علائم پارگی پرده گوش و راه های درمان

پارگی پرده گوش

پارگی پرده گوش

 یکی از اساسی ترین مشکلاتی که ممکن است برای گوش پیش بیاید پارگی پرده گوش است. یکی از عارضه هایی که نه می شود به راحتی آن را حل کرد و نه می شود به راحتی با آن کنار آمد. در این مقاله قصد داریم این عارضه را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم و بفهمیم که علائم آن چیست و چه اقداماتی باید برای آن انجام دهیم که این مشکل را یا قابل تحمل تر کنیم یا تا حدودی بتوانیم برای رفع آن تلاش کنیم. پس در مقاله با ما همراه باشید.

سوراخ تمپان

پارگی پرده گوش یا همان سوراخ شدن پرده تمپان(Tympanic Membrane Perforation) سوراخ یا آسیب دیدگی در بافت نازکی است که مجرای گوش را از گوش میانی جدا می کند. پارگی پرده گوش می تواند منجر به آسیب های زیادی شود که یکی از آن ها به طبع کاهش شنوایی است. یکی دیگر از مشکلات جدی ای که برای گوش شما بوجود می آورد این است که گوش شما را در برابر انواع عفونت ها آسیب پذیر می کند.
جالب است بدانید که معمولا پارگی پرده گوش طی چند هفته بدون درمان بهبود می یابد. اما گاهی هم ممکن است برای بهبودی آن نیاز به ترمیم یا جراحی گوش باشد که در آن صورت است که این مشکل خیلی جدی تر از آن چیزیست که به نظر می رسد.

پارگی پرده گوش دقیقا چیست؟ 

پرده گوش یا همان پرده تمپان دو نقش اصلی ایفا می کند، اولین نقش آن، دریافت امواج صوتی است که به پرده گوش برخورد می کند. پرده گوش در مرحله اول امواج صوتی را به استخوانچه های گوش میانی می رساند. دومین نقشی که پرده گوش ایفا می کند، حفاظت از ساختار های گوش میانی است که به این صورت است که به عنوان یک مانع عمل می کند و از گوش میانی شما در برابر آب، باکتری و سایر موارد خارجی محافظت می کند.
حالا سراغ بخث اصلیمان می رویم که پارگی پرده گوش است. پارگی پرده گوش در واقع یک سوراخ یا پارگی کوچک در پرده گوش یا پرده صماخ است. پرده گوش، یک بافت نازک است که گوش میانی و مجرای گوش خارجی را از یکدیگر جدا می کند.
این پرده گوش با ورود امواج صدا به گوش مرتعش می شود و ارتعاشات از طریق استخوان های کوچک گوش میانی انتقال می یابد. پس اگر پرده گوش شما پاره شود یا آسیب ببنید مسلما شما دچار کم شنوایی دائمی خواهید شد. این مشکل تنها از طریق انجام شنوایی سنجی قابل تشخیص است.

دلایل پارگی پرده گوش چیست؟

یکی از شایع ترین دلایل پارگی پرده گوش عفونت گوش است که این مورد در کودکان اثر بیشتری می گذارد. در این مورد، مایعات در پشت پرده گوش جمع می شود و فشار حاصل از جمع شدن این مایعات می تواند باعث سوراخ یا پارگی پرده گوش شود.
یکی دیگر از عمده دلایل پارگی پرده گوش تغییرات فشار است. برخی از فعالیت های ما با تغییر ناگهانی فشار هوا همراه هستند که در فشار گوش ما تغییر ایجاد می کنند و باعث صدمه به پرده گوش می شوند. به این اختلال باروتروما هم می گویند و زمانی اتفاق می افتد که فشار خارج از گوش ما با فشار داخل آن متفاوت باشد. مثلا کار هایی مانند غواصی، پرواز در هواپیما، امواج، رانندگی در ارتفاعات، ضربه مستقیم و شدید به گوش و… می توانند باعث باروتروما شوند.
از دیگر عوامل پارگی پرده گوش ضربه ها هستند. هرگونه ضربه به گوش یا کنار سر برخورد کند می تواند باعث شود که پرده گوش ما پاره شود. مثلا این ضربه می تواند سیلی، آسیب در حین فعالیت ورزشی، افتادن روی گوش و یا تصادف رانندگی باشد. یک نوع دیگر از ضربه وجود دارد که به آن ضربه صوتی می گویند. این ضربه توسط صداهای بسیار بلند ایجاد می شود که می توانند پرده گوش را پاره کنند. این اتفاق فرد را ناچار به خرید سمعک می‌کند.

 

دلایل پارگی پرده گوش چیست؟

 

علائم پارگی پرده گوش چیست؟

اولین چیزی که شما را متوجه این موضوع می کند، احساس “درد” است. برای بیشتر افراد این درد شدید است و در طول روز هم ثابت باقی می ماند یا ممکن است شدت آن کم و زیاد شود. معمولا وقتی این دزد از بین می رود، گوش شروع به تخلیه می کند که در این مرحله ممکن است مایعاتی شبیه به آب، خون یا چرکی از گوش آسیب دیده بیرون بیاید.
پارگی ناشی از عفونت گوش میانی معمولا می تواند باعث خونریزی بشود. این عفونت های گوش در کودکان خردسال، افراد مبتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا و در مناطق دارای آلودگی هوا بیشتر اتفاق می افتد.
از دیگر علائمی که می توان به آن اشاره کرد کاهش شنوایی موقت یا کاهش شنوایی در گوش آسیب دیده است. همچنین از دیگر علائم پارگی پرده گوش وزوز کردن گوش(Tinnitus)، شنیدن صدای زنگ و سرگیجه است.

چگونه این عارضه را درمان کنیم؟ 

اگر این مشکل در طی زمان رفع نمی شود می توان گفت که به راحتی نمی شود این مشکل را حل کرد. درمان های پارگی پرده گوش معمولا بیشتر برای کم کردن درد یا از بین بردن عفونت طراحی شده اند. این درمان ها به سه روش انجام می شوند که آن ها را با هم بررسی خواهیم کرد.

اگر گوش به طور طبیعی بهبود پیدا نکند، پزشک می بایست پرده گوش را ترمیم کند. ترمیم به این صورت است که تکه کاغذی دارویی بر روی پارگی پرده گوش قرار می گیرد و به بازسازی تدریجی پرده گوش کمک می کند.

آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک ها می توانند عفونت هایی که باعث این عارضه شده اند را از بین ببرند. آنتی بیوتیک ها به علاوه این از شما در برابر مبتلا شدن به عفونت های جدید در اثر آسیب به پرده گوش نیز محافظت می کنند. حال این آنتی بیوتیک ها به دو صورت خوراکی یا قطره گوش تجویز می شوند که این مورد با توجه به نظر متخصص گوش انجام می گیرد.

عمل جراحی

به این نوع جراحی تمپانوپلاستی(Tympanoplasty) نیز می گویند که تقریبا می شود گفت چاره آخر کار است. در این جراحی، جراح بافتی را از ناحیه دیگر از بدن شما می گیرد و آن را بر روی سوراخ پرده گوش می زند تا روند ترمیم انجام شود.
البته به غیر از این موارد برای درد پارگی پرده گوش شما می توانید از مسکن ها و کمپرس گرم استفاده کنید که البته این ها بیشتر تسکین دهنده هستند تا درمان کننده و اثرات دائمی ندارند.

اگر متخصص به شما یادآور نشد، یادتان باشد که بعد از هر دوره درمان حتما تست شنوایی را انجام دهید.

 

عمل جراحی

 

پیشگیری از پارگی پرده گوش 

خب در آخر بهتر است به این موضوع اشاره کنیم که این عارضه پیشگیری آن مسلما خیلی نتیجه بهتری به نسبت درمانش دارد پس حتما این نکاتی که گفته می شود را توجه کنید و آن ها را جدی بگیرید.
1-اگر گوش میانی عارضه ای دارد حتما برای درمان آن اقدام کنید
2-هنگام پرواز با هواپیما یا هر وسیله دیگری از گوش های خود محافظت کنید
3-از گوش خود در برابر اشیاء خارجی محافظت کنید
4-از گوش خود در برابر صداهای مهیب مانند انفجار حفاظت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *