نحوه انجام شنوایی سنجی چگونه است ؟

نحوه انجام شنوایی سنجی

در این مطلب به نحوه انجام شنوایی سنجی خواهیم پرداخت. شنوایی سنجی و تست شنوایی از مهم ترین کارهایی است که باید در بدو تولد انجام داد. همچنین افرادی که در سنین کهنسالی قرار دارند و ممکن است قدرت شنوایی آن ها کاهش پیدا کند نیز جزو افرادی محسوب می شوند که باید با نحوه انجام شنوایی سنجی آشنا باشند و آن را انجام دهند.

نحوه انجام شنوایی سنجی

نحوه انجام شنوایی سنجی چگونه است ؟ گوش از مهم ترین اعضای بدن است که می تواند یکی از ارکان برقراری ارتباط با دیگران باشد. اگر قدرت شنوایی افراد به دلیل مختلف از جمله بالا رفتن سن ، بیماری های وراثتی ، عفونت گوش و مغز و … کاهش پیدا کند باید اقدام به درمان و خرید سمعک کنند. اغلب افرادی که از درمان های پزشکی استفاده می کنند بهبود می یابند و می توانند به زندگی عادی خود ادامه دهند. در ادامه به معرفی و نحوه انجام شنوایی سنجی اشاره می کنیم. تست شنوایی شامل چند نوع مختلف است که می توان یکی از آن ها را بر اساس سن و سایر جوانب انجام داد.

نحوه انجام شنوایی سنجی

تست ادیومتری به عنوان یکی از مشهورترین تست های شنوایی سنجی در افراد بزرگسال مطرح می شود. این تست قابلیت اجرا بر روی نوزادان را ندارد. در این روش ، متخصص شنوایی سنجی پشت دستگاهی به نام ادیومتری قرار می گیرند و فرد تست دهنده نیز باید یک عدد هدفون بر روی گوش های خود قرار دهد. در این شرایط صداهایی با فرکانس پایین و شبیه بوق در هدفون پخش می شود که فرد بعد از شنیدن هر کدام از این صداها باید دستان خود را بالا بیاورد و اعلام کند که صدا را شنیده است. نوعی تست شنوایی سنجی نیز وجود دارد که به جای ایجاد صدای بوق ، کلماتی در هدفون گفته می شود که باید همانند آن ها را تکرار کنید.

 

 

تست شنوایی‌ سنجی abr

تست شنوایی سنجی abr مختص کودکان و نوزادان است. کودکانی که تازه متولد شده اند و نوزادان چند ماهه که توانایی انجام تست های معمولی شنوایی را ندارند توسط تست abr شنوایی سنجی می شوند. در این شرایط الکترودهایی به سر کودک وصل می شود و با ارسال سیگنال های مرتبط ، سیگنال های غیر عادی شناسایی خواهند شد. این تست حدودا 2 ساعت زمان می برد و مدت زمان اعلام نتیجه آن نیز چند هفته می باشد. البته به دلیل پیشرفت و گسترش علم شنوایی سنجی ، مدت زمان اعلام نتیجه کاهش پیدا می کند.
تست abr هیچ گونه درد ، عوارض و خطرات جانبی به همراه ندارد. یکی از مهم ترین نکاتی که والدین باید قبل از انجام این تست در نظر داشته باشند این است که چند ساعت قبل از تست شنوایی سنجی abr کودک را تغذیه نکنند و از خوردن شیر و غذاهای جامد بپرهیزند. معمولا کودکان بعد از اتمام تست و هوشیار شدن دچار تشنگی می شوند و باید مایعات زیادی بنوشند. کودکان و نوزادان در هنگام تست شنوایی سنجی abr باید کاملا آرام و در حالت خواب باشند. به همین دلیل به برخی از آن ها که نمی توانند در حین انجام تست بخوابند داروی آرام بخش داده می شود.

تست شنوایی سنجی اتوآکوستیک

گوش از چند بخش به نام گوش خارجی ، گوش میانی و گوش داخلی تشکیل شده است. هدف از انجام تست اتوآکوستیک بررسی وضعیت گوش حلزونی که یکی از بخش های گوش داخلی است محسوب می شود. این تست نیز بر روی نوزادان انجام می شود. نحوه انجام شنوایی سنجی اتوآکوستیک به این صورت است که دستگاه مخصوصی بر روی گوش نوزاد قرار داده می شود و متخصص تلاش می کند تا صداهای بسیار ضعیفی را که در گوش داخلی نوزاد تولید می شود را ضبط کرده و مورد آزمایش و بررسی قرار دهد. نتیجه این آزمایشات نشان می دهد که آیا نوزاد نیاز به درمان و خرید سمعک دارد یا خیر ؟
تست اتوآکوستیک نه تنها برای نوزادان بلکه برای افراد معلول که قادر به نشان دادن واکنش های طبیعی در هنگام تست شنوایی سنجی ندارند نیز مناسب خواهد بود. رکن اصلی تست اتوآکوستیک بر این اساس است که گوش حلزونی علاوه بر دریافت صدا می تواند صداهایی با فرکانس بسیار ضعیف نیز تولید کند. این موضوع موجب می شود که دستگا ادیومتری وارد عمل شود و این صداهای ضعیف را ضبط کرده و با بررسی آن ها به سالم یا بیمار بودن گوش پی ببریم.

تست شنوایی سنجی اتوآکوستیک

 

تست شنوایی سنجی کورتیکال

تست کورتیکال را می توان به عنوان یکی از نوین ترین روش های تشخیص مشکلات مربوط به شنوایی دانست. جالب است بدانید تست هایی که در بالا به آن ها اشاره کردیم دارای پیشینه ای طولانی و بالغ بر 50 الی 100 سال هستند اما تست کورتیکال قدمتی حدود 20 سال دارد. یکی از مهم ترین خصوصیات تست کورتیکال این است که اگر فرزند شما سمعک بر روی گوش خود دارد می توان در همان حالت از او تست شنوایی سنجی گرفت و نیازی به درآوردن سمعک نخواهد بود. اگر بعد از انجام انواع مختلف تست شنوایی متوجه وجود مشکل در قوه شنیداری کودک شدید باید حتما خرید سمعک را با مشورت پزشک انجام دهید.

نحوه انجام شنوایی سنجی و تست کورتیکال به این صورت است که سیگنال های الکتریکی بسیار ضعیفی توسط بخش شنوایی مغز تولید می شوند و پاسخ های مغز ضبط می شوند. ثبت این پاسخ ها از روی سطح سر نیز وجود دارد و آنالیز آن ها توسط کامپیوتر انجام خواهد شد. تست کورتیکال یکی دیگر از تست هایی محسوب می شود که قابلیت اجرا بر روی کودکان را دارد و به هیچ عنوان دارای عوارض ، درد و خطر نمی باشد. نوزادان و کودکانی که از سمعک استفاده می کنند نیز می توانند این تست را انجام دهند و نتیجه تست اعلام می کند که آیا سمعکی که مورد استفاده قرار می گیرد مناسب است یا نیاز به تغییر دارد.
سنسورها یا الکترودهایی که بر روی پیشانی یا سر کودک چسبانده می شوند سبب ایجاد ناراحتی و آزار نوزاد نخواهد شد اما ممکن است مقداری پوست سر او را قرمز کند. چون این الکترودها توسط چسب یا ژل به سر کودک چسبانده می شود و قرمزی آن بعد از مدت کوتاهی برطرف خواهد شد. تست کورتیکال شباهت زیادی به تست abr دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *