شوید.

مزایا و معایب انواع سمعک چیست؟

قبل از اینکه به مزایا و معایب انواع سمعک بپردازیم بهتر است به این نکته مهم اشاره کنیم که انتخاب و خرید سمعک فقط بر اساس نوع کم شنوایی یا آستانه شنوایی شما تعیین نمی شود. بلکه شما باید توانایی های خود را در بکارگیری از این ابزار نیز در نظر بگیرید. به طور مثال سمعک های نامرئی دارای سایز بسیار کوچکی هستند که بیش از چند میلی متر نیست. به همین دلیل استفاده از آن ها نیاز به توانایی شما دارد.

افراد سالمند، کودکان و کسانی که دچار بیماری هایی نظیر پارکینسون هستند نمی توانند به راحتی از سمعک های کوچک استفاده کنند. به همین دلیل توصیه می شود از سایر مدل ها مانند سمعک نامرئی عینکی بهره مند شوند. در مطالب گذشته به مدل های مختلف سمعک از جمله سمعک آنالوگ ، سمعک هوشمند، سمعک دیجیتال، سمعک نامرئی عینکی و .. پرداختیم. اکنون قصد داریم به بررسی مزایا و معایب انواع سمعک اشاره کنیم. همان طور که اشاره شد سمعک ها به سه دسته تقسیم بندی می شوند.

 

مزایا و معایب سمعک هایی که درون مجرای گوش قرار می گیرند و نامرئی هستند.

این نوع از سمعک ها درون مجرای گوش قرار داده می شود و توسط اطرافیان دیده نمی شود. این سمعک ها برای افرادی مناسب است که بعد از شنوایی سنجی متوجه شده اند که میزان کم شنوایی آن ها خفیف یا متوسط است. استفاده از این سمعک ها برای جوانان و افرادی مانند هنرمندان و ورزشکاران مناسب است. زیرا این افراد تمایلی ندارند تا اطرافیان متوجه کم شنوایی آن ها شوند.

مزایا

 • عدم دیده شدن سمعک توسط اطرافیان به عنوان مهم ترین مزیت این سمعک ها محسوب می شود.
 • یکی دیگر از مزایای استفاده از این سمعک ها این است که درون مجرای گوش قرار داده می شوند و مانند سمعک های آنالوگ و پشت گوشی صداهای مزاحم مانند وزش باد را تقویت نمی کند.
 • این نوع از سمعک ها قابل تنظیم به وسیله اپلیکیشن و تلفن همراه نیز هستند و می توان آن ها را از این طریق کنترل کرد.

معایب

 • استفاده از آن برای کودکان محدودیت دارد. زیرا سایز آن ها بسیار کوچک است و احتمال بلعیدن آن توسط کودک وجود دارد.
 • افرادی که دارای کم شنوایی شدید هستند گزینه مناسبی برای استفاده از این سمعک ها محسوب نمی شوند و معمولا افراد دارای کم شنوایی خفیف و متوسط می توانند از آن استفاده کنند.

مزایا و معایب انواع سمعک

مزایا و معایب سمعک هایی که درون مجرای گوش قرار می گیرند و دیده می شوند.

سمعک هایی که درون مجرای گوش قرار داده می شوند و توسط اطرافیان دیده می شوند نسبت به نوع اول بزرگ تر و البته قوی تر هستند. این سمعک ها و سمعک های نوع قبل ، بعد از قالب گیری از گوش ساخته می شوند. زیر ساختمان گوش هر فرد با فرد دیگر متفاوت است و نمی توان از یک سمعک برای تمام گوش ها استفاده کرد. قالب گیری گوش توسط ادیولوژیست انجام می شود.

مزایا

 • قوی تر بودن این سمعک ها سبب می شود که افرادی که پس از تست شنوایی متوجه می شوند دچار  کم شنوایی شدید هسند نیز بتوانند از آن ها استفاده کنند و قدرت شنیداری خود را تقویت کنند.
 • قیمت این سمعک ها نسبت به نوع قبل کمتر است. زیرا هر چه سمعک کوچک تر باشد به معنای استفاده از تکنولوژی برتر در آن است و قطعا قیمت آن نیز بیشتر می شود.

معایب

 • این نوع از سمعک ها مانند دسته اول برای کودکان مناسب نیستند .زیرا ابعاد کوچکی دارند و ممکن است توسط کودک بلیعده شوند.
 • توجه به رشد کودک از اهمیت زیادی برخوردار است. کودکان دائما در حال رشد هستند و ساختمان گوش آن ها بزرگ تر می شود. به همین دلیل مجبور خواهید شد هر چند وقت یکبار سمعک را تعویض کنید و از لحاظ اقتصادی برای شما مقرون به صرفه نخواهد بود.

مزایا و معایب انواع سمعک

مزایا و معایب سمعک هایی که پشت گوش قرار می گیرند.

سمعک هایی که پشت گوش قرار می گیرند به عنوان سمعک آنالوگ شناخته می شوند که قدیمی ترین نسل سمعک محسوب می شود. در مطالب گذشته به مزایا و معایب انواع سمعک از جمله سمعک آنالوگ اشاره کردیم. ساختار سمعک آنالوگ به شکلی است که به وسیله یک لوله به قالب اصلی متصل می شود. دریافت فرکانس های صوتی از محیط و تقویت آن از جمله مراحلی است که فرد در حین استفاده از این سمعک تجربه می کند. خوشبختانه این سمعک ها در حال منسوخ شدن هستند زیرا معایب زیادی به همراه دارند که سبب آسیب به شنوایی فرد نیز خواهد شد.

مزایا

 • از جمله مزایای سمعک آنالوگ این است که برای افرادی که دارای کم شنوایی شدید هستند نیز قابل استفاده است و محدودیتی از این بابت وجود ندارد.
 • تمام افراد و در سنین مختلف می توانند از سمعک آنالوگ بهره بگیرند. به شرط آنکه خرید سمعک با تجویز ادیولوژیست انجام شود.
 • افرادی که دارای جرم بیش از حد در گوش هستند نمی توانند از سمعک های نامرئی و داخل گوشی بهره مند شوند. به همین دلیل می توانند برای جبران کم شنوایی خود از سمعک آنالوگ استفاده کنند.

معایب

 • قطعا استفاده از سمعک آنالوگ اطرافیان شما را متوجه کم شنوایی تان می کند. زیرا ابعاد بزرگی دارند و در پشت گوش قرار می گیرند.
 • در خصوص مزایا و معایب انواع سمعک آنالوگ باید بگوییم که مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که سمعک های پشت گوشی تمام صداها را از جمله صداهای مزاحم مانند وزش باد را نیز تقویت می کند و می تواند باعث از بین رفتن آرامش شما در مواقع استراحت شود. زیرا تمام افراد نمی توانند در حین استراحت سمعک را از گوش خود خارج کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *