نحوه تمیز کردن سمعک با روش هایی ساده

نحوه تمیز کردن سمعک

سمعک یک وسیله بسیار مهم است. در این مقاله قصد داریم به نحوه تمیز کردن سمعک با چند روش ساده بپردازیم. سمعک یک وسیله پزشکی برای کمک به افراد کم شنوا و ناشنوا است. مسلما مراقبت و نگهداری درست از یک وسیله پزشکی بسیار کار پر اهمیتی است که ما باید به بهترین نحو آن را انجام دهیم. در این مقاله قصد داریم چند روش ساده برای نحوه تمیز کردن سمعک ارائه بدهیم و این روش ها را برای شما توضیح دهیم. پس با ما همراه باشید.

تمیز نگه داشتن سمعک

مراقبت و نگهداری سمعک اهمیت بسیار بالایی دارد. سمعک ها معمولا در تماس مستقیم با گوش فرد ناشنوا و کم شنوا هستند. پس نه تنها بهداشت آن ها بسیار مهم است، بلکه نگهداری درست از آن ها باعث طول عمر بیشتر سمعک و کارایی بهتر سمعک می شود و در نتیجه صرفه جویی در زمان و هزینه نیز انجام می شود.
سمعک یک وسیله بسیار حساس است. پس مهم نیست که شما در حال استفاده از سمعک هستید یا کسی از نزدیکانتان از آن استفاده می کند، در هر صورت شما باید نحوه تمیز کردن سمعک را بدانید. در ادامه قبل از هرچیز می خواهیم نکته “پیشگیری بهتر از درمان است” را مدنظر قرار دهیم و نکاتی درباره مراقبت از سمعک را با شما در میان بگذاریم. در اکثر موارد هنگام خرید سمعک فروشنده این نکات را به شما ذکر خواهد کرد. با دانستن این نکات شما می توانید احتمال خراب شدن و آسیب دیدگی سمعکتان را به طرز چشمگیری کاهش دهید. پس با ادامه این مقاله همراه باشید.

مراقبت کردن از سمعک 

در حال حاضر وقتی صحبت از سمعک می شود، یا همین الان که شما دارید این مقاله را درباره سمعک می خوانید، باید این نکته را در نظر داشته باشید که تقریبا بیشتر سمعک ها در حال حاضر دیگر شکل سنتی و قدیمی را ندارند. سمعک ها در حال حاضر هوشمند شده و یک وسیله الکتریکی و مدرن به حساب می آیند. اتفاقا اگر دوست داشتید می توانید به مقالات قبلی ما درباره هوش مصنوعی در سمعک هم سر بزنید و ببینید که نه تنها سمعک ها در حال حاضر مدل های پیشرفته ای دارند، بلکه هوش مصنوعی هم در آن ها وارد شده است.
همه این ها را گفتیم تا به این برسیم که مثل هر دستگاه الکترونیکی دیگری، برای مراقبت از سمعک باید از تماس آن با آب و هرچیز که تهدید کننده سلامتی لوازم الکترونیکی است، جلوگیری کنیم. به علاوه، یکسری نکاتی هم هستند که شما باید به طور ویژه آن ها را رعایت کنید تا سمعک شما از آسیب مسون بماند. در اکثر مواقع هنگام خرید سمعک، فروشنده این نکات را ذکر می کند. ما نیز در این مقاله به بیان آنها پرداخته ایم که عبارتند از: 

1-سمعک را در حمام و آشپزخانه قرار ندهید. چرا که در این بخش های خانه، هم فعالیت های زیادی انجام می شود و هم همانطور که مشخص است مایعات زیادی در آن ها وجود دارد. هر لحظه ممکن است که سمعک شما در این بخش ها از خانه در معرض آسیب دیدگی باشد.
2-سمعک را از دسترس کودکان و یا اگر حیوان خانگی دارید، از دست حیوان خانگیتان هم دور نگه دارید. بدیهی است که کودکان اطلاعی از اینکه سمعک چیست ندارند و ممکن است آن را بجوند یا ببلعند که این موضوع بیش از اینکه برای سمعک خطرناک باشد، مسلما برای کودکان خطرناک است. حدالامکان سمعکتان را در جایی قرار دهید که دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی باشد.
3- باتری سمعکتان را زود به زود عوض کنید. خصوصا اگر در مناطق سردسیری زندگی می کنید. باتری آلکالاین یا باتری یکبار مصرف سمعک به سرعت تمام می شوند و اگر سمعک شما امکانات زیادی که پس از انجام تست شنوایی مشخص می شوند هم داشته باشد این موضوع سریعتر اتفاق می افتد. پس همیشه باتری اضافه همراه خود داشته باشید و مراقب عمر باتری سمعکتان نیز باشید.
4-مثل هر وسیله الکترونیکی دیگری، وقتی از سمعکتان استفاده نمی کنید آن را خاموش کنید و باتری آن را دربیاورید. این کار باعث می شود هم انرژی باتری مصرف نشود و هم به محفظه باتری اجازه خروج هوا را می دهد.

 

مراقبت کردن از سمعک 

5- قبل از اینکه به فکر تمیز کردن سمعکتان باشید، گوش خود را حتما تمیز کنید. هنگام مراجعه به متخصص برای انجام تست هایی نظیر شنوایی سنجی به شما ذکر خواهد کرد گوش شما جایی است که در آن جرم ها و بقایای پوست وجود دارند که ممکن است وارد سمعکتان بشوند. تمیز کردن سمعک بعد از این موضوع خیلی دشوار است اما تمیز کردن گوشتان بسیار راحت تر است. در نظر داشته باشید که داخل گوشتان را با گوش پاک کن تمیز نکنید. ابتدا اطراف ورودی را با گوش پاک کن تمیز کنید و سپس گوش خارجی را با دستمالی تمیز و مرطوب، به آرامی تمیز کنید. پس از این کار شما می توانید سمعکتان را داخل گوشتان قرار بدهید.

تمیز کردن سمعک های داخل گوشی 

نحوه تمیز کردن سمعک های مختلف ببا هم متفاوتند. در اینجا به بررسی تمیز کردن دو نوع معمول سمعک که در بازار موجود هستند می پردازیم. اولی سمعک داخل گوشی یا همان سمعک نامرئی است. مراحل تمیز کردن سمعک داخل گوشی عبارتند از:

1-منافذ سمعک را پیدا کنید و بررسی کنید که آیا در آن ها جرم و بقایای پوستی جمع شده است یا خیر.
2-ورودی سمعک را به سمت پایین بگیرید، به آرامی با یک برس کوچک یا مسواک استفاده نشده، سمعک خود را تمیز کنید. به این خاطر سمعک را به سمت پایین می گیریم که ذرات شل داخل منافذ گیر نکنند.
3-از یک قلاب کوچک یا وکس پیک(Wax-pick) برای تمیز کردن سمعک استفاده کنید.
4-فیلتر سمعک خود را به طور مرتب تعویض کنید.
5-در آخر هم سمعک خود را با یک پارچه تمیز، پاک کنید.

 

تمیز کردن سمعک های داخل گوشی

 

نحوه تمیز کردن سمعک های پشت گوشی 

تمیز کردن این نوع سمعک تفاوت خیلی زیادی با سمعک های نامرئی ندارد. اما به دلیل طراحی متفاوت این نوع سمعک ها به نسبت سمعک های داخل گوشی، نحوه تمیز کردن سمعک در اینجا کمی متفاوت است و نیاز است که به این صورتی که می گوییم این کار را انجام دهید:

1-با استفاده از برس نزم، جزم ها یا پوست های خشک شده را از قسمت خارجی سمعک پاک کنید.
2-قالب را از سمعک جدا کنید، چون این قالب داخل گوش شما قرار می گیرد حتما نیاز به تمیز شدن دارد. قالب ها را پاک کنید و در صورت نیاز آن ها را با آب و صابون خیس کنید. حواستان هم باشد که زمانی که خواستید قالب ها را دوباره به سمعک بچسبانید، حتما قالب ها به طور کامل خشک شده باشند.
3-برای تمیز کردن یا خارج کردن هوا از تیوب سمعک می توان از وسیله های دمنده استفاه کرد. آب داخل تیوب سمعک ممکن است مشکلاتی را برای ما ایجاد کند و سعی کنید تا حد امکان آن را از تیوب خارج کنید. اگر قادر به خرید دستگاه های رطوبت گیر نیستید، فقط کافی است شب هنگام، سمعک های خود را در جایی قرار دهید که خشک شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *