نحوه شنوایی سنجی کودکان به چه صورت است ؟

نحوه شنوایی سنجی کودکان به چه صورت است ؟

در این مقاله می خواهیم به نحوه شنوایی سنجی کودکان و انواع آن بپردازیم. والدین باید به طور مداوم قدرت شنیداری کودکان را تحت نظر بگیرند. زیرا بروز مشکلاتی از جمله مشکلات شنیداری نیاز به توجه و درمان دارند. در صورتی که به این موارد اهمیت داده نشود باعث مزمن شدن بیماری و بروز نقص در قوه شنیداری کودک خواهد شد. اطلاع و آگاهی از نحوه شنوایی سنجی کودکان امری مهم تلقی می شود.

نحوه شنوایی سنجی کودکان 

بهتر است قبل از اینکه به بررسی نحوه شنوایی سنجی کودکان بپردازیم درباره جوانب مختلف و پیامدهای ناگوار کم شنوایی در آن ها صحبت کنیم. کودکان یادگیری زبان را از بدو تولد شروع می کنند. نوزادانی که خوب می شنوند از طریق صداهای اطراف، چیزهای زیادی درباره دنیای خود می آموزند. اگر کودک شما نمی تواند خوب بشنود ، به احتمال زیاد در یادگیری زبان ، صحبت کردن و خواندن نیز دچار مشکل می شود. اما قبل از اینکه کودک شما نیازمند به خرید سمعک بشود ، میتوانید با تست شنوایی جلوی این آسیب را بگیرید.

شنوایی همچنین نقش مهمی در رشد اجتماعی و عاطفی کودک دارد. مهم است که علائم کم شنوایی را زود تشخیص دهیم تا کودکان بتوانند هرگونه حمایت لازم برای موفقیت را دریافت کنند. متاسفانه باید بگوییم که برخی از نوزادانی که در بدو تولد نیاز به مراقبت ویژه دارند ، از هر 50 نفر 1 نفر است. زیرا آن ها با کم شنوایی دائمی متولد می شود.

چرا باید تست شنوایی از نوزاد گرفت ؟

برای اکثر نوزادان مبتلا به کم شنوایی ، هیچ نشانه واضحی وجود ندارد که به ما بگوید کودک شما خوب نمی شنود. به همین دلیل مهم است که در بدو تولد غربالگری شنوایی برای نوزادان انجام شود. در حال حاضر که علم پیشرفت کرده است شاهد تست شنوایی سنجی و غربالگری نوزادان در بدو تولد و در بیمارستان هستیم. اگر به هر دلیلی این تست انجام نشود قطعا در سال های بعد و در هنگام ورود به مدرسه این تست انجام خواهد شد.

نحوه و زمان آزمایش کودک بستگی به عوامل متعددی دارد از جمله استعداد ژنتیکی برای کم شنوایی و اینکه آیا کودک در معرض عوامل خطر خاصی قرار گرفته است یا خیر.

روش های مختلفی برای انجام آزمایش شنوایی کودکان وجود دارد. برخی از تست های شنوایی ممکن است برای کودکان در هر سنی مورد استفاده قرار گیرد ، در حالی که برخی دیگر بر اساس سن و سطح درک کودک استفاده می شود.

نحوه شنوایی سنجی کودکان در زمان نوزادی

غربالگری شنوایی نوزادان قبل از خروج از بیمارستان یا زایمان در حال تبدیل شدن به یک عمل معمول است. مهم است که کم شنوایی کودک قبل از 3 ماهگی تشخیص داده شود. نوزاد مبتلا به کم شنوایی در بدو تولد باید قبل از 6 ماهگی شروع به درمان کند که زمان مهمی برای رشد گفتار و زبان است. کودکانی که کم شنوایی آنها زود تشخیص داده می شود و مداخله اولیه را دریافت می کنند ، هنگام ورود به مدرسه در سطح همسالان خود عمل می کنند.

دو آزمایش غربالگری اولیه برای نوزادان وجود دارد. هر دو آزمایش بدون درد هستند ، فقط چند دقیقه طول می کشد و بهتر است هنگام خواب نوزاد انجام شود.

نحوه شنوایی سنجی کودکان در زمان نوزادی

انواع آزمایش غربالگری

OAE

یک آزمایش اتوآکوستیک انتشار OAE، که در آن یک میکروفون کوچک در گوش نوزاد قرار می گیرد. صداها به گوش منتقل می شوند و صداهایی که از حلزون خارج می شود در مجرای گوش ثبت می شود. آستانه ها در فرکانس های خاص را می توان با تجزیه و تحلیل انتشارات تعیین کرد. اگر کودک کم شنوایی داشته باشد ، صدایی از خود خارج نمی شود.

ABR

یک تست قوه شنواییABR  ، که از الکترودهایی که در چندین محل روی سر و گوش نوزاد قرار گرفته اند ، استفاده می کند. در حالی که کودک در حال استراحت است یک محرک صوتی به هر گوش یا از طریق هدفون یا هدفون وارد می شود. تجزیه و تحلیل فعالیت در مغز آستانه شنوایی را آشکار می کند. در مطالب گذشته تحت عنوان تست ABR و کاربرد تست ABR به تفصیل درباره این نوع از تست شنوایی سنجی سخن گفتیم. اگر ادیولوژیست تشخیص دهد که کودک دچار کم شنوایی است توسط دارو و روش های کلینیکی تلاش می کند تا مشکل کاملا حل شود. در غیر این صورت نیاز به خرید سمعک و استفاده از آن پیدا می کند.

نوزادی که تست های غربالگری را پشت سر نمی گذارد ، باید مجدداً مورد آزمایش قرار گیرد تا نتایج را تأیید کند و توسط متخصص شنوایی شناسی ارزیابی عمیق دریافت کند.

نحوه شنوایی سنجی کودکان 7 ماه تا دو سال

علاوه بر آزمایش های ذکر شده ، تست شنوایی نوزاد ممکن است شامل موارد زیر باشد. این تست ها در حالات مختلف بر روی نوزاد و کودکان انجام می شود. توصیه می شود کودک در هنگام انجام تست شنوایی سنجی در آرامش و ترجیحا خواب قرار داشته باشد.

تست شنوایی سنجی ساده

یک تست شنوایی سنجی رفتاری ساده که شامل استفاده از محرک های صوتی دستی است که محدوده فرکانس های مختلف را نشان می دهد (برای مثال طبل ، جغجغه ، زنگ و غیره). این آزمایش برای مشاهده رفتار نوزاد در پاسخ به صداهای خاص استفاده می شود.

آزمایش میدان صدا

آزمایش میدان صدا با تقویت بینایی که طی آن نوزاد از طریق بلندگو در معرض انواع صداها قرار می گیرد. نوزاد آموزش می بیند که به هر منبع صوتی روی آورد. هنگام پاسخگویی ، کودک از طریق یک تصویر یا اسباب بازی سرگرم کننده “پاداش” می گیرد. دریافت پاداش او را تشویق می کند که به سایر صداها نیز واکنش های طبیعی را نشان دهد.

در صورتی که نوزاد این آزمایش ها را پشت سر نگذارد ، برای ارزیابی توسط متخصص شنوایی شناسی به ارجاع نیاز است.

آزمایش میدان صدا

نحوه شنوایی سنجی کودکان نوپا (2 تا 3 سال)

چگونه می توان شنوایی را در کودک نوپا بررسی کرد؟ هنگام ارزیابی شنوایی یک کودک نوپا ، از آزمون زیر نیز می توان استفاده کرد:

شنوایی سنجی شرطی (CPA)

این تست نوعی تست هدفون است که برای نوزادان استفاده می شود و کودکان خردسال به اندازه کافی بالغ هستند تا بتوانند این استراتژی آزمون را تحمل کنند ، که اطلاعات خاصی را در مورد کم شنوایی ارائه می دهد. این آزمون اغلب به صورت بازی در می آید و از کودک خواسته می شود که هر بار که صدایی شنیده می شود با اسباب بازی کاری انجام دهد (به عنوان مثال یک اسباب بازی را لمس کند). بنابراین این آزمون بر مشارکت فعال کودک نوپا متکی است. اگر کودک نوپا در آزمون شنوایی موفق نشد ، ارزیابی عمیق توسط شنوایی شناس توصیه می شود.

تمپانومتری

تمپانومتری نوعی آزمایش است که ممکن است به تعیین نحوه عملکرد گوش داخلی کودک کمک کند. فشار هوا به گوش منتقل می شود و باعث می شود که طبل گوش حرکت کند. سپس تحرک پرده گوش با دستگاه مخصوص اندازه گیری می شود. این آزمایش مشخص نمی کند که کودک در حال شنوایی است یا خیر ، اما می تواند تغییرات فشار داخل گوش داخلی را تشخیص دهد. در این آزمایش کودک باید بسیار آرام بنشیند و بیشتر برای کودکان بزرگتر استفاده می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *