آشنایی با ویژگی های سمعک هوشمند و مزیت های آن

ویژگی های سمعک هوشمند


آیا می دانید ویژگی های سمعک هوشمند چیست و چرا نسبت به سمعک های قدیمی از طرفداران بیشتری برخوردار هستند ؟ در این مطلب قصد داریم به بررسی دقیقی از تمامی ویژگی های سمعک هوشمند بپردازیم و زوایای مختلف آن را معرفی کنیم. خرید سمعک باید بعد از انجام تست شنوایی سنجی و تشخیص  ادیولوژیست انجام شود.

ویژگی های سمعک هوشمند

ویژگی های سمعک هوشمند برگرفته از پیشرفت تکنولوژی است. در سال های نه چندان دور اغلب افرادی که نیاز به خرید سمعک داشتند به سراغ سمعک های قدیمی می رفتند که در مطالب گذشته به انواع سمعک رایج اشاره کردیم. سمعک های قدیمی جلوه خوبی نداشتند و به این دلیل که هوشمند نبودند مشکلات عدیده ای را برای افراد به وجود می آوردند. اما ویژگی های سمعک هوشمند به نحوی است که فرد هیچ گونه مشکلی در هنگام استفاده از آن پیدا نخواهد کرد.

ویژگی های سمعک هوشمند

کیفیت صدا

در تکنولوژی جدید هر دو سمعک سمت راست و چپ می توانند به صورت همزمان و کاملا هماهنگ صدا ها را دریافت نمایند و یا حتی زمانی که به سمت راست می چرخید تا صدا را از سمت راست بشنوید ، میکروفون سمت چپ هم صدای بیشتری را از سمت راست دریافت می کند نسبت به سایر نقاط اطراف. در نتیجه شما صدایی کاملا واقعی و طبیعی را دریافت خواهید کرد.

مکان‌ یابی

وجود هماهنگی بین دو گوش باعث می شود تا شما با دریافت بهتر صدا ، مکان یابی را به سرعت انجام دهید. شناخت منشا صدا از مهم ترین مواردی است که در سمعک های هوشمند وجود دارد. این ویژگی در سمعک های قدیمی وجود نداشت و همین امر باعث ایجاد آزار و اذیت در بیماران می شد.

تغییرات خودکار

با هر تغییر در یک گوشی سمعک ، به صورت خودکار تغییرات در گوشی دیگر نیز اعمال می شود که این مساله می تواند کیفیت شنیدن صدا را به شدت افزایش دهد. اگر سمعک ها هوشمند نبودند بعد از ایجاد تغییر در یک گوشی باید گوشی دیگر را نیز بر اساس آن تنظیم می کردیم.

قابلیت اتصال بی سیم

اتصال بی سیم یکی دیگر از ویژگی های سمعک هوشمند است که فرد را قادر می سازد از طریق ارتباطات بی سیم مثل رادیو و یا بلوتوث و … با سایر دستگاه های اطراف نیز ارتباط بگیرد.

قابلیت اتصال بی سیم

تنظیم اتوماتیک و هوشمند ولوم

یکی از مشکلاتی که در سمعک های قدیمی و سمعک های آنالوگ یافت می شد این بود که این دسته از سمعک ها ، باید به صورت دستی ولومشان تنظیم می شد. با زیاد کردن ولوم ، گوش فرد در برابر صداهای زیاد آسیب می دید و با کم کردن آن برخی صدا ها ی مهم نیز شنیده نمی شدند . سیستم کنترل اتوماتیک سمعک های هوشمند این قابلیت را فراهم آورد که این صداها به صورت هوشمند و کاملا اتوماتیک تنظیم شده و بعد به گوش فرد برسند ، در نتیجه نویزهای اضافه حذف شده و صداهای بلند اطراف تعدیل می شوند. همچنین صداها بر اساس آستانه شنوایی فرد دریافت می شوند.
یکی از توصیه هایی که به بیماران کم شنوا داریم این است که بعد از خرید سمعک آن را به نزد ادیولوژیست ببرند تا تنظیمات مربوطه بر روی ان ها انجام شود. آستانه شنوایی فرد بعد از انجام تست شنوایی سنجی تعیین می شود. اگر تنظیمات سمعک بر اساس آستانه شنوایی انجام نشود قطعا گوش فرد آسیب می بیند.

محدوده پویایی

ممکن است عبارت محدوده پویایی به گوشتان خورده باشد ؛ منظور از محدوده ی پویایی ، تفاوت بین آهسته ترین و بلند ترین صدایی است که در محدوده شنوایی شما به راحتی قابل شنیدن است. معمولا زمانی که کم شنوایی حسی عصبی رخ میدهد ، فرد صداهای پایین را نمی تواند خوب بشنود ، اما صداهای بالا را مانند دیگران می شنود و درک می کند ؛ به این پدیده ، رکروتمنت می گویند .
حالا فرض کنید سمعک ها هر دو محدوه ی پایین و بالای صدا را افزایش دهند ، در این صورت صدا ها برای افراد بسیار غیر قابل تحمل می گردد. اما ویژگی جذابی که سمعک های هوشمند دارند این است که صداهای آرام را بیشتر بلند می کنند و صداهای بلند را کمتر ؛ این مساله باعث کیفیت شنوایی می گردد.

سیستم مهارکننده سوت

حتما تجربه این را داشته اید زمانی که میکروفون را جلوی باند می گیرید صدای سوت از آن شنیده اید. در سمعک ها نیز اگر صدای پخش شده به میکروفون برسد ، صدای سوت آزار دهنده ای پخش می گردد. اما با وجود ویژگی های سمعک هوشمند به نام ” مهار کننده سوت ” دچار این مشکل نخواهید شد.
روش جلوگیری از صدای سوت ، ایجاد صداهای تقویت شده در فاز مخالف است که در نهایت باعث مهار و از بین بردن صدای سوت می گردد. سمعک ‌های دیجیتال و هوشمند قادرند، حلقه فیدبک را بوسیله تولید صداهای تقویت‌شده در فاز مخالف از بین برده و آن‌ها را مهار کنند یا از بین ببرند.

سیستم مهارکننده سوت

کاهنده نویز

معمولا با تقویت صداهای آرام ، نویزها نیز گسترش پیدا می کنند و با گسترش نویزها ، صداهایی که اطراف افراد ناشنوا وجود دارند بسیار مبهم می شود . اما در ادامه ی ویژگی های سمعک هوشمند باید به این مورد اشاره نمود که این سمعک ها نویز ها را از صدای اصلی تشخیص داده و جدا می کنند. یکی از پُر چالش ‌ترین محیط ‌های شنیداری برای افراد کم شنوا، درک گفتار در صورت وجود نویز زمینه است. سیستم کاهنده نویز سمعک ‌ها در تلاش است که گفتار را از نویز تشخیص دهد و این دو را از هم جدا سازد، با کاهش سطح شدت نویز، گفتار ‌می‌تواند با تلاش کمتری شنیده شود که این امر زمینه را برای آسایش فرد فراهم خواهد کرد.

جهت‌ داری

سمعک های هوشمند با داشتن دو میکروفون یکی جلوی گوش و دیگری پشت گوش ، می توانند جهت صداهای مختلف را تشخیص دهند. به این صورت صدایی که از پشت سر می آید ابتدا به میکروفون پشت می رسد و بعد به میکروفون جلویی. همین مساله می تواند به کاهش نویز نیز کمک زیادی نماید .

سازگاری با تلفن

با استفده از سمعک های هوشمند ، فرد می تواند صدا را در هر دو گوش خود بشنود و به به تلفن متصل گردد که کیفیت صدای تلفن را به مراتب افزایش می دهد. این ویژگی در سمعک های آنالوگ و قدیمی وجود نداشت و باعث ایجاد مشکلاتی در حین صحبت کردن با تلفن می شد.

ارتباط وایرلس

سمعک های هوشمند دارای تکنولوژی وایرلس و بلوتوث هستند. این ویژگی کمک می کند تا ارسال صدا به بهترین نحو انجام شود. و پخش انواع موسیقی ها و تلویزیون و …. را نیز امکان پذیر سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *