کم شنوایی آمیخته چیست؟

کم شنوایی آمیخته

کم شنوایی آمیخته چیست؟

به ترکیب کم شنوایی حسی – عصبی و کم شنوایی انتقالی، کم شنوایی آمیخته گفته می شود. در این مورد، به گوش میانی ،خارجی، داخلی و حتی اعصاب گوش آسیب جدی وارد می شود. کم شنوایی انتقالی به علت عفونت گوش همراه با پیرگوشی یا کم شنوایی ناشی از نویز اتفاق می افتد. کم شنوایی آمیخته در بیشتر مواقع به علت ضربه خوردن به سر و گوش یا عفونت های مزمن گوش خارجی رخ می افتد.
امکان ایجاد این نقص در یک گوش یا دوگوش وجود دارد و این نوع کم شنوایی می تواند تدریجی باشد و یا بصورت ناگهانی رخ دهد .اگر این عارضه به صورت ناگهانی باشد باید حداقل قبل از 72 ساعت بیمار به دکتر متخصص رجوع کرد. درجات کم شنوایی آمیخته و تاثیر آن در محدوده ی ملایم تا قوی می باشد. در این مقاله قصد داریم به این اختلال ، علائم و علت و درمان آن بپردازیم.

 

کم شنوایی آمیخته

کم شنوایی آمیخته پیامدهای منفی زیادی در زندگی فرد ایجاد می کند که می توان به کاهش عملکرد شناختی، اختلال در بهداشت روان و ارتباط با سایرین اشاره کرد. کاهش عملکرد شناختی در بین پزشکان و متخصصان یک اصطلاح است و به این معنی است که کم شدن شنوایی می تواند مستقیما بر سلامت مغز تاثیر بگذارد. شنوایی یکی از حواس اصلی محسوب می شود و تحریک نشدن اعصاب شنوایی منجر به عدم توانایی در شنیدن خواهد شد. اگر تحریک اعصاب کاهش یابد باعث می شود که اطلاعات به مغز نرسد. شنیده نشدن صدا ها با گذشت زمان می تواند به طور مستقیم بر عملکرد شناختی فرد تاثیربگذارد. مطالعات اینگونه نشان می دهد که عدم درمان افت شنوایی می تواند درصد مبتلا شدن به زوال عقل را بالا ببرد. این یک مسئله ی مهم است که لزوم توجه به دریافت مراقبت های شنوایی را پررنگ می کند و احتیاج به رسیدگی فوری دارد. مراجعه به متخصص و انجام شنوایی سنجی اولین گام درمان این مشکل می باشد.

بهداشت روان و افت شنوایی

سلامت روان بسیاری از افراد می تواند تحت تاثیر مستقیم احساسات در یک روز باشد. افت شنوایی منجر به منزوی شدن افراد خواهد شد. مشکلات بهداشت روان به اندازه ی کاهش شنوایی, دشوار خواهند بود. مشکلات شنوایی باعث به وجود آمدن افسردگی، اختلالات اضطرابی و سایر اختلالات در افراد خاص می شوند. در مورد شنوایی مزمن یا طولانی مدت, به خصوص اختلال خلقی و اختلال عاطفی در طولانی مدت ممکن است به وجود آید و با کم شنوایی در ارتباط باشد. بهترین کار درمان سریع و موثر برای کاهش اثرات روانی افت شنوایی است که می توانید انجام دهید .

مشکل ارتباطی و افت شنوایی

بیماری های مزمن می توانند تاثیر زیادی بر روابط شما با مردم داشته باشند. افت شنوایی نیز یکی از بدترین بیماری هاست که به سراغ فرد می آید و طبق آمار به دست آمده، افرادی که دچار افت شنوایی می شوند خیلی سخت تر می توانند رابطه ی اجتماعی خود را حفظ کنند. افت شنوایی برقراری رابطه با جهان اطراف را دشوار خواهد کرد؛ در صورت عدم درمان و پیگیری می تواند سبب انزوای فرد در محل کار خود شود و زندگی شخصی او را تحت تاثیر بگذارد. حرف زدن با دیگران و گوش دادن به صحبت های مردم بخش مهمی از یک رابطه خواهد بود که اگر درمان زود هنگام افت شنوایی صورت نگیرد در آن اختلال ایجاد خواهد کرد.

 

مشکل ارتباطی و افت شنوایی

 

انواع کم شنوایی گوش

انواع کم شنوایی ها در اثر آسیب به قسمت های مختلفی از گوش به وجود می آیند که بسته به محل آسیب، علائم و عوارض آن متفاوت است.

کم شنوایی انتقالی

این نوع از کم شنوایی در اثر آسیب به وجود آمده در مسیر عبور صدا از لاله و مجرای گوش تا رسیدن به حلزون میباشد. قسمت حلزونی گوش همان ساختار مارپیچی شکلی است که پر از سلول های حسی مویی می باشد و به واسطه اعصابی واصل، صدا را به مغز ارسال می کند. 

کم شنوایی حسی و عصبی

متداول ترین نوع کم شنوایی کم شنوایی حسی-عصبی است که مهم ترین فاکتور در بروز آن نقش گوش داخلی و عصب گوش می باشد. کم شنوایی انتقالی از خفیف تا شدید طبقه بندی می شود.

کم شنوایی آمیخته

ترکیب کم شنوایی حسی-عصبی و انتقالی باعث به وجود آمدن کم شنوایی آمیخته می شود. آسیب بخش انتقالی در این نوع کم شنوایی، گاهی برگشت پذیر می باشد. ولی به طور معمول بخش حسی-عصبی، غیرقابل درمان با دارو و جراحی است. در کم شنوایی آمیخته از علائم کم شنوایی انتقالی و حسی-عصبی دیده شده است.

چقدر شنوایی ما تحت تاثیر کم شنوایی آمیخته قرار می گیرد؟

کم شنوایی به عوامل زیادی بستگی دارد. به طور مثال اینکه در هر دو و یا تنها یک گوش اتفاق افتاده است. بیمار درجات متفاوتی از نقص شنوایی در محدوده ی ضعیف تا قوی را تجربه می کند. درجه این مشکل با انجام تست شنوایی قابل تشخیص است؛ اگر پس از انجام تست، جزء انتقالی در آن بیشتر باشد فرد مبتلا صداها را بسیارآهسته می شنود و درک کردن صدا های آهسته یا سر و صدا مختل خواهد شد. اما اگر جزء حسی-عصبی در آن بیشتر باشد، اعوجاج در صداهای گفتاری مشهود خواهد بود و درک گفتار خیلی آسیب می بیند. 

 

چقدر شنوایی ما تحت تاثیر کم شنوایی آمیخته قرار می گیرد؟

 

راه های درمان کم شنوایی آمیخته

معمولا برای ترفیع کم شنوایی انتقالی، درمان دارویی یا جراحی تجویز می شود. در این صورت یا پرده گوش ترمیم می شود یا چسبندگی استخوانچه های گوش به وسیله جراحی رفع می شود و یا از دارو برای عفونت گوش استفاده می شود. این ها همگی قابل درمان هستند. بهترین و شاید تنها راه ممکن برای کم شنوایی حسی-عصبی خرید سمعک  است که راه حلی کاملا موثر می باشد. هنگامی که کم‌ شنوایی آمیخته بسیار شدید باشد، سمعک های استخوانی کاشتنی موثر واقع می شوند. گاها در مواردی نیز کاشت حلزون مورد استفاده قرار میگیرد.

 

اگرحس کردیم به کم شنوایی آمیخته دچار شدیم، چه کاری باید انجام بدیم؟

اگر در شخص علائم کم شنوایی آمیخته نشان داده شود، باید به ادیولوژیست و پزشک متخصص برای ارزیابی شنوایی و معاینه گوش مراجعه کرد تا در این افراد ارزیابی های دقیق صورت بگیرد. خوشبختانه، در کلینیک شنوایی سنجی طوس، با وجود تجهیزات مجهز و متخصصین شنوایی حرفه ای معاینات، تست شنوایی سنجی و روش های درمانی لازم صورت می گیرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *