کاربرد هوش مصنوعی در سمعک

هوش مصنوعی در سمعک

هوش مصنوعی در سمعک

همانطور که از اسم مقاله هم پیداست در این مطلب قصد داریم به مبحث هوش مصنوعی در سمعک بپردازیم. همانطور که می دانید پیشرفت علم و فناوری، تمام بخش های زندگی ما را تحت الشعاع قرار می دهد. علم پزشکی هم مسلما از این قاعده مستثنی نیست و داشنمندان فناوری در تلاش هستند که بهترین استفاده را از پیشرفت فناوری ببرند و کار را برای ما انسان ها راحت تر کنند. استفاده هوش‌مصنوعی در سمعک هم یکی از همین پیشرفت ها در علم پزشکی به شمار می رود که در این مقاله قصد داریم بیشتر به آن بپردازیم پس با ما همراه باشید.

تعامل هوش مصنوعی و سمعک

وقتی شما عبارت هوش مصنوعی را می شنوید، شاید اولین چیزی که به ذهنتان  خطور می کند مسائل مربوط به کامپیوتر و برنامه نویسی هست. ممکن است یک ربات را هم تصور کنید که البته، تصور بیجایی هم نیست. اما وقتی درباره هوش مصنوعی در سمعک می خواهیم صحبت کنیم ممکن است حتی سوء تفاهم هایی بوجود بیاید که با بررسی بهتر، این موضوع را موشکافی خواهیم کرد که جایی برای سوئ تفاهم هم باقی نماند.

همه ما می دانیم که سمعک یک وسیله کمک شنوایی است که به افراد کم شنوا یا در موارد اساسی تر، ناشنوا کمک می کند که صدا های محیط را بهتر بشنوند. اما اصطلاح سمعک هوشمند ممکن است باعث شود انتظار ما از این سمعک به طرز چشمگیری بالا برود و فکر کنیم قرار است تمام مشکلات شنوایی با این سمعک حل و فصل شود. بله درست است که این نوع سمعک هوشمند کار ما را راحت تر می کند و امکانات بیشتری هم دارد، اما به تنهایی قادر به حل مشکل شنوایی فرد نیست. هنگام انتخاب و خرید سمعک باید این موضوع را مد نظر داشته باشیم.

سمعک هوشمند چیست ؟  

تا این لحظه که شما در حال مطالعه این مقاله هستید، سمعک هایی تولید شده اند که عملکرد خیلی بهتری  نسبت به سمعک های قدیمی دارند. این سمعک ها نویز و سر و صدا های اضافی محیط را کم می کنند، دارای سیستم های تمرکز بر گفتار و میکروفون های جهت دار و کلی امکانات دیگر هستند که ما هرگز در سمعک های قدیمی نمی توانستیم همانند آن ها را ببینیم. این نوع سمعک ها به طور کلی سمعک های هوشمند شناخته می شوند.

دقت کنید که ما در اینجا از اصطلاح “سمعک هوشمند” استفاده کردیم و همچنان وارد مبحث ” هوش مصنوعی در سمعک ” نشده ایم هرچند که برای استفاده هوش مصنوعی در سمعک اول از همه باید سمعک های هوشمند را خوب بشناسیم. کاربرد هوش مصنوعی در سمعک فراتر از مواردیست که به آن اشاره کردیم. فعلا قصد ما این است که مفاهیم با یکدیگر اشتباه گرفته نشوند و اول بتوانیم سمعک های هوشمند را بشناسیم.

انواع سمعک های هوشمند

سمعک های هوشمند شامل سه دسته کلی سمعک داخل گوشی، سمعک پشت گوشی و سمعک نامرئی هستند. اینکه ما از کدام یک از این سمعک ها استفاده کنیم، کاملا به فرد دچار مشکل شنوایی بستگی دارد. اینکه سن این فرد چقدر است، افت شنوایی در او به چه میزان است و عوامل دیگری که متخصصین پس از انجام شنوایی سنجی آن را تشخیص می دهند.
مطمئنا بیشتر افراد سمعک نامرئی را ترجیح می دهند. سمعک نامرئی البته کاملا نامرئی نیست اما به نسبت دیگر سمعک ها بیشتر از نظر پنهان است. سمعک نامرئی با اینکه بیشتر به سمعک های داخل گوشی اطلاق می شود اما در دنیای امروز، سمعک رسیور در کانال (RIC) نیز طراحی شده است که پشت گوش قرار می گیرد و کمتر دید دارد. به این نوع سمعک هم سمعک نامرئی می گویند.
سمعک بی سیم یا وایرلس هم در بین افراد دارای مشکلات شنوایی طرفدار بسیاری دارد. این نوع سمعک با دارا بودن سیستم وایرلس می تواند با انواع مختلف وسایل کمک شنیداری مانند گوشی تلفن همراه، تلویزیون، ریموت و میکروفون از راه دور ارتباط برقرار کند.

 

انواع سمعک های هوشمند

 

کارکرد اصلی هوش مصنوعی در سمعک

قبل از هرچیزی باید این موضوع را  روشن کنیم که هوش مصنوعی، هنوز به طور کامل و رسمی وارد مبحث سمعک نشده است و هوش مصنوعی در سمعک چیزی نیست که همه جا (خصوصا در کشور ما) استفاده شود. این موضوع هنوز هم در حال بررسی و پردازش است اما ما می خواهیم بدانیم، هوش مصنوعی در سمعک چگونه باعث بهتر شدن عملکرد آن می شود؟ اولین مواردی که باید بررسی کنیم این است که هوش مصنوعی قرار است با چه اهدافی در سمعک وارد شود.

اهداف اصلی هوش مصنوعی در سمعک 

شنوایی بهتر در حضور نویز 

اگر تا به حال از سمعک استفاده کرده اید یا تخصص شما مربوط به بیماری های گوش باشد، می دانید که یکی از بزرگترین معضلات و چالش های سمعک نویز زمینه است. صدا های مزاحم و اضافی ای که در هنگام استفاده از سمعک بوجود می آیند و تجربه استفاده از سمعک را سخت تر می کنند. هوش مصنوعی در سمعک کمک می کند که خود سمعک این نویز ها را شناسایی کند و بدون انجام هیچگونه تنظیماتی، آن ها را حذف کند. به این صورت هوش‌مصنوعی می تواند در استفاده از سمعک به ما کمک کند.

کیفیت بهتر صدا 

هوش مصنوعی در سمعک می تواند به بهبود کیفیت صدا در محیط کمک کند. به این صورت که نیازی نیست کاربر سمعک هربار که به یک محیط جدید وارد می شود، تنظیمات سمعک را بسته به شرایط اون محیط تغییر دهد، بلکه یادگیری ماشین یا هوش مصنوعی در سمعک خودش به صورت هوشمند این کار را برای کاربر انجام دهد تا کاربر نیازی نداشته باشد خودش با این چالش رو به رو شود. می توان توانایی سمعک در این زمینه را با انجام تست هایی مانند تست شنوایی در هنگام استفاده از سمعک سنجید.

راحتی شنوایی

در آخر هم می رسیم به هدف اصلی ای که هر سمعک دارد. هوش مصنوعی در سمعک باید کمک کند کم شنوایی رفع شده و  شنوایی با استفاده از آن به بهترین حد خود برسد. جنس صدا ها را تشخیص دهد، پیچ صدا ها را بشناسد، جهت صدا را به درستی دریافت کند و تقریبا می توان گفت بتواند شرایط یک فرد سالم از نظر شنوایی را برای کاربر سمعک فراهم کند.

 

راحتی شنوایی

 

هوش مصنوعی در سمعک چقدر جای پیشرفت دارد؟ 

بشر امروزی همواره در تکاپوی فراهم کردن بهترین شرایط برای خود و هم نوعانش با استفاده از تکنولوژی است. اینطور که پیش بینی شده است آینده سمعک های هوشمند به دنیای امروز ختم نمی شود. احتمالا در آینده شاهد این خواهیم بود که هوش‌مصنوعی در سمعک کاری خواهد کرد که دیگر نیاز نباشد کاربر سمعک حتی با گوشی موبایل خودش هم نیازی نباشد تنظیمات سمعک را دستکاری کند تا به تنظیمات دلخواهش برسد بلکه ماشین (بهتر است بگوییم هوش مصنوعی) خودش یاد می گیرد که بهترین شرایط را برای کاربر فراهم کند تا زندگی او راحت تر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *