بررسی ویژگی های یک سمعک خوب

 ویژگی های یک سمعک خوب

در گذشته افراد کم شنوا، قادر به بهره مندی از بهترین ویژگی های یک سمعک خوب نبودند. به جرات می توان گفت که کیفیت سمعک ها به قدری نبود که افراد بتوانند مدت زمان طولانی از آن ها استفاده کنند و از ویژگی های عالی آن بهره مند شوند. به این ترتیب آن ها مجبور بودند در بازه های زمانی کوتاه مدت اقدام به خرید سمعک و یا تعمیر آن کنند. در این مقاله قصد داریم با ویژگی های یک سمعک خوب آشنا شویم.  

 

ویژگی های یک سمعک خوب  

برترین ویژگی های یک سمعک خوب چیست ؟ اختلالات شنوایی یکی از سخت ترین مشکلاتی است که برای برخی از افراد در بدو تولد یا در طول زندگی به وجود می آید. معمولا این افراد نمی توانند مانند افراد عادی صداها را به راحتی بشنوند و نسبت به آن ها واکنش نشان دهند. اختلال کم شنوایی چیزی فراتر از حد تصور ما است. به نوعی افراد کم شنوا تنها با مشکل کم شنوایی دست و پنجه نرم نمی کنند. بلکه کیفیت ارتباط آن ها با اطرافیان نیز تحت تاثیر منفی قرار می گیرد. اگر بخواهیم درباره سایر مشکلات این افراد سخن بگوییم باید عرض کنیم که ممکن است این افراد تعادل خود را درهنگام راه رفتن نیز از دست بدهد. همچنین نمی توانند صدای قدم های فرد ناشناس در پشت سر خود را تشخیص دهند.  

به این صورت افراد کم شنوا که به چنین اختلالی دچار هستند، زندگی برایشان سخت شده و دائما در گیجی به سر می برند. خوشبختانه به دلیل پیشرفت تکنولوژی شاهد تولید سمعک های هوشمند هستیم. وجود ویژگی های یک سمعک خوب توانسته زندگی افراد زیادی را تغییر دهد و به آن ها کمک کند تا یک زندگی ایده آل داشته باشند. 

ویژگی های یک سمعک خوب چیست ؟

سمعک چیست ؟ 

همه شما برای حداقل یکبار هم که شده، سمعک ها را به روی گوش افراد کم شنوا در خیابان یا حتی در جمع دوستان و آشنایان خود دیده اید. در واقع سمعک ها تجهیزات بسیار کوچکی هستند که از آن ها برای بهبود شنوایی افراد کم شنوا استفاده می شود. سمعک ها از نظر علم الکترونیکی، دستگاه کوچکی هستند که از سه بخش اصلی میکروفون، تقویت کننده و رسیور ساخته شده اند. این دستگاه کوچک ولی در عین حال کاربردی و مهم به افراد کم شنوا کمک می کند تا بتوانند صداهای اطراف خود را به صورت بهتر و با کیفیت بالاتری بشنوند. 

موضوعی که در رابطه با سمعک ها وجود دارد، این است که به راحتی نمی توانید به داروخانه سر کوچه خود بروید، یک سمعک خریداری کنید. سمعک ها در اصل زیر نظر پزشک متخصص با توجه به میزان اختلال شنوایی فرد، شنوایی سنجی یا همان تست شنوایی و سبک زندگی او، قالب گیری و سپس طراحی و ساخته می شوند. بهتر است خرید سمعک را طبق تجویز ادیولوژیست انجام دهید تا بتوانید سالیان سال بدون دغدغه از آن استفاده کنید. 

 

ویژگی های یک سمعک خوب چیست ؟  

برای آنکه بتوانید یک محصول ایده آل را تهیه کنید، بهتر است با ویژگی های یک سمعک خوب آشنا شوید. این ویژگی ها به شرح زیر است: 

 

بهبود شنوایی 

نکته ای که لازم در این باره بدانید، این است که سمعک ها نمی توانند عملکرد شنوایی شما را به صورت طبیعی مدیریت کنند، بلکه تنها می توانند آن را تقویت کنند. پس باید سمعکی که تهیه می کنید، قدرت شنوایی عالی داشته باشد. در مطالب گذشته به معرفی انواع سمعک رایج و ویژگی های سمعک هوشمند اشاره کردیم. با توجه به اینکه سمعک ها متناسب با نوع و میزان شنوایی شما طراحی می شوند، باید بتوانند حدالامکان رضایت شما را در کیفیت شنوایی جلب کنند.  

استفاده از جدیدترین تکنولوژی 

با توجه به اینکه سمعک ها برای شنیدن تمام صداها در محیط های شلوغ ساخته شده اند، به شما کمک می کنند تا در این محیط ها احساس بهتری به دست آورید. هر چه تکنولوژی بکار رفته در ساخت سمعک پیشرفته تر باشد قدرت شنیداری شما افزایش پیدا خواهد کرد. لازم به ذکر است که تنظیمات سمعک باید بعد از خرید آن توسط ادیولوژیست انجام شود. این تنظیمات بر اساس آستانه شنوایی است و فردی که از آن استفاده می کند قادر خواهد بود صداهای بلند یا آهسته را بر اساس آستانه شنیداری نورمال خود بشنوند . 

سازگاری با آناتومی گوش 

گوش مانند هر کدام از اعضای بدن دارای آناتومی است و باید سمعک را بر اساس آن انتخاب کنید. برخی از سمعک ها پشت گوشی و برخی دیگر داخل گوشی هستند. البته نوع پیشرفته ای از آن نیز وجود دارد که بسیار کوچک است و درون مجرای گوش جای می گیرد. این نوع از سمعک ها برای افرادی مانند جوانان مناسب است. زیرا آن ها تمایل ندارند که سمعک شان توسط اطرافیان دیده شود. کسانی که این نوع از سمعک ها را انتخاب می کنند باید با نحوه استفاده از آن آشنا باشند. 

ایجاد احساس رضایت 

یک سمعک خوب به شما این امکان را می دهد تا حس بهتری داشته باشید، و از تقویت صداهای اطرافتان لذت ببرید. همچنین در گوشتان احساس راحتی داشته باشید. احساس رضایت برای افراد کم شنوا بسیار مهم است. زیرا سبب می شود که بتوانند با اطرافیان خود ارتباط بهتری برقرار کنند و زندگی عادی خود را از سر بگیرند.  

انواع سمعک  

پس از اینکه به ویژگی های یک سمعک خوب پرداختیم نوبت به این می رسد که به مدل های مختلف آن نیز اشاره کنیم. 

  • سمعکهایداخلی گوش 
  • سمعکهاینامرئی داخل مجرا 
  • سمعکهاینامرئی کاملا داخل مجرا 
  • سمعکهایداخل گوشی 
  • سمعکهایپشت گوشی 
  • سمعکهایپشت گوشی میکرو، رایت و ریک 

انواع سمعک

سخن پایانی ! 

همانطور که ذکر شد، افراد کم شنوا زندگی متفاوتی دارند، و زندگی آن ها آنطور که به ظاهر به نظر می رسد نیست. به همین دلیل برای آن ها انواع سمعک ها طراحی شده، که می توانند متناسب با نوع و میزان اختلالی که دارند، آن ها را در بهترین حالت و کیفیت تهیه کنند. خرید سمعک نباید به طور خودسرانه و توسط افراد انجام شود. بلکه اولین قدم در درمان کم شنوایی انجام تست شنوایی سنجی است. این تست ها توسط متخصصین در این حوزه انجام می شود و در صورتی که درمان های دارویی و جراحی پاسخگو نباشد اقدام به تجویز سمعک خواهد شد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *