کاشت حلزون یا سمعک ؟ کدام بهتر است؟

کاشت حلزون یا سمعک

کاشت حلزون یا سمعک

کاشت حلزون یا سمعک چیست؟ کدام یک از این دو بهتر است؟ از کاشت حلزون یا سمعک چه می دانید؟ کاشت حلزون یا سمعک برای چه افرادی توصیه می شود؟ چه کسانی می توانند کاشت حلزون را انجام دهند؟ سمعک برای چه افرادی مناسب است؟ آیا می دانید کاشت حلزون یکی از راه های مبارزه با ناشنوایی است؟ تمام افرادی که با مشکل شنوایی مواجه هستند، قطعا از روش هایی نیز جهت بهبود شنوایی خود انتخاب می کنند. البته که امروزه عده ای از روش کاشت حلزون و عده ای نیز از انواع مختلف سمعک ها متناسب با میزان شنوایی و نوع ناشنوایی خود انتخاب می کنند. اما در این مقاله قصد داریم، کاشت حلزون و سمعک و مزایا و معایب آن را بازگو کنیم. کاشت حلزون و سمعک بر اساس تست شنوایی سنجی و نیاز بیمار قابل انجام است.

 

 

کاشت حلزون یا سمعک

قبل از آنکه به بررسی کاشت حلزون یا سمعک بپردازیم ابتدا بهتر است درباره علل کاهش شنوایی آشنا شویم.کاهش شنوایی، یکی از رایج ترین مشکلاتی است که بسیاری از افراد بنابر دلایل مختلفی با آن مواجه می شوند. اما مسئله مهم دلیل کاهش شنوایی است. افراد کم شنوا نیز معمولا از روش های مختلفی جهت درمان کم شنوایی خود همچون کاشت حلزون یا سمعک استفاده می کنند. دلایل کم شنوایی می توانند، شامل موارد زبر باشند:

افزایش سن در افراد

با بالا رفتن سن افراد، عده ای ممکن است دچار کم شنوایی یا ناشنوایی شوند که این مشکل تا حدودی با استفاده از سمعک برطرف می شود.

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اصوات بلند و بم

صداهای بم و طولانی همواره بر روی پرده گوش و به دنبال آن شنوایی افراد تاثیر منفی دارند و  اگر تداوم داشته باشند فرد را دچار کم شنوایی یا ناشنوایی می کنند.

انواع عفونت های باکتریایی و ویروسی

ابتدا به بیماری های باکتریایی و یا ویروسی ممکن است بر روی شنوایی تاثیر بگذارند. اما تاثیر همه آن ها مانند هم نیست و ممکن است کوتاه مدت یا دائمی باشد.

جرم بیش از حد گوش

جرم بیش از حد گوش نیز می تواند میزان توانایی گوش افراد را در انتقال صدا کاهش دهد.

 

کاشت حلزون یا سمعک

 

انواع کاهش شنوایی

همانطور که آگاه هستید کاشت و خرید سمعک پس از انجام تست شنوایی صورت می گیرد و حالا که درباره کاشت حلزون یا سمعک اطلاعات کاملی کسب کردید بهتر است درباره اینکه کاهش نوایی چگونه رخ می دهد نیز اطلاعاتی  کسب کنیم. البته که ‌کاهش شنوایی می تواند تحت تاثیر پارامترهای بسیار زیادی اتفاق بیفتد و مشکلاتی که قطعا سلامتی شنوایی افراد را به خطر می اندازد. اما از نظر علمی این کاهش شنوایی می تواند به برخی از قسمت های گوشنیز مربوط شود. به عنوان مثال:

کاهش شنوایی ممکن است یکی از سه مورد زیر باشد:

     1.انتقالی که در گوش خارجی یا میانی اتفاق می افتد.

 1. حسی عصبی که در گوش داخلی ایجاد می شود.
 2. آمیخته که ترکیبی از این دو مورد است و در این نوع، کم شنوایی یا ناشنوایی عمیق تر و بیشتر است.

 

کم شنوایی یا ناشنوایی

 • خفیف شدن صدای محیط، به طوری که فرد صداها را گنگ و مبهم می شوند.
 • مشکل شنیدن حروف، به ویژه حروف بی صدا، که گاهی اوقات نمی تواند آن چه که شنیده است را تمیز دهد.
 • پرهیز از صحبت کردن و ارتباط با دیگران، به این علت که نمی تواند پاسخ مناسبی به فرد مقابل بدهد.
 • مشکل درک کلمات به ویژه در برابر سر و صدای محیط یا در مکان های پر ازدحام، چون صداهای شدید و بم نیاز به درک بیشتری دارند که از توان این افراد خارج است.
 • درخواست مرتب فرد از دیگران برای صحبت کردن به صورت آهسته و واضح تر
 • دوری کردن از برخورد با افراد و جامعه، چون نمی تواند به راحتی پاسخ مناسب به افراد دیگر بدهند.

 

 

کاشت حلزون یا سمعک | کدام روش توصیه می شود ؟

کاشت حلزون دستگاه الکتریکی کوچکی است که برای افراد ناشنوا و کم شنوا مورد استفاده قرار می گیرد و در برخی از این افراد تا حدودی ناشنوایی را جبران می کند. حلزون در مقایسه با سمعک کارایی بهتری دارد و می تواند حتی کم شنوایی های عمیق و ناشنوایی را نیز درمان کند. این دستگاه چون الکتریکی است با استفاده از باتری کار می کند. خود دستگاه از دو قسمت خارجی و داخلی تشکیل شده است به طوری که قسمت خارجی مانند سمعک پشت گوش قرار و قسمت داخلی آن با عمل جراحی زیر پوست فرد ناشنوا یا کم شنوا قرار می گیرد.

 سمعک ها نیز تجهیزاتی هستند که در انواع مدل های مختلفی تولید و به صورت سمعک داخلی، خارجی و … استفاده می گردند. اما برای اینکه متوجه شویم، کاشت حلزون یا سمعک کدام یک بهتر هستند ابتدا به مزایا و معایب کاشت حلزون  یا سمعک و ناگفته های در این مورد خواهیم پرداخت.

کاشت حلزون و سمعک باعث بهبود زندگی افراد کم شنوا و ناشنوا می شود و باعث می شود این افراد ارتباط بهتری با سایر افراد و جامعه ایجاد کنند. این روش در کودکان و نوزادانی که در مرحله یادگیری هستند بسیار موثر است و درصد موفقیت آمیز بودن آن بالاتر است. به ویژه در نوزادان زیر یک سال موفق تر از سایر گروه سنی است و این نوزدان بهتر از سایر کودکانی که شرایط مشابه داشتند اما دیرتر کاشت حلزون را انجام داده اند، عمل موفقیت آمیزی داشته اند و آن ها به راحتی می توانند پس از گذشت مدتی با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کنند.

 

سازگاری افراد با کاشت حلزون

کاشت حلزون صداهایی که توسط این دستگاه الکتریکی دریافت می شود با صداهایی که در شنوایی طبیعی دریافت می شود تفاوت دارد، بنابراین استفاده از این دستگاه نیاز به آموزش و گذشت زمان دارد تا فرد دریافت کننده بتواند با محیط اطراف خود ارتباط پیدا کند و بتواند اصوات مختلف را از هم تمیز دهد.

 

کاشت حلزون یا سمعک | کدام روش توصیه می شود ؟

 

نکات درباره کاشت حلزون و سمعک

 • افرادی که کاشت حلزون انجام داده اند با وجودی که صداها را می شنوند اما باز هم این اصوات با آن چه یک فرد معمولی می شنود متفاوت است و حتی گاهی ممکن است باعث سردرگمی این افراد شود که به مرور زمان و اگر کاشت حلزون موفق باشد، جبران می شود.
 • در شیوه کاشت حلزون در حین عمل جراحی باقی مانده شنوایی فرد نیز طی جایگزینی دستگاه الکتریکی از بین می رود که اگر عمل موفقیت آمیز نباشد فرد کم شنوا به طور کامل ناشنوا می شود.
 • پس از کاشت حلزون و گذر زمان ممکن است نیاز باشد دستگاه با دستگاه جدیدتری تعویض شود که فرد می بایست یک بار دیگر پروسه عمل جراحی را پشت سر بگذارد.
 • پس از عمل جراحی برخی افراد ممکن است دچار بیماری ممنژیت شوند که برای جلوگیری از این مشکل فرد را واکسینه می کنند.
 • در برخی افراد آن هم با احتمال بسیار کمی، ممکن است فرد دچار خونریزی، عدم تعادل، سرگیجه، اختلال در حس چشایی، وزوز و عفونت گوش، عفونت در ناحیه سر و قسمتی که مورد جراحی قرار گرفته است، شود که البته این موارد نادر است و گاهی در افرادی که ایمنی بدن شان پایین است یا بیماری های زمینه ای دارند بروز می کند.

 

محدودیت های کاشت حلزون

پس از اتمام عمل جراحی فرد دریافت کننده دستگاه الکتریکی تا مدتی سنگینی آن را در گوش خود احساس می کند که به مرور زمان رفع می شود.  نحوه استفاده از شیوه برای جبران ناشنوایی و کم شنوایی هم در افراد مختلف متفاوت است و در بیشتر مواقع با تشخیص پزشک متخصص و پیش از اقدام به خرید سمعک (هرنوع سمعکی)  صورت می گیرد.

توجه داشته باشید که همه افراد کم شنوا نمی تواند کاشت حلزون را انجام دهند و تنها افرادی که میزان ناشنوایی آن ها عمیق و شدید است در اولویت این روش قرار می گیرند.

با وجودی که کاشت حلزون و سمعک روشی پر هزینه و زمان بر است و ممکن است افراد طی عمل جراحی تحت فشار باشند، اما این کار روش بسیار مناسبی است که برای رفع کم شنوایی و ناشنوایی مورد استفاده قرار می گیرد و امید به زندگی را در این گونه افراد افزایش می دهد. کم شنوایان و ناشنوایان با کمک کاشت حلزون و سمعک ارتباط بهتری با افراد مختلف و جامعه برقرار می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *