بررسی مزایا و معایب سمعک شارژی

مزایا و معایب سمعک شارژی

مزایا و معایب سمعک شارژی

با مزایا و معایب سمعک شارژی آشنا هستید؟ آیا می دانید که سمعک های شارژی چگونه کار می کنند؟ سمعک شارژی چگونه باعث بهبود شنوایی افراد ناشنوا  پس از انجام تست های شنوایی و تشخیص و تجویز پزشک می شوند ؟ آیا این سمعک ها نیاز به شارژ دائم دارند؟ همانگونه از نام سمعک های شارژی پیداست، این سمعک ها قابل شارژ هستند. در واقع شما با شارژ کردن این سمعک ها می توانید از آن ها استفاده کنید. البته در بازار انواع و اقسام سمعک های مختلفی وجود دارد که همگی آن ها بر اساس نوع مدل، طرح، کیفیت، قیمت، تکنولوژی و حتی ابعاد با یکدیگر تفاوت دارند.

بی شک با گذشت زمان و افزایش علم و دانش بشری، هر روز تجهیزات پیشرفته تر و با قابلیت بیشتر به تولید می رسند. اما سمعک های شارژی نمونه ای از انواع سمعک هایی است که طرفداران زیادی دارد و مدت هاست که در بازار به فروش می رسد. این مدل سمعک ها حتی خود دارای تقسیم بندی های متعددی هستند که میزان دوام شارژ، نوع شارژ آن ها بایکدیگر متفاوت خواهد بود. در ادامه به بررسی مزایا و معایب سمعک شارژی و حتی سایر مشخصات آن ها خواهیم پرداخت.

 

 

سمعک های شارژی مناسب چه کسانی هستند؟

مهم ترین مزایا و معایب سمعک شارژی چیست ؟ سمعک های شارژی، یکی از پرفروش ترین سمعک هایی هستند که در افراد کم شنوا مورد استفاده قرار می گیرند. اما وقتی صحبت از پرفروش بودن می شود، بدین معنا نیست که هر فرد ناشنوایی بدون تجزویز پزشک با هر نوع مشکل شنوایی می تواند از این مدل سمعک ها استفاده کند. نه، بلکه چند نوع کم شنوایی وجود دارد که در بسیاری از آن ها امکان استفاده از سمعک های داخل گوش وجود ندارد. به عنوان مثال برخی از این افراد به صورت مادر زادی با مشکل انسداد گوش مواجه هستند و دیگر مشکلات رایجی که قطعا نوع سمعک مورد استفاده نیز در آن ها متفاوت خواهد بود.

اما بسیاری از گروه های کم شنوا با توجه به نوع شنوایی که دارند و طبق تجویز پزشک می توانند اقدام به خرید سمعک شارژی و حتی دیگر مدل سمعک ها استفاده کنند. اما قطعا دلیل محبوبیت این سمعک ها مزایایی هستند که دارند. پس در ادامه به بررسی مزایا و معایب سمعک شارژی می پردازیم. تست شنوایی سنجی و تعیین آستانه شنوایی این امکان را در اختیار شما قرار می دهد که اقدام به خرید سمعک کنید.

 

مزایای سمعک شارژی

 • امروزه مهمترین مسئله بسیاری از افراد، با توجه به شرایط بد اقتصادی کنونی قیمت ها است. قیمت برخی از سمعک ها به اندازه ای بالاست که برخی قادر به خرید آن ها نیستند. اما میزان هزینه این سمعک های شارژی پایین تر از دیگر سمعک های موجود در بازار می باشد.
 • درصورت شارژ شدن مجدد دیگر نیازی به خرید باتری سمعک و صرف هزینه زیاد و دائم نیست. در صورت تمام شدن میزان شارژ این سمعک ها، می توان آن ها را مجددا شارژ نمود.
 • اگر قصد اطلاع از مزایا و معایب سمعک شارژی را دارید، باید بدانید که شارژ شدن خود یک مزیت محسوب می شود. چرا که ممکن است درصورت باطری خوردن سمعک در موارد خاص، نتوانید باطری را به راحتی خریداری کنید.
 • مناسب جهت استفاده برای افراد سالمند است. افرادی که بیشتر در خانه می مانند، به راحتی می توانند از این سمعک ها استفاده کنند.
 • این سمعک ها به هیچ وجه در صورت تعویض باطری خراب نمی شوند.
 • امکان شارژ با سرعت بالا و مورد استفاده در مواقع بسیار ضروری نیز از دیگر مزیت های این سمعک ها می باشد.
 • به راحتی می توانید در هر مکانی که هستید با استفاده از پاور بانک و دیگر منابع تغذیه این مدل سمعک ها را شارژ کنید.

 

 

مزایای سمعک شارژی

 

معایب سمعک شارژی

اگر هدف شما شناخت مزایا و معایب و سپس خرید سمعک شارژی است، بهتر است با هر دو گزینه نیز به صورت کامل و دقیق آشنا شوید. چرا که معایب سمعک ها نیز در انتخاب درست به شما کمک می کند. حال این معایب شامل مواردی چون:

 • یکی از معایب اصلی که بسیار مورد توجه قرار می گیرد، لزوم شارژ روزانه اینگونه سمعک ها خواهد بود. در واقع شما برای هر بار استفاده روزانه بایستی حتما این سمعک ها را شارژ کنید، در غیر این صورت خاموش می شوند و شما قادر به شنیدن صدای محیط اطراف خود نیستید.
 • در بررسی مزایا و معایب سمعک شارژی به این نکته توجه کنید که شما جهت شارژ سمعک خود نیاز به برق دارید و ممکن است در برخی شرایط و مکان ها به برق دسترسی نداشته باشید. حتی منابع تغذیه ای نظیر پاور بانک نیز در دسترس ندارید که این خود یک معضل یا مشکل بزرگ محسوب می شود.
 • حتی ممکن است در بسیاری از مواقع به برق و حتی منابع تغذیه ای نظیر پاور بانک هم دسترسی داشته باشید؛ اما شارژی سمعک را فراموش کردید همراه خود ببرید.
 • هزینه های خرید شارژی و پارو بانک و … نیز در اینگونه سمعک ها در نظر بگیرید که در صورت خرابی شارژرها باید مجددا اقدام به خرید نمایید.

 

 

معایب سمعک شارژی

 

انواع سمعک های شارژی

پس از اینکه به مزایا و معایب سمعک شارژی پرداختید، با انواع سمعک شارژی نیز بهتر است آشنا شوید. چرا که در صورت شناخت انواع سمعک شارژی بهتر می توانید انتخاب کنید.

 • سمعک شارژی لیتیوم یون

سمعک شارژی لیتیوم یون، سمعکی است که نوع باتری آن از جنس لیتیوم یون است. درواقع این باطری به صورت پلمپ در سمعک ها جای گرفته اند و هرگز امکان باز کردن آن وجود نخواهد داشت. روزی یک بار بایستی این سمعک ها شارژی شوند و اما باید در نگهداری آن ها بسیار دقت شود. چرا که این باطری نوعی ماده سم زدا دارند.

 • سمعک شارژی بدون نیاز به باتری

برخی دیگر از سمعک های شارژی شامل، آن مدل هایی است که بدون نیاز به باتری کار می کنند. این سمعک ها را می توان درون محفظه ای مخصوص شارژ قرار دارد که در صورت وصل کردن شارژر به برق، در مدت زمان کوتاهی شارژ خواهد داشت.

 • سمعک های شارژی نقره روی

نوع دیگری از انواع سمعک ها وجود دارد که باتری آن ها از ترکیب دو فلز نقره و روی تشکیل می شوند‌. درواقع این باطری ها نوع جدیدی از باتری های قابل شارژ محسوب می شوند که طرفداران زیادی دارند.

 • سمعک های شارژی با باتری قابل شارژ

از دیگر سمعک های شارژی، می توان به شارژی باتری دار قابل شارژ اشاره کرد. در واقع در این سمعک ها، قسمت باتری و حتی منبع تغذیه آن ها پلمپ نیست و به راحتی هم قابل شارژ هستند. از مزایا و معایب سمعک شارژی می توان به همین قابلیت شارژ کردن آن اشاره کرد که همین مسئله خود هم می تواند یک امتیاز مثبت و هم منفی تلقی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *