نوار گوش چیست؟

انواع نوار گوش

اهمیت نوار گوش بسیار زیاد است به گونه‌ای که شما امروزه چنانچه به مراکز شنوایی سنجی مراجعه کنید، نام آن را بسیار می شنوید که در این بین، برخی از افراد شاید با کارکرد و ساختار آن آشنایی کامل ندارند. در حال حاضر معیارها، فاکتورها و پارامترهای خاصی وجود دارد تا برای درمان بتواند به میزان کم شنوایی افراد و نوع درمان آنها کمک کند. در این مطلب به بررسی نوار گوش و جوانب مختلف آن خواهیم پرداخت.

نوار گوش

نوار گوش چه کاربردی در تست شنوایی سنجی دارد؟ اصولاً در تست شنوایی فرد متخصص صدا های گوناگونی را در فرکانس های مختلف منتشر می کند تا بتواند میزان شنوایی فرد کم شنوا را تشخیص دهد و با نشانه گذاری فرکانس و شدت آن آستانه شنوایی را مشخص می کند که در قسمت نوار گوش تمامی اطلاعات و تاریخ ارزیابی و همچنین مدل دستگاه نوشته می شود.

در این نوار با دو محور متعامد X-Y  رو به رو می شوید که عمدتا محور عمودی این نوار می تواند به شدت اشاره کند و محور افقی به بسامدهای ارزیابی مربوط می شود و چنانچه این دو محور جابجا شوند نیز همان باید محور ها را جابجا در نظر بگیرید.

در هر صورت واحد اندازه گیری مانند دسی بل برآورد می شود و این عدد البته متغیر است که از منفی ۱۰ تا مثبت 12 را شما می توانید در نظر بگیرید و همچنین هرتز را واحد اندازه گیری بسامد در نظر می گیرند که به واسطه دو راه کار انتقال صدا می توانند در ارزیابی مورد بررسی قرار دهد به دو روش استخوانی و هوایی ارزیابی انجام می گردد.

دسی ‌بل

دسی ‌بل یعنی میزان بلندی صدا به این طریق که هرچه قدر صدا بلند تر باشد، معمولا عدد دسی بل نیز افزایش پیدا می کند.

  • دسی بل 20 : یک وضعیت نرمال را بیان می کند و چنانچه آستانه شنوایی زیر ۲۰ دسی ‌بل است شنوایی فرد در یک محدوده نرمال مشخص است.
  • دسی بل 26تا40  : یک وضعیت ملایم را نشان می دهد و عموما آستانه شنوایی انسان نیز بین ۲۶ تا ۴۰ دسی ‌بل است.
  • دسی بل 41 تا 55 : در این عدد شما باید یک وضعیت متوسط را در نظر بگیرید.
  • دسی بل 56 تا70 : حالت متوسط را تا شددی باید مدنظر داشت.
  • دسی بل 70 تا90 : در این حالت دسی بل شدیدی وجود دارد.
  • دسی بل 90 : این عمیق ترین حالت دسی بل است.

دسی ‌بل

راه های ارزیابی

معمولا از راه هوایی به منظور ارزیابی استفاده می شود. زیرا مسیر مجرای شنوایی خارجی، پرده گوش را در نظر می گیرد و در انتها گوش میانی و رسیدن به گوش داخلی قرار دارد مورد استفاده قرار می گیرد. چنانچه شما به ارزیابی راه هوایی فکر می کنید می توانید یک عدد هدفون را برروی گوش فرد قرار دهید و بدین ترتیب سیگنال صوتی به گوش فرد ارسال می گردد و با نماد اختصاری AC راه هوایی نمایش داده می شود که سلامت شنوایی را بیان می کند.

راه استخوانی را شما باید به جمجمه و استخوان ماستویید در نظر بگیرید و ارزیابی بدین طریق به واسطه وسیله ای به نام بن ویبراتور است که این وسیله روی استخوان ماستویید پشت گوش قرار می گیرد و با نماد اختصاری BC راه استخوانی را می توان مشاهده نمود. استفاده از نوار گوش آنچنان که گفته شده با این راهکار ها به هیچ عنوان فعالیتی دشوار محسوب نمی شود.

انواع کم شنوایی

کم شنوایی انتقالی (CHL)

در این نوع کم شنوایی که به آن انتقالی گفته می شود اختلافی را شما باید بین آستانه‌های راه هوایی (AC) و آستانه‌ راه استخوانی (BC) در نظر بگیرید که این آستانه حدود ۱۵ دسی‌بل برآورد می شود و با این وجود آستانه‌ راه استخوانی و راه هوایی می توانند محدوده ای معمولی را نشان دهند. کم شنوایی انتقالی به عنوان رایج ترین و شناخته شده ترین انواع کم شنوایی در نظر گرفته می شود.

کم شنوایی حسی عصبی (SNHL)

این نوع کم شنوایی حسی عصبی به خاطر وجود اختلالی که در عملکرد حلزون و عصب هشتم گوش به وجود می ‌آید مشاهده می شود و آن دسته از افرادی که به این نوع کم شنوایی مبتلا هستند معمولا آستانه راه هوایی و راه استخوانی‌ در یک محدوده غیرنرمال وجود دارد. در این حالت شما باید به اختلاف فراوانی بین این دو آستانه‌ پی ببرید.

کم شنوایی آمیخته (MHL)

کم شنوایی آمیخته را شما ترکیبی از نوع کم شنوایی انتقالی و کم شنوایی حسی عصبی باید در نظر بگیرید. نوار گوش افراد ناشنوای آمیخته در هر دو محور مشکل را نشان می دهد و دو آستانه در محدوده غیر نرمال است.

کم شنوایی آمیخته (MHL)

تست شنوایی با تون خالص

نوار گوش در تمام تست های شنوایی سنجی وجود دارد که یکی از مهم ترین تست ها به عنوان تون خالص در نظر گرفته می شود. تست شنوایی تون خالص به قدری با اهمیت است که به عنوان یک مبنا برای سایر تست ها در نظر گرفته می شود. اتاقک اکویستیک برای این تست لازم است که کم شنوای بزرگسال باید وارد شود با وجود هدفون اختصاصی متخصص در هر گوش وی انواع صدا را با فرکانس و بلندی مشخص پخش می‌کند. بعد از پخش هر صدا فرد کم شنوا به واسطه فشردن دکمه ای که در درون اتاقک در اختیار دارد مشخص می کند که صدا را شنیده و یا نشنیده است.

تست شنوایی abr یا نوار گوش abr

توصیه ما این است که آن دسته از افرادی که  به کم شنوایی خود آشنایی ندارند استفاده کنند. در این تست از 3 الکترود استفاده می کند در ابتدا یک الکترود را به پیشانی، یکی دیگر را به محل بین ابروها، الکترود سوم را به پشت گوش متصل می کنند. به کمک  الکترودها امواج مغزی عصبی و ساقه مغز را می توان مورد ردیابی قرار داد اگر به دنبال یک تست بسیار دقیق و بدون عوارض هستید این تست مناسب است. این تست برای افرادی که توان واکنش به صداها را ندارند استفاده می شود مانند نوزادان و کودکان.

شما می توانید برای درمان کم شنوایی خرید سمعک را به عنوان بهترین راهکار در نظر بگیرید که به واسطه آن شما می توانید از اختلال کم شنوایی جلوگیری کنید. با استفاده از نوار گوش می توان ارزیابی های دقیقی را ارائه داد و این ارزیابی های هوایی و استخوانی را شما می توانید به نحو احسن مورد استفاده قرار دهد. به هر صورت توصیه ما این است در یک مرکز معتبر به انجام انواع تست بپردازید تا در طولانی مدت از انواع روش های درمانی استفاده کنید و از مشکلات بیشتر جلوگیری نمایید. خرید انواع سمعک باید بعد از انجام معاینات و تست های مختلف انجام شود و حتما باید با نظر و تجویز پزشک اقدام به استفاده از آن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *