آشنایی با مزایا و معایب سمعک نامرئی

مزایا و معایب سمعک نامرئی

مزایا و معایب سمعک نامرئی

آیا با مزایا و معایب سمعک نامرئی آشنا هستید؟ با اینکه راه حل ساده و مناسبی برای رفع مشکلات شنوایی برای افرادی که دچارش هستند وجود دارد ، اما معمولا این دسته از افراد از این راهکار استفاده نمی کنند. این راه حل استفاده از سمعک یا ( Hearing aid ) است. علت این طفره رفتن و سر باز زدن این است که این افراد دوست ندارند که اطرافیان سمعک را روی گوش آنها ببینند یا افرادی که با آنها آشنایی ندارند از این موضوع مطلع شوند. کارشناسان و طراحان این حوزه برای اینکه بتوانند این مشکل راه حل کنند ، سمعک نامرئی یا ( invisble hearing aid) را طراحی کردند و به مرحله تولید رساندند.

 همانطور که از نام این محصول پیدا است ، این سمعک مخفی است و دیگران آن را نمی بینند. این نوع سمعک در عمق مجرای گوش قرار می گیرد و مانند سایر سمعک ها از نظر تکنولوژی و محدود تحت پوشش انواع مختلفی دارند. اگر علاقه مندید تا در این موضوع اطلاعات کسب کنید و با مزایا و معایب سمعک نامرئی آشنا شوید ، حتما این مقاله را تا پایان دنبال کنید.

 

 

سمعک نامرئی چیست؟

در قسمت اول مقاله بررسی مزایا و معایب سمعک نامرئی ، ابتدا می خواهیم سمعک و سمعک نامرئی را معرفی کنیم. سمعک وسیله ای الکتریکی است که اصلی ترین و مهم ترین وظیفه اش تقویت اصوات ضروری با هدف بهبود شنوایی فرد کم شنوا و حذف صدا های مزاحم و غیر ضروری است. اما سمعک نامرئی نوعی سمعک با تکنولوژی سطح بالا است که در عمق مجرای گوش بین خم اول و دوم قرار می گیرد. به سمعک کاملا داخل مجرا CIC و سمعک نامرئی داخل مجرا IIC ، سمعک نامرئی می گویند.

 سمعک IIC مخفی تر و از لحاظ اندازه کوچک تر است ، بنابراین استفاده از واژه نامرئی برای آن صحیح تر می باشد. این سمعک ها را پس از تست شنوایی سنجی و  قالب گیری عمیق از داخل مجرای گوش، به صورت سفارشی و با تجویز پزشک طراحی کرده و می سازند. سمعک های نامرئی به گونه ای طراحی می شوند که صفحه سمعک در گوش بیمار به راحتی قابل دیدن نباشد. این نوع سمعک های دارای pin  یا نخ بسیاری ظریفی هستند ، که این پین یا نخ ، امکان در آوردن سمعک را بیمار می دهد.                        

 

مهم ترین مزیت سمعک نامرئی                                                        

مهم ترین مزیت سمعک نامرئی این است که فرد کم شنوا را به استفاده از سمعک ترغیب می کند و باعث می شود که فرد دارای معضلات شنوایی بتواند از راه حل آن بهره ببرد. ضمنا سمعک های IIC و CIC از لحاظ قدرت نیز بسیار با کیفیت هستند و پزشکان آنها را پس از انجام تست شنوایی مختلف روی افراد برای کم شنوایی های شدید تا عمق 100 دسی بل تجویز می کنند. در حال حاضر ، شرکت های سازنده تصمیم دارند سمعک های بلوتوثی یا وایرلس را طراحی کنند و شرایط تولید آن را فراهم سازند. اما این موضوع ، هدفی بزرگ است و به نظر می رسد شرکت های سازنده برای دستیابی به این هدف راهی طولانی در پیش دارند. از مهم ترین موضوعات در خرید و استفاده از سمعک نامرئی ، قالب گیری صحیح و در نظر گرفتن تمامی عوامل است.

 

مهم ترین مزیت سمعک نامرئی                                                        

 

 

آیا سمعک های نامرئی برای تمامی افراد مناسب هستند؟

در مورد تمامی محصولات و داروهای حوزه پزشکی باید این مورد را ذکر کنیم که هیچ ماده یا وسیله ای برای همه افراد مناسب نیست و این نوع سمعک نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود.  در این قسمت به نوعی می خواهیم معایب این سمعک را بررسی کنیم. در موارد و شرایط زیر استفاده از سمعک نامرئی مناسب افراد نیست:

–        افرادی که بینایی ضعیف یا لرزش دست دارند ، این سمعک ها مناسب نیستند. به علت کوچک بودن سمعک های نامرئی ، نگه داری ، تمیز کردن و تعویض باتری برای این دسته از عزیزان کمی دشوار و سخت است.

–        سمعک های نامرئی برای افرادی که افت شنوایی شدید و عمیق دارند ، مناسب نیست.

–        برخی از این سمعک ها به علت کوچک بودن ، قدرت مناسب و لازم برای حل مشکلات کم شنوایی عمیق را ندارند و بیشتر برای کم شنوایی ملایم و متوسط استفاده می شوند.

–        برای افرادی که تنها افت شنوایی در فرکانس های بالا را دارند و با معضلی در فرکانس های پایین مواجه نیستند ، استفاده از سمعک نامرئی باعث احساس پری گوش و پیچش صدا می شود که می توان این احساس را ناخوشایند توصیف کرد.

–        گوش بعضی از افراد حجم مجرای کافی برای کارگذاشتن باطری سمعک و سمعک را ندارد و نمی توان از این نوع سمعک برای ایشان استفاده کرد.

–        افرادی که  از پارگی پرده گوش یا عفونت گوش رنج می برند نیز نمی توانند از این محصول استفاده کنند. زیرا علاوه بر اینکه ترشحات و چرک هایی که در گوش آنها وجود دارد  ممکن است باعث خرابی دستگاه شود ، حضور سمعک در گوششان نیز باعث جلوگیری از تهویه هوای مناسب در گوش می شود و ترشحات را تشدید می کند.

–        استفاده این محصول برای کودکان زیر 12 سال نیز توصیه نمی شود.

 

مزایای استفاده از سمعک های نامرئی

وقتی مزایا و معایب سمعک نامرئی را بررسی می کنیم بیشتر جذب مزایای این محصول می شویم تا معایبش. موارد زیر را می توان به عنوان مزایا و نقاط قوت سمعک های نامرئی به شمار آورد:

–        هیچ کس نمی تواند این سمعک ها را مشاهده کند و به راستی استفاده از کلمه نامرئی در مورد این محصول درست است. پس می توان گفت عناصر زیبایی رعایت می شوند و فرد با اعتماد به نفس مناسب از این محصول استفاده می کند.

–        سمعک های IIC به دلیل نزدیکی به پرده گوش و همچنین امر تقویت کنندگی لاله گوش به صورت طبیعی ، صدا بهتر و با وضوح بیشتری را به گوش فرد می رسانند و درک صدا را برای این افراد افزایش می دهد و باعث رضایت کاربر می شود.

–        با توجه به این که اینگونه سمعک ها در عمق مجرای گوش کار گذاشته می شوند ، بین تلفن همراه و سمعک فاصله مناسبی می افتد و احتمال فیدبک و سوت کشیدن سمعک کاهش می یابد. می توان عملکرد این سمعک ها را در مکالمه تلفنی مطلوب ارزیابی کرد.

–        به دلیل کوچک بودن و سبک بودن این نوع از سمعک ها ، احساس خوشایند و راحتی مناسبی به فرد استفاده کننده دست می دهد.

 

مزایای استفاده از سمعک های نامرئی

 

سخن آخر در مورد مزایا و معایب سمعک نامرئی

همانطور که در بطن این مقاله مطالعه کردید و با مزایا و معایب سمعک نامرئی آشنا شدید ، برای برخی از افراد کم شنوا مناسب و برای برخی دیگر مناسب نیست. فی الواقع می توان گفت با توجه به مزایای این محصول ، اگر واجد شرایط استفاده از آن هستید، در مورد راحتی و زیبایی استفاده از آن شک نکنید و برای خرید سمعک نامرئی به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *