کاشت سمعک داخل گوش به چه صورت است؟

کاشت سمعک داخل گوش

کاشت سمعک داخل گوش

یکی از راهکارهای پزشکی ،کاشت سمعک داخل گوش می باشد  که امروزه با به کار گیری این روش باعث شده که افراد کم شنوا بتوانند به راحتی و بدون نیاز به سمعک متحرک، بشنوند و امواج صوتی را درک کنند. کاشت سمعک داخل گوش، یکی از شیوه های نوین پزشکی می باشد که در چند سال اخیر بسیار زیاد مورد استقبال قرار گرفته است. دراین مقاله قصد داریم به جوانب مختلف این موضوع اشاره کنیم.

نحوه کاشت سمعک داخل گوش

یکی از مواردی که در بین افراد کم شنوا بسیار مورد استقبال گرفته است، کاشت سمعک داخل گوش می باشد. افرادی که در شنوایی مشکل دارند و یا به هر دلیلی دچار اختلال در شنوایی می باشند می توانند از این طریق، نحوه شنوایی خود را بهبود ببخشند. کاشت سمعک داخل گوش، بسته به نوع و میزان اختلال متفاوت است و افراد می توانند از گزینه های مختلفی استفاده کنند.

برای مثال کاشت حلزون، کاشت در ساقه اصلی مغز، کاشت سمعک، از اصلی ترین گزینه هایی می باشد که می توانند از آن استفاده کنند. به صورت کلی  افراد می توانند هنگامی که با مشکلات شنوایی که ریشه آن عصبی-حسی می باشد از روشی به نام کاشت حلزون استفاده کنند و در هنگام اختلال در گوش میانی یا در هنگام اختلال ترکیبی از گوش میانی و گوش داخلی، از روش کاشت سمعک استفاده کنند. در مورد کاشت ساقه مغز نیز می توان گفت که این روش، کاشت الکترود های صفحه ای بر روی ساقه مغز است که یکی دیگر از روش های رفع اختلال شنوایی محسوب می شود.

کاشت سمعک BAHA

کاشت سمعک داخل گوش، اصولا به افرادی توصیه می شود که به کم شوایی یکطرفه، عفونت مزمن خارجی و عفونت و بیماری هایی گوش میانی مبتلا می باشند و البته این موضوع می تواند از ناهنجاری های ژنتیکی نیز نشات بگیرد. در افرادی که به ناشنوایی یک طرفه دچار هستند، جمجمه شروع به ارتعاش می کند و سپس حلزون، بهتر می تواند به وسیله یک سری از سیگنال هایی که از گوش کم شنوا می آید تحریک بشود. افرادی که شرایط کافی برای کاشت سمعک ندارند باید اقدام به خرید سمعک کنند. اما بعد از انجام تمام مراحل تست شنوایی سنجی !

در مورد سمعک باها باید بگوییم که از مزیت های بسیار زیادی برخوردار می باشد و همانند دیگر سمعک ها یعنی سمعک های انتقال استخوانی، ارتعاش آن مکانیکی می باشد. دلیل ارتعاش مکانیکی این سمعک نیز جنس آن یعنی تیتانیوم می باشد. این سمعک شامل ویبارتوری محکم است که به یک سر نیزه از جنس پلاستیک جایگذاری شده است و هم چنین در پایه جناحی آن، تیتانیوم متصل می باشد. این تیتانیوم از طریق پوست عبور می کند.

برخی از افراد در مورد کاشت سمعک داخل گوش، گزارش هایی را نقل می کنند که این نوع کاشت را به انتقال دهنده استخوانی غیر کاشتی ترجیح می دهند. این موضوع بهتر و راحت تر بودن شنوایی را به اثبات می رساند. این نوع از تقویت شنوایی نسبت به سمعک های مختلف که غیر کاشتی می باشد، از نمایان شدن و آشکار شدن کمتری برخوردار می باشد ودر اعتماد به نفس افراد نیز بسیار تاثیر گذار می باشد. اغلب جوانان تمایلی به استفاده از سمعک متحرک ندارند. به همین کاشت سمعک برای آن ها گزینه مناسبی محسوب می شود.

 

کاشت سمعک BAHA

کاشت سمعک گوش میانی

کاشت سمعک داخل گوش میانی، از دیگر مواردی می باشد که به وسیله آن می توان شنوایی افراد را تقویت کرد. این نوع از درمان در آینده ای نه چندان دور، راه حلی مناسب و جایگزین سمعک های غیر کاشتی می باشد به گونه ای که امروزه مردم در انتخاب خرید انواع سمعک این مدل را در اولویت قرار می دهند. این نوع از درمان به این صورت می باشد که از خروجی های مغناطیسی و مبدل های پیزو الکتریک، الکترومغناطیس ها و موارد این چنینی استفاده می شود. باید بگوییم که مبدل های پیزوالکتریک بر مبنای ماده سرامیکی عملکرد خودشان را نشان می دهند. مواد سرامیکی، در زمانی که یک ولتاژ الکتریکی بسیار بالا به آن ها وارد می شود، می توانند تغییر شکل بدهند.

جراحی برای کاشت سمعک گوش میانی

برای اینکه شنوایی افراد به بهترین و بی عارضه ترین نحو ممکن تقویت بشود، می توان از جراحی کاشت سمعک داخل گوش میانی استفاده کرد. این نوع از جراحی به این صورت می باشد که سمعک ها یا مبدل ها را از یک طرف، به استخوان جمجه متصل می کنند. در طرف دیگر آن، به برخی از نقاط در زنجیره استخوانچه متصل می گردد. نحوه کار این سمعک به این طریق است که ارتعاشات دریافتی از کانال گوش را مستقیما به استخوان حلزون گوش انتقال می دهد. پایانه های آزاد در یک صفحه باریک که بین استخوان سندانی و رکابی قرار گرفته اند را در تنگنا می گذارد، بعد از آن به وسیله ورود به مفصل سندانی و رکابی، می تواند صوت صورت بگیرد.

 در سیستم های دیگر نیز، مبدلی که نام برده شد و پیزو الکتریک نام داشت، در داخل یک حفره به اندامی به نام ماستوئید متصل می شود. در این نوع نیز به وسیله یک اتصال پیوسته، ارتعاش های مختلف را به سندانی انتقال می دهند.

مشکلات کاشت سمعک داخل گوش میانی

 باید بگوییم که مشکلات زیادی برای کاشت سمعک درون گوش میانی وجود دارد که این مشکلات به شرح زیر می باشد: افزایش سطح نویز سمعک، باتری هایی که مکن است در بخش خارجی قرار داده بشود، عمل های جراحی مختلف که برای تعویض باتری باید انجام بپذرید. این موضوع درست می باشد که عمل جراحی می تواند مفید واقع بشود اما باید بگوییم که این مورد که باید عمل های جراحی پی در پی را انجام داد می تواند باعث ایجاد آسیب جدی به شنوایی گوش بشود.

 

مشکلات کاشت سمعک داخل گوش میانی

سخن پایانی !

امروزه با پیشرفت علم، راه های مختلفی وجود دارد که به وسیله آن بتوان پس از انجام تست شنوایی و تشخیص اختلال های شنوایی را آنها را برطرف نمود. کاشت سمعک و کاشت حلزون نمونه هایی از پیشرفت های علمی می باشد که کمک زیادی را برای افراد کم شنوا داشته اند. در مطالب گذسته بارها اشاره کردیم که کم شنوایی باید در سنین پایین درمان شود و راهکارهای متعددی نیز برای آن وجود دارد. اگر والدین نسبت به کم شنوایی کودک خود بی توجه باشند قطعا در بزرگسالی مشکلات عدیده ای برای او به وجود خواهد آمد که علاوه برمشکلات جسمانی می توان به کاهش اعتماد به نفس اشاره کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *