مقایسه سمعک ها | بهترین سمعک کدام است؟

مقایسه سمعک ها

مقایسه سمعک ها

استفاده از سمعک برای کسانی که کم‌شنوایی دارند یک امر ضروری و مهم است اما برای انتخاب سمعک بهتر است مقایسه سمعک‌ها باهم را هم مدنظر داشته‌باشیم. در مقالات قبلی به اهمیت سمعک خوب و کیفیت سمعک‌ها بسیار اشاره کردیم و در حال حاضر هم در این مقاله می خواهیم به علاوه معرفی چند برند خوب سمعک، ملاک های انتخاب یک سمعک خوب را هم بررسی کنیم تا دریابیم که چه سمعکی برای گوش شما مناسب تر است. پس در این مقاله با ما همراه باشید.

مهم ترین چیز در انتخاب سمعک

مقایسه سمعک ها با یکدیگر چندان هم کار راحتی نیست. خیلی از کمپانی ها سمعک هایی که تولید می کنند مناسب یک سری افراد با عارضه های شنوایی خاص هستند و بعضی از این سمعک ها هم در عین شباهت به یکدیگر، تفاوت های جزئی اما مهمی دارند که بد نیست این تفاوت ها بررسی شوند. مهمترین چیز در انتخاب این است، که شما به چه سمعکی نیاز دارید؟ سمعک شما باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ کدام برند سمعک مناسب شما را تولید می کند؟ البته باید در نطر داشته باشیم که این انتخاب به نتیجه شنوایی سنجی و نظر متخصص هم وابسته است.
مرحله به مرحله به سوال های بالا پاسخ خواهیم داد و در طی این مسیر، امیدوار هستیم که شما به علاوه اینکه دریابید چه سمعکی برای شما مناسب است، ملاک انتخاب سمعک خودتان را نیز تشخیص دهید و طبق نیازتان سعمک مورد نظر را انتخاب کنید.

نحوه مقایسه سمعک ها به چه صورت است؟ 

قبل از اینکه شما اقدام به خرید سمعک کنید، لازم است که حتما اطلاعاتی درباره عملکرد و ویژگی های آن داشته باشید. در مقالات قبلی با انواع سمعک ها آشنا شدیم و حال در اینجا قصد داریم بیشتر با ویژگی های سمعک ها و ملاک های انتخاب آن ها آشنا شویم که به یک درک درست برای انتخاب سمعک برسیم.

ویژگی های کیفی سمعک 

اولین و مهمترین چیزی که در مقایسه سمعک ها باید آن را مد نظر داشته باشید، ویژگی های کیفی و تقویتی سمعک ها می باشد. نوع دریافت صدای سمعک، شناسایی نویز سمعک، ماندگاری سمعک و مواردی که به آن ها قبلا هم اشاره کردیم مسلما می تواند مهمترین ویژگی ها برای انتخاب سمعک باشند. اما خب به هر صورت این موارد تنها ملاک های انتخاب نیستن و موارد دیگری هم هستند که برای انتخاب سمعک مناسب باید آن ها را هم در نظر داشت.

تله کویل سمعک 

این قطعه از قعطه های تکنولوژی وایرلس سمعک هستش. این مورد به شما کمک می کند که به اتصالات Loop مکان های عمومی مثل کلاس، تئاتر، سالن های اجتماع و… وصل شوید. تله کویل به دریافت بهتر صدا از تلفن هم بسیار کمک می کند که همین ویژگی ها اهمیت این قطعه را نشان می دهند.

باتری سمعک 

این قطعه اگر اهمیتش از تله کویل بیشتر نباشد، مسلما کمتر نیست. قبلا سمعک ها از باتری های یکبار مصرف استفاده می کردند اما امروزه، با پیشرفت تکنولوژی سمعک‌ها، سمعک هایی به بازار عرضه شده اند که باتریشان قابلیت شارژ شدن را دارد. بد نیست در خرید سمعک به عنوان یک ویژگی مقایسه سمعک ها به این مورد هم دقت کنید. همچنین در نظر داشته باشید که سایز باتری سمعک هم بسیار مهم است، مسلما باتری های کوچکتر عمر کمتری دارند و در خرید سمعک به این موضوع هم باید دقت کنید.

مقیاس IP  

عدد مقیاس IP نشان دهنده مقاومت سمعک در برابر ذرات و گرد و غبار و می باشد که یک عدد دیگر هم دارد که میزان مقاومت سمعک در برابر رطوبت را نمایش می دهد. هرچه عدد این IP بیشتر باشد در برابر این موارد مقاوم تر است که عدد 68 بالاترین درجه می باشد.

اتصال سمعک به موبایل 

درست است که به زودی دیگر تمامی سمعک ها قابلیت وصل شدن به گوشی موبایل را پیدا خواهند کرد، اما فعلا که همه آن ها اینطور نیستند به این مورد در خرید سمعک دقت کنید. شما با وصل کردن سمعکتان به موبایل می توانید تنظیمات آن را دستکاری کنید تا به مطلوب ترین حالت سمعک خود برسید.

اتصال سمعک به موبایل

 

اکسسوری های سمعک 

اکسسوری ها یک سری لوازم اضافه ای هستند که سمعک های متفاوت از آن ها استفاده می کنند. در مقایسه سمعک ها ، از متخصص گوش بپرسید که سمعکتان به چه اکسسوری هایی نیاز دارد.

کانال سمعک

تعداد کانال‌های سمعک شاید آنچنان تاثیری روی عملکرد سمعک نداشته باشند، اما همان تاثیر ریز آن هم باعث می شود که ملاکی برای مقایسه سمعک‌ها از نظر 38کاناله و 48کاناله بودن باشد.

کاهنده نویز، حذف کننده فیدبک، تسکین وزوز 

این سه مورد آزار دهنده در سمعک ها، موارد اجتناب ناپذیری هستند که ممکن است برای هر سمعکی با یکی از آن ها مواجه شویم. اما شما می‌توانید برای وزوز نکردن سمعک از سمعک‌های دارای تینیتوس مسکر استفاده کنید، برای اینکه فیدبک را حذف کنید سمعک های برند های معتبر دنیا را خریداری کنید و با اینکه نویز اجتناب ناپذیر است، برندی از سمعک را انتخاب کنید که این مورد در آن کمتر اتفاق می افتد.

ظاهر سمعک 

حالا اگر در چک لیست خرید سمعکتان تمامی موارد بالا تیک خورد، می توانید از بین سمعک های مختلف آن سمعکی را انتخاب کنید که از بقیه شکل بهتری دارد یا اینکه حداقل شکل آن باب میلتان است.

بهترین برند سمعک کدام است؟

اساسا پاسخ به این سوال امر ممکنی نیست. در اصل مدل مناسب سمعک برای شما به نتیجه تست شنوایی شما وابسته است. اما در بحث مقایسه سمعک‌ها معمولا 6 برند بزرگ مطرح می‌شوند که از آن ها به عنوان Big six هم یاد می شود. این برند ها از استاندارد های بالایی برخوردار هستند که آن ها را به بهترین برند های ارائه دهنده سمعک تبدیل کرده اند. این برند های معتبر عبارتند از: اتیکن (Oticon)، ریساند (Resound)، فوناک (Phonak)، ویدکس (Widex)، سیگنیا (Signia) و استارکی (Starkey).
حالا چرا این برند ها به عنوان بهترین مطرح می شوند؟ اول اینکه این برند ها سرمایه گذاری بزرگی برای تحقیق درباره محصولات با کیفیت و عملکرد بهتر انجام می دهند. دوم اینکه دوره های آموزشی منظم و کاربردی برای شناسایی شنوایی ارائه می دهند. دلیل سوم اینکه فعالیت های بازاریابی آن ها برای ترویج استفاده از سمعک بسیار خوب است و وظیفه خودشان می دانند که بهترین سمعک را برای راحتی افراد کم شنوا تولید کنند. چهارمین دلیل هم این هر 6 کمپانی سابقه طولانی در تولید سمعک و دستگاه های کمک شنوایی دارند و خودشان را در طی سال ها ثابت کرده اند.

 

بهترین برند سمعک کدام است؟

 

حال اینکه بین این کمپانی ها کدام بهتر است در مبحث مقایسه سمعک ها ، کار چندان آسانی نیست. هرکدام از این 6 کمپانی در رقابت با یکدیگر هستند که بهترین سمعک را ارائه‌دهند و مسلما در این راه از هیچ تلاشی دریغ نمیکنند. این موضوع را در نظر داشته باشید که کم‌شنوایی یک موضوع پیچیده است و برای مقایسه سمعک‌ها شما میتوانید از متخصص گوش کمک بگیرید. شاید این بهترین راهی باشد که بتوانید سمعک مناسب خودتان را پیدا کنید. چون فقط متخصص گوش است که دقیقا مشکل شنوایی شما را می‌داند و می‌تواند راه‌حل های مناسب برای رفع آن را ارائه دهد. در آخر هم این یادتان باشد که ویژگی هایی که در بالا گفتیم هم برای خرید سمعک توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *