علائم مسمومیت گوش و روش های درمان

مسمومیت گوش

مسمومیت گوش

مسمومیت گوش موضوعی است که در این مقاله می خواهیم به طور ریز بینانه و تخصصی به آن بپردازیم. در بعضی موارد داروها و یا مواد شیمیایی می تواند اثراتی منفی بر روی ساختار گوش داخلی و عملکرد آن داشته باشند و به اصطلاح باعث مسمومیت گوش شوند. استفاده از برخی داروها می تواند باعث بروز چنین عارضه ای در گوش ما شود. اگر شما نیز علاقه مندید تا در مورد مسمومیت گوش و درمان های آن اطلاعاتی به دست آورید تا پایان با ما همراه باشید.

مسمومیت گوش چیست؟

در حالت کلی می توان گفت مسمومیت گوش یا اوتوتوکسیکی ، مسمومیتی ساده است که به دلیل مصرف دارو های اتوتوکسیک و یا نفوذ بعضی از مواد شیمیایی در بخش گوش داخلی و یا عصبی دهلیزی-حلزونی ایجاد می شود و به ساختار و عملکرد این بخش ها آسیب می رساند. این عصب گوش دهلیزی-حلزونی وظیفه انتقال اطلاعات میان گوش داخلی و مغز را دارد. با توجه به این موضوع ، این عصب و در کل گوش داخلی علاوه بر شنوایی ، در تعادل ما نیز موثر است و مسمومیت این بخش می تواند باعث ایجاد اختلال در هر دو فرایند شود. در صورت مصرف چنین دارو هایی ممکن است به طور موقت و یا حتی دائمی دچار عارضه مسمومیت گوش شوید اما تعداد دارو هایی که ممکن است باعث مسمومیت دائمی شوند بسیار کم اند و این نوع مسمومیت چندان شایع نیست. با انجام شنوایی سنجی می توان از شدت آسیب و مشکلات وارد شده احتمالی به گوش اطلاع پیدا کرد.

 اکثر اوقات این وضعیت برای افراد به شکل موقت اتفاق می افتد و برگشت پذیر است و اختلال جدی برای شان ایجاد نمی شود. از عواملی که می تواند در طول مدت این عارضه یا موقت و دائمی بودن آن موثر باشند ، می توان به مواردی مثل نوع داروی اتوتوکسیک مصرف شده و وراثت اشاره کرد. در صورت دائمی بودن با انجام معاینه و خرید سمعک می توان از مقدار مشکلات شنوایی تا حد بالایی کم کرد. از لحاظ شایع بودن نیز نمی توان به عدد خاصی اشاره کرد زیرا مشخص نیست که چه تعداد افرادی در سراسر جهان سالانه با این معضل رو به رو می شوند ولی در حالت کلی ، می توان گفت که این مشکل به شکل گسترده و متعدد گریبانگیر افراد نمی شود و مشکلات جدی و ناگواری را برای ایشان ایجاد نمی کند.

مسمومیت گوش

دارو های اتوتوکسیک

برای اینکه بخواهیم یک دارو را در دسته اتوتوکسیک قرار دهیم و آن را به طور قطع برای گوش ، شنوایی و یا تعادل مضر بدانیم ، نیاز است تا ازمایش های علمی زمان بری را انجام دهیم و این نتیجه را تایید کنیم. معمولا این موضوع در مورد داروها ، زمانی آشکار می شود که به صورت گسترده در جامعه استفاده شوند و بیمارانی با عارضه مسمومیت گوش به پزشکان مراجعه کنند. در این هنگام می توان یک نوع دارو را اتوتوکسیک عنوان کرد. در گذشته مشخص شده است که دارو هایی مثل آنتی بیوتیک های آمینو گلیکوزیدی ، دارو های ضد سرطان { سیس پلاتین و کربوپلاتین} ، سالیسیلات ها، آسپرین، کوئینین و اریتومایسین ها ممکن است بر شنوایی ، تعادل و… افراد اثر منفی بگذارند.

نکته کلیدی : اگر یکی از این دارو های فوق را تحت تجویز پزشک استفاده می کنید ، آنها را صرفا بخاطر خواندن این مطلب ترک نکنید! می توانید در این باره از پزشک خود سوال کنید. اما مطمئن باشید اگر مصرف این دارو های در کیس شما مضر بود ، قطعا پزشکتان آن را برای شما تجویز نمی کرد.

علائم مسمومیت گوش کدام اند؟

از شایع ترین علائم مسمویت گوش ، احساس وز وز و کاهش شنوایی است. کاهش شنوایی می تواند به شکل یک طرفه یا دو طرفه باشد . وزوز گوش نیز ممکن است ثابت یا نوسانی باشد. میزان و شدت این علائم به میزان مصرف دارو اتوتوکسیک ، دز و نوع آن بستگی دارد. در آسیب های تدریجی علائم خاصی مشاهده نمی شود و فرد در این نوع آسیب های یک طرفه ممکن است تا مدت ها متوجه این موضوع نشود. در طرف مقابل ، آسیب هایی که به سرعت رخ می دهند ، علائمی مثل سرگیجه ، استفراغ و نیستاگموس { تکان دادن غیر ارادی چشم} را بروز می دهند.

شدت مسمومیت در آسیب دو طرفه گاه می تواند به قدری شدید باشد که فرد دچار معضلاتی مثل سر درد ، احساس پری گوش و عدم تعادل گردد ، تا حدی که  دلیل عدم تعادل قادر نباشد راه برود. از دیگر علائم مشاهده شده در اختلال دهلیزی می توان به مواردی مثل ناتوانی در تحمل حرکت سر ، راه رفتن گسترده ، دشواری در راه رفتن در فضا های تاریک ، ناپایداری یا احساس عدم اطمینان ، احساس خستگی و …. اشاره کرد.

درمان مسمویت گوش

مانند کم شنوایی ، هنوز هم درمان قطعی برای مسمومیت گوش وجود ندارد و درمان هایی که در حال حاضر ارائه می شوند ، تنها می توانند اثرات مخرب این آسیب ها را کاهش دهند و به شکل توانبخشی عمل کنند. تقریبا اقدامات درمانی بسته به شرایط شخص است و به طور قطع و عامه نمی توان راهکاری را بیان کرد. با انجام تست شنوایی می توان درمان مناسب را تجویز کرد. کاشت حلزون و فیزیوتراپی می تواند به فرد در بازیابی شنوایی اش کمک کند. فیزیوتراپی علاوه بر مفید بودن برای بازیابی شنوایی ، می تواند بسیار در بازیابی تعادل نیز  به فرد کمک کند و شرایط عمومی فرد را بهبود بخشد.{ پیشگیری بهتر از درمان است!}. این جمله کلیشه ای  در این باره بسیار مفید است و می توان گفت که تنها راه قطعی برای اجتناب از این بیماری ، همین جلوگیری است. برای جلوگیری از مسمومیت گوش می بایست این چند نکته را رعایت کنید:

–        از مصرف چندین دارو اتوتوکسیک به صورت همزمان اجتناب کنید.

–        اگر در محیط هایی که مواد شیمیایی مضر برای گوش وجود دارند ، حضور دارید حتما از پوشش مناسب برای گوش استفاده کنید.

–        در چنین محیطی از تهویه خوب استفاده کنید و استفاده از مواد شیمیایی مضر برای گوش را به حداقل برسانید.

مسمومیت گوش

سخن آخر !

اگر در خود یا اطرافیانتان علائم مسمویت گوش را مشاهده کردید ، پیشنهاد می شود با مراجعه به کلینیک های تخصصی مثل طوس کلینیک ، با پزشک مربوطه مشورت کنید و از خدمات درمانی آنها بهره ببرید. انجام انواع تست شنوایی سنجی در این کلینیک انجام می شود و در صورت نیاز خرید سمعک تجویز می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *