علت کری ناگهانی و راه های درمان

کری ناگهانی

کری ناگهانی

بیماری کری ناگهانی به عنوان ” سکته گوش ” نیز شناخته می شود که عوامل مختلفی نظیر تروما ، تومور، پیرگوشی و … در ایجاد آن دخیل هستند. در این مطلب شما را با جوانب مختلف کری ناگهانی گوش و راه های درمان آن آشنا می کنیم و این اختلال را بررسی خواهیم کرد.

کری ناگهانی گوش چیست؟ چگونه رخ می دهد و راه درمان آن چه می باشد؟

 هنگامی که نام سکته را می شنویم سکته قلبی و مغزی در ذهن ما تداعی می شود. در صورتی که سکته فقط مختص به این دو عضو از بدن نیست و سایر اعضا مانند گوش نیز می توانند دچار این اختلال و عارضه شوند. کری ناگهانی همان سکته گوش محسوب می شود که دلایل و راه های درمان مختلفی دارد.

کری گوش که به طور ناگهانی اتفاق می افتد به دلیل کاهش قدرت شنوایی حسی- عصبی است. معمولا سکته گوش در یکی از گوش ها رخ می دهد و کمتر شاهد بروز آن به طور همزمان در دو گوش هستیم. غالبا افراد بزرگسال دچار این بیماری می شوند و شیوع آن در کودکان بسیار نادر است. افراد بین 30 تا 60 سال در معرض کری گوش به طور ناگهانی قرار دارند. درمان این بیماری وجود دارد و باید آن را جدی بگیرید.

کری ناگهانی

چه عواملی باعث ایجاد کری های ناگهانی در گوش می شوند؟

ضربان ناگهانی به سر

ضربه ناگهانی یا تروما از مهم ترین عوامل در کری های موقت محسوب می شوند. افرادی که دچار سوانحی مانند تصادف می شوند اغلب با این مشکل روبرو خواهند شد.

تومور در گوش

برخی از تومورها در عصب گوش رشد می کنند و فرد را دچار اختلالاتی نظیر کم شنوایی و ناشنوایی می کنند. فرد بیمار باید از نظر سلامت گوش و عصب شنوایی نیز معاینه شود.

بیماری

بیماری هایی نظیر ام اس یکی دیگر از عوامل زمینه ساز برای کری ناگهانی شمرده می شود. متاسفانه بیماری ام اس درمان قطعی ندارد و هنوز ریشه آن نیز کشف نشده است. اما می توان با استفاده از داروهایی خاص از حملات آن جلوگیری کرد.

پیرگوشی

در مطالب گذشته به طور مفصل راجع به پیرگوشی ، دلایل بروز و درمان آن پرداختیم. هنگامی که فرد دچار پیرگوشی می شود قدرت شنوایی او کاهش پیدا می کند. به نحوی که مجبور به خرید سمعک و استفاده از آن خواهد شد. تشخیص میزان کم شنوایی یا ناشنوایی با شنوایی سنجی مقدور است و افراد نمی توانند به طور خودسرانه اقدام به خرید سمعک کنند.

سایر عوامل مانند قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سروصدا ، وجود برخی از اختلال ها در گردش خون، نیش مار و عفونت های مربوط به گوش نیز می توانند کری ناگهانی را ایجاد کنند.

نشانه های کری ناگهانی گوش چیست؟

همان طور که اشاره کردیم کری های ناگهانی مربوط به گوش به دلیل کاهش قدرت شنوایی حسی – عصبی است. نشانه آن هم این است که فرد نمی تواند مکالمات روزمره را در اطراف خود به وضوح بشنود. مکالمات را مانند زمزمه می شنود و حتی صداهای بلند را نمی تواند به وضوح درک کند. یکی از مهم ترین علائم سکته گوش این است که صبح هنگام بیدار شدن از خواب متوجه می شوید که هیچ صدایی را نمی شنوید و در یا در زمان صحبت کردن با تلفن به طور ناگهانی شنوایی خود را از دست می دهید.

کری ناگهانی

درمان سکته گوش چیست؟

اگر به محض مشاهده سکته گوش اقدام به درمان کنید قطعا درمان خواهید شد. اما اگر آن را به حال خود رها کنید شاهد مزمن شدن بیماری خواهید بود و درمان آن دشوار می شود. یکی از درمان هایی که برای سکته گوش در نظر گرفته می شود کورتون است. کورتون یا داروهای استروئیدی به عنوان یکی از موثرترین روش های درمانی محسوب می شود که می تواند التهاب و تورم گوش را کاهش دهد. علاوه بر کورتون شاهد تجویز انواع آنتی بیوتیک توسط پزشک نیز هستیم. اگر بیماری فرد با استفاده از روش های درمانی بهبود پیدا نکرد مجبور به خرید سمعک و یا روش هایی مانند کاشت حلزون خواهد بود. در مطالب گذشته درباره کاشت حلزون صحبت کردیم.

به طور معمول می توان گفت که کری ناگهانی بعد از 1 الی 2 هفته خودبخود خوب می شود و اغلب افرادی که برای درمان به پزشک مراجعه می کنند نیز درمان خواهند شد. اما اگر یک بیماری تمام روش های درمانی را امتحان کرد و بیماری رفع نشد ممکن است تا آخر عمر با این بیماری دست و پنجه نرم کند.

چه کسانی در معرض سکته گوش قرار دارند؟

استرس و اضطراب زندگی شهری باعث بروز بسیاری از بیماری ها در فرد می شود. نه تنها سکته گوش بلکه سایر بیماری ها نیز در این افراد به وجود می آید که زندگی آن ها را دستخوش تغییرات گسترده ای می کند. مشاغلی که بار روانی زیادی را ایجاد می کنند و افرادی که دچار بیماری هایی نظیر ام اس، سندروم سیستم ایمنی و … هستند بیشتر از سایرین با این بیماری مواجه می شوند.

تخیص سکته گوش چگونه است؟

اگر به طور ناگهانی با کری گوش مواجه شده اید باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. در آزمایشات از تست شنوایی استفاده می شود که آستانه شنوایی شما سنجیده شود. سپس آزمایش های ساده ای انجام می شود که نشان می دهد کری ناگهانی به دلیل تجمع موم و مایعات در گوش می باشد یا سکته گوش رخ داده است.

پس از اینکه پزشک آزمایشات و تست های لازم را انجام داد به کمک آزمایش خون و MRI می تواند تعادل فرد را نیز بسنجد. زیرا در بسیاری از مواقع کم شنوایی و ناشنوایی باعث برهم خوردن تعادل فرد نیز خواهد شد.

در بخش قبل اشاره کردیم که این بیماری در کودکان کمتر رخ می دهد. به طور کلی نوزادان در بدو تولید تست شنوایی سنجی abr را انجام می دهند و در صورتی که اختلال در شنوایی آن ها مشاهده شود سریعا اقدام به درمان خواهد شد. تست غربالگری در بیمارستان ها بسیار ضروری است و در حال حاضر در اغلب بیمارستان ها انجام و سلامت شنوایی نوزادان بررسی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *