نحوه عملکرد سمعک استخوانی به چه صورت است؟

نحوه عملکرد سمعک استخوانی

نحوه عملکرد سمعک استخوانی

با نحوه عملکرد سمعک استخوانی چگونه است؟ آیا می دانید سمعک استخوانی چیست؟ استفاده از این سمعک ها چه مزایایی می تواند داشته باشد؟ سمعک یکی از تجهیزات افزایش شنوایی است که در انواع مختلفی به تولید می رسد. بسیاری از افراد مبتلا به کم شنوایی، به سبب اینکه در شنیدن صدا مشکل دارند از سمعک استفاده می کنند. اما رایج ترین نوع سمعک ها همان سمعک های استخوانی هستند. سمعک های استخوانی ظاهری متفاوت تر از سمعک های معمولی است. اما این سمعک ها حتی از نظر عملکرد نیز با دیگر سمعک ها متفاوت است. اما این مدل سمعک ها مناسب مشکلات انسداد مجرای گوش، تشکیل نشدن گوش، تشکیل ناقص لاله گوش یا استنوسیس مجرای گوش است. در ادامه با مطالعه مطالب، متوجه می شوید که نحوه عملکرد سمعک استخوانی به چه صورت است؟

نحوه عملکرد سمعک استخوانی چگونه است ؟ سمعک های استخوانی به عنوان یکی از سمعک های بسیار پرکاربرد و بسیار پرفروش محسوب می شود. این مدل سمعک ها طی یک مکانیسم خواصی کار می کند‌ البته هر نوع سمعکی یک نوع مکانیسم خاصی می تواند داشته باشد که نحوه کارکرد سمعک استخوانی قطعا با سایر سمعک ها مقداری متفاوت خواهد بود. این سمعک های پرکاربرد از دو قسمت کاشت استخوان تیتانیوم و پردازشگر صدای خارجی تقسیم شده اند. البته این سمعک ها دارای میکروفون و پردازنده صوتی خارجی هستند که این با کمک استخوان، صداها را دریافت و به لرزش در کاشت تعبیه شده تبدیل خواهد کرد. حال هنگام کاشت سمعک، استخوان اطراف لرزیده و موج های صوتی را در گوش داخلی تنظیم می کند. خرید سمعک بعد از تعیین آستانه شنوایی شما توسط تست شنوایی سنجی انجام می شود.

در نتیجه سلول های مویی تحریک شده و همین منجر به تحریک عصب شنوایی خواهد شد. البته ناگفته نماند نحوه عملکرد سمعک استخوانی مدل کاشت اگرچه مشابه دیگر مدل ها است؛ اما این مدل در یک عمل جراحی سرپایی توسط پزشک متخصص انجام می شود. در طی این جراحی یک کاشت تیتانیوم کوچک که حدود 3 تا 4 میلیمتر می باشد که درون استخوان ماستوئید پشت گوش قرار می گیرد. این سمعک ها پایه ای هستند که به منظور اتصال قسمت خارجی دستگاه از پوست مشخص است. تمامی سمعک های استخوانی با ارسال لرزش صوتی به گوش داخلی از طریق استخوان جمجمه، مشکلات خاص را برطرف خواهند کرد. به نوعی می توان گفت که عملکرد سمعک استخوانی با دیگر سمعک های معمولا کاملا فرق دارند‌.

 

کاندیداهای سمعک استخوانی

همانگونه که اشاره شد، سمعک های استخوانی به عنوان گونه ای جدید از انواع سمعک ها در چهار مدل به تولید می رسد که بهتر است پیش از اقدام به خرید سمعک با ویژگی های این سمعک ها آشنا باشید . نحوه عملکرد سمعک استخوانی در مدل های مختلف نیز کمی با یکدیگر متفاوت می باشد. اما چه کسانی کاندید دریافت سمعک استخوانی هستند؟ آیا تمام افراد ناشنوا می توانند از سمعک استخوانی استفاده نمایند؟ آیا استفاده از مدل های مختلف آن برای تمام افراد تجویز می شود؟ قطعا خیر، هر سمعکی با قابلیت ها و پیشرفتی که دارد می تواند برای افرادی با میزان شنوایی خاص مورد استفاده قرار بگیرند. اما افراد کاندید سمعک استخوانی عبارتند از:

 

کاندیداهای سمعک استخوانی

 

  • انسداد مادرزادی کانال گوش

بسیاری از بیماران کم شنوا به دلیل مشکلات مادرزادی که پس از انجام تست های شنوایی مشخص می شود ، قسمت کانال گوششان بسته شده است. پس بهترین کار است که صدا از طريق استخوان هدایت گردد. سمعک های استخوانی نیز، بهترین گزینه برای این کار هستند. البته این اختلال و مشکل مادر زادی خود در ۴ دسته تقسیم می شود که شامل:

– درجه 1

در این درجه، کانال گوش شخص بیمار بسته است و تقریبا لاله گوش آن ها يا سالم بوده و يا مقداری از آن در هم تنیده می باشد.

– درجه 2

دیگر درجه، شامل مشکل در درجه 2 است که در این مورد نيز کانال گوش بسته شده؛ اما نصف پايين لاله گوش قابل مشاهده می باشد.

– درجه 3

اما درجه 3 مربوط به افرادی است که کانال گوش آن ها مسدود شده؛ اما تنها چند برجستگی گوشتی مانند در قسمت گوش آن ها ديده می شود.

– درجه 4

در بیماران در درجه 4 نیز نشانه اي از گوش وجود ندارد.

 

  • عفونت های شديد مزمن گوش

بسیاری از بیماران کم شنوا هستند که از ترشحات دائمی گوش خود رنج‌ می برند. این افراد، قطعا با درمان دارويی نمی توانند مشکل خود را برطرف کنند و در نتیجه همین ترشحات روز به روز باعث افت شنوايی بیشتر آن ها می شود. پس سمعک های معمولی نمی تواند پاسخگوی نیاز این افراد باشد؛ چرا که در اثر ترشحات بسیار ممکن است سمعک ها بسوزند. البته به خاطر داشته باشید که نحوه عملکرد سمعک استخوانی نیز کاملا با سمعک های مرسوم و معمولی فرق دارد.

  • کری يک طرفه یا مشکلات شنوایی یک طرفه

همانگونه که از نام این مشکل نیز مشخص است، این مسئله مربوط به افرادیست که تنها یک گوش آن ها مشکل شنوایی دارد. معمولا در اینگونه از بیماران، سمعک های استخوانی قادر هستند تا صدا را از سمت گوش ناشنوا دریافت و مستقیماً از سمت گوش ناشنوا و از طريق استخوان صدا را به حلزون گوش سالم منتقل نمایند.

  • عدم رضایت از سمعک های مرسوم

برخی از بیماران نیز هستند که بنابر دلایلی، حساسیت، عفونت، قابل مشاهده بود و … دوست ندارند از سمعک های استخوانی استفاده نمایند. حال این افراد با مراجعه به پزشک متخصص می توانند از سمعک های استخوانی عینکی استفاده کنند.

 

کاندیداهای سمعک استخوانی

 

انواع سمعک های استخوانی

اکنون با نحوه عملکرد سمعک استخوانی آشنا شده اید، بهتر است با انواع سمعک‌ های استخوانی نیز آشنا شوید. این سمعک ها شامل ۴ نوع مختلف هستند که عبارتند از:

  • سمعک استخوانی تلی

یکی از پرکاربردترین انواع سمعک های استخوانی، مدل تلی است که از این سمعک ها بیشتر برای نوزادان و کودکان استفاده می کنند. کیفیت و قیمت این سمعک ها عالی است و به سبب مدلی که دارند برای کودکان بهترین گزینه به شمار می روند.

  • سمعک استخوانی هد باندی

از دیگر سمعک های استخوانی پرکاربرد و باکیفیت می توان به سمعک های هدی اشاره کرد. سمعک های هد باندی هم همانند سمعک های تلی بیشتر برای کودکان و نوزادان مناسب خواهند بود.

  • سمعک استخوانی عینکی

سمعک های عینکی نیز از دیگر سمعک ها ی استخوانی به شمار می روند که این مدل سمعک ها را بیشتر برای افراد بالای ۹ ساب استفاده می شوند. می توان گفت این مدل سمعک ها در میان انواع سمعک های استخوانی بسیار پرکاربرد و قیمت مناسب هستند.

  • سمعک استخوانی قابل کاشتن

دیگر نوع سمعک های استخوانی بسیار پرکاربرد، مدل قابل کاشتن است. این مدل سمعک های قابل کاشت را نیز بیشتر برای کودکان بالای 5 سال استفاده خواهند کرد. البته نحوه عملکرد سمعک استخوانی در مدل های مختلف می تواند بایکدیگر با توجه به تنوع مدل، با یکدیگر متفاوت باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *