آشنایی با کاربرد تست abr

کاربرد تست abr

در این مطلب با کاربرد تست abr آشنا خواهیم شد. تست abr یک تست شنوایی سنجی است که معمولا برای کودکانی انجام می شود که سن کمی دارند و نمی توانند از شنوایی سنجی های عادی استفاده کنند. در ادامه به مواردی اشاره می کنیم که به عنوان کاربرد تست abr شناخته می شوند.

کاربرد تست abr

کاربرد تست abr چیست ؟ تست شنوایی و شنوایی سنجی به عنوان یکی از مهم ترین مراحل در تشخیص بیماری های مربوط به گوش است. به طور کلی نوزادانی که تازه متولد می شوند و کودکانی که در بدو ورود به مدرسه هستند باید توسط فرد متخصص ، شنوایی سنجی شوند. در غیر این صورت بیماری های مربوط به گوش شناسایی نخواهد شد و در سنین بالاتر مشکلات عدیده ای برای افراد به وجود خواهد آمد. گوش یکی از مهم ترین راه های ارتباطی با سایر افراد محسوب می شود و اگر فرد دارای قدرت شنوایی نباشد توانایی ارتباط با سایرین را از دست می دهد. کاربرد تست abr نه تنها در نوزدان و کودکان بلکه در موارد زیر نیز می باشد.

عفونت گوش یا مغز

بنا بر دلایل مختلف شاهد بروز عفونت های مختلف در گوش هستیم. این مشکل باید در مراحل اولیه درمان شود. جالب است بدانید که عفونت های مربوط به گوش خارجی با انجام شستشو و داروهای تجویز شده توسط پزشک از بین می روند. اما اگر به درمان توجهی نشود عفونت گسترش پیدا می کند و به مرور زمان سبب کاهش شنوایی در فرد خواهد شد. همچنین افرادی که دچار عفونت های مغزی می شوند باید تست abr را که یک تست شنوایی سنجی مهم به شمار می رود را انجام دهند. در صورتی که فرد با کاهش شنوایی مواجه شده و درمان او دیر شده باشد باید با مشورت پزشک اقدام به خرید سمعک و استفاده از آن کند. خرید سمعک باید بر اساس سن فرد و بسیاری از فاکتورهای دیگر باشد.

وزن کم هنگام تولد

برخی از نوزادان در هنگام تولد دارای وزنی کمتر از حد نرمال می باشند. این امر باید توسط پزشکان بررسی و علت آن کشف شود. تست شنوایی سنجی یکی از کارهایی است که در این نوزادان انجام می شود. به دلیل سن کمی که نوزدان دارند نمی توان از روش های تست شنوایی سنجی عادی برای آن ها استفاده کرد زیرا قادر نیستند تا پاسخ ها و واکنش های افراد بزرگ تر را از خود نشان دهند. به همین دلیل با نصب الکترودها و استفاده از رایانه مخصوص اقدام به انجام تست شنوایی سنجی می کنیم. در این تست ، سیگنال های خاص و غیر عادی شناسایی می شوند.

وزن کم هنگام تولد

زردی شدید

زردی یا یرقان یکی از بیماری های شایع در بین نوزدان تازه متولد شده است. اما در برخی از نوزادان میزان زردی به شدت زیاد است و ممکن است او را دچار بیماری های مختلف کند. یکی از عوارض زردی شدید کاهش شنوایی است. به همین دلیل می توان گفت که یک کاربرد تست abr که از اهمیت زیادی نیز برخوردار می باشد وجود این بیماری در نوزاد است. خوشبختانه به دلیل پیشرفت علم ، کمتر نوزادی دچار این بیماری در بدو تولد می شود.

وراثت

وراثت و ژنتیک یکی از عوامل نگران کننده در انواع بیماری و کم شنوایی است. اگر والدین و یا بستگان درجه یک کودک با خرید سمعک و استفاده از آن قادر به شنیدن هستند باید درباره وضعیت کودک نیز نگران بود. در این شرایط نباید منتظر بمانید تا علائم کم شنوایی بروز کنند. بلکه بهتر است از بدو تولد با استفاده از تست های مختلف مانند تست abr از سلامت کودک مطمئن شوید. کاربرد تست abr در خصوص بیماری های وراثتی گوش و شنوایی اثبات شده است.

تاخیر در گفتار

حتما تا به حال کودکانی را دیده اید که دیرتر از سایر همسن و سالان خود شروع به صحبت می کنند. در این کودکان احتمال وجود کم شنوایی وجود دارد. اگر کودک شما در این شرایط قرار دارد باید در سریع ترین زمان ممکن او را برای انجام تست شنوایی سنجی به مراکز معتبر شنوایی سنجی ببرید. یکی از مواردی که باید در هنگام تست abr رعایت شود آرامش و خوابیدن کودک است. اگر کودک شما کمتر از 6 ماه سن دارد میزان خواب او زیاد است و نیازی نیست که در هنگام انجام تست او را به وسیله داروهای آرام بخش بخوابانیم. اما اگر سن کودک شما بیشتر از 6 ماه است و در زمان انجام تست بی قراری می کند باید به وسیله داروهای آرام بخش او را آرام کنیم.

کم شنوایی بر اثر داروهای خاص

برخی از داروها دارای عوارض هستند که می توان به ایجاد کم شنوایی اشاره کرد. اگر کودک شما مجبور به استفاده از داروی خاصی است حتما قبل از مصرف ، در خصوص عوارض آن از پزشک سوال کنید تا احتمال بروز کم شنوایی وجود داشت بتوانید اقدامات لازم را انجام دهید. در بسیاری از مواقع کم شنوایی نیازمند درمان و در برخی دیگر نیاز به خرید سمعک و استفاده از آن وجود دارد.
اگر نیاز به خرید سمعک پیدا کردید نگران نباشید. در حال حاضر سمعک هایی طراحی و تولید شده اند که در کوچک ترین اندازه ممکن می باشند و مانند سمعک های قدیمی بزرگ و قابل مشاهده نیستند. استفاده از سمعک های جدید و کوچک می تواند از کاهش اعتماد به نفس کودک جلوگیری کند. همچنین این سمعک ها برای افراد بزرگسال نیز وجود دارند.

کم شنوایی بر اثر داروهای خاص

 

انواع کم شنوایی

کاهش شنوایی انتقالی

در هنگام انتقال صدا از گوش خارجی به گوش داخلی ، فرآیند شنوایی انجام می گیرد. اگر در این انتقال مشکلی به وجود آید که نتواند فرآیند شنوایی را به بهترین نحو انجام دهد به آن کاهش شنوایی انتقالی می گوییم. این نوع از کاهش شنوایی از اصلی ترین انواع آن محسوب می شود.

کاهش شنوایی حسی – عصبی

این اختلال به عصب گوش داخلی و مغز مربوط می شود. درون گوش داخلی سلول هایی به نام ریز حلزون وجود دارد که می تواند مانند یک مسیر عصبی عمل کند. بروز هر گونه اختلال و مشکل در این سلول ها سبب کاهش شنوایی حسی – عصبی خواهد شد و نیاز به درمان های تخصصی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *