بررسی مزایا و معایب سمعک آنالوگ

مزایا و معایب سمعک آنالوگ

مزایا و معایب سمعک آنالوگ

اگر پس از انجام شنوایی سنجی مشخص شود که مبتلا به کم شنوایی هستید، باید برای خرید سمعک اقدام کنید. بررسی مزایا و معایب سمعک آنالوگ موجب می شود که افراد کم شنوا انتخاب بهتری داشته باشند. در سال های نه چندان دور که تکنولوژی ساخت سمعک پیشرفت زیادی نکرده بود اغلب افراد از سمعک های آنالوگ استفاده می کردند. زیرا انتخابی جز این نداشتند. اما با معرفی مزایا و معایب سمعک آنالوگ متوجه خواهید شد که تکنولوژی تولید آن ها به چه صورت است.

مزایا و معایب سمعک آنالوگ

مزایا و معایب سمعک آنالوگ چیست و چرا افراد ترجیح می دهند اقدام به خرید سمعک دیجیتال کنند؟ کم شنوایی به عنوان یک اختلال و عارضه می تواند کیفیت زندگی افراد را تحت تاثیر قرار دهد. ابزارهای مختلفی برای جبران این کمبود وجود دارد که می توان به خرید سمعک اشاره کرد. در سال های اخیر استفاده از سمعک برای افراد کم شنوا سبب شده که قدرت شنیداری خود را تقویت کنند و اختلالات شنوایی باعث کاهش اعتماد به نفس و انزوای آن ها نشود.

قبل از بررسی مزایا و معایب سمعک آنالوگ باید بگوییم که این مدل جزو قدیمی ترین و نخستین نسل سمعک محسوب می شود که از ظاهری بزرگ و قدرتی کم برخوردار است. به همین دلیل افراد به محض مشاهده تکنولوژی بالاتر به سراغ آن رفته و انواع سمعک نامرئی ، دیجیتالی ، هوشمند ، وایرلس و … را انتخاب می کنند. در مطالب گذشته به معرفی تمام مدل های مدرن سمعک پرداخته ایم.

اگر بخواهیم در خصوص مکانیزم سمعک های آنالوگ صحبت کنیم باید بگوییم که امواج شنیداری از طریق میکروفن هایی که در آن تعبیه شده جمع آوری می شود و توسط قطعه ای به نام آمپلی فایر تقویت شده و به واسطه بلندگو به گوش ارائه می شود. اگر به شکل ظاهری سمعک های آنالوگ توجه کنید شاهد خواهید بود که بر روی آن یک دکمه قرار داده شده که با کمک آن می توانید قدرت سمعک را زیاد یا کم کنید. به این معنی که در مواقع استراحت بجای خارج کردن آن از گوش، قدرت دریافت امواج صوتی از محیط را کاهش می دهید و هر زمان که بخواهید آن را قوی تر خواهید کرد.

مزایا و معایب سمعک آنالوگ

مزایای سمعک آنالوگ

قیمت مناسب

اگر بعد از تست شنوایی متوجه شده اید که نیاز به خرید سمعک دارید اما بودجه زیادی در اختیار ندارید می توانید به سراغ سمعک آنالوگ بروید. زیرا تکنولوژی ساده آن ها سبب می شود که از قیمت مناسبی برخوردار باشند و تمام افراد قادر به تهیه آن باشند. اما اگر از قدرت مالی بالایی برخوردار هستید توصیه می کنیم به سراغ تکنولوژی های پیشرفته تر مانند سمعک نامرئی عینکی بروید.

طول عمر باطری

بسیاری از سمعک ها به وسیله باتری کار می کنند. اما برخی دیگر نیز شارژی هستند. طول عمر باتری سمعک آنالوگ بسیار بیشتر از سایر مدل هاست و می توانید به مدت چند سال روی آن حساب کنید. البته اگر ظاهر بزرگ و خیره کننده آن برایتان مهم نیست!

تعمیر ساده

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که مراقبت زیادی از وسایل تان نمی کنید و زود به زود شاهد خراب شدن سمعک تان هستید نگران نباشید. زیرا سمعک های آنالوگ به دلیل ساختار ساده ای که دارند سریع تر و راحت تر تعمیر می شوند. اغلب تعمیرکاران نیز قادر به تعمیر آن ها هستند. اما هر چقدر سمعک پیشرفته تر می شود پیدا کردن تعمیرکار آن نیز دشوارتر خواهد بود.

مزایا و معایب سمعک آنالوگ

معایب سمعک آنالوگ

ظاهر بزرگ

در خصوص بررسی مزایا و معایب سمعک آنالوگ باید اشاره ای به ظاهر بزرگ آن کنیم. ظاهر بزرگ و خیره کننده سمعک های آنالوگ سبب می شود که تمام اطرافیان متوجه آن شوند. این موضوع برای نوجوانان و جوانان امری ناخوشایند است. مخصوصا اگر جزو هنرمندان، ورزشکاران و یا افراد سرشناس باشید استفاده از سمعک های آنالوگ برای شما سخت خواهد بود. در این شرایط می توانید به سراغ سایر مدل های کوچک تر و البته قدرتمندتر بروید.

عدم تنظیم با آستانه شنوایی

آستانه شنوایی موضوع مهمی است که در انواع تست شنوایی سنجی مورد بررسی قرار می گیرد. سمعک های مدرن و پیشرفته بر اساس آستانه شنوایی به فروش می رسند. اما سمعک های آنالوگ این قابلیت را ندارند و بر اساس آستانه شنوایی ثابت طراحی و تولید می شوند. این مساله می تواند کیفیت شنیداری فرد را تحت تاثیر قرار دهد. زیرا آستانه شنوایی در تمام افراد کم شنوا، ثابت نیست و امری متغیر می باشد.

تقویت تمام صداها حتی صداهای مزاحم

در مطالب قبلی ذکر کردیم که یکی از مهم ترین ویژگی های سمعک های هوشمند و دیجیتال این است که صداهای مزاحم اطراف را کاهش می دهد و سبب آرامش فرد می شود. اما از آنجایی که سمعک های آنالوگ قادر به تشخیص صداهای مزاحم نیستند سبب می شود که تمام صداها از جمله امواج مزاحم نیز تقویت شوند و در برخی از مواقع شاهد ترومای صوتی برای افراد کم شنوا نیز هستیم.

شباهت و تفاوت سمعک های آنالوگ و هوشمند

پس از اینکه به معرفی و بررسی مزایا و معایب سمعک آنالوگ پرداختیم نوبت به این می رسد که به طور مختصر در خصوص شباهت ها و تفاوت های سمعک آنالوگ و هوشمند نیز صحبت کنیم. در هر دو سمعک اجزای مشابهی وجود دارد که قادر هستند امواج صوتی را از طریق مدار تقویت کنند و از طریق میکروفن نیز انتقال دهند. هر دو سمعک از باتری استفاده می کنند و از یک عدد گیرنده به منظور ارسال امواج صوتی به گوش فرد ناشنوا بهره می برند.

اما در خصوص تفاوت سمعک آنالوگ و هوشمند باید بگوییم که مهم ترین تفاوت آن ها در تکنولوژی تولید آنهاست. سمعک های قدیمی یا آنالوگ تمام صداها را به طور همزمان تقویت می کنند و در برخی از مواقع نیز باعث آسیب به گوش فرد می شوند. بر روی سمعک آنالوگ یک دکمه قرار دارد که می تواند قدرت دریافت صداها را کم یا زیاد کند اما در سمعک های هوشمند این قابلیت وجود ندارد. زیرا آن ها توسط دکمه کنترل نمی شوند بلکه می توان با استفاده از نرم افزارهای هوشمند که بر روی دستگاه های دیجیتالی نصب می شوند اقدام به تقویت یا تضعیف صداهای دریافت شده کرد. قابلیت برنامه ریزی سمعک های دیجیتال بسیار اهمیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *