کم شنوایی انتقالی چیست؟ بررسی علل و درمان

کم شنوایی انتقالی

کم شنوایی انتقالی

حس شنوایی ما ممکن است در معرض عارضه های متعددی قرار بگیرد. کم شنوایی انتقالی یکی از همین عارضه ها به حساب می آید. آسیبی که ممکن است عوارض زیادی برای ما داشته و زندگی عادی ما را به طور کلی مختل کند. در این مقاله قصد داریم بفهمیم که دقیقا کم شنوایی انتقالی چیست ، به چه علت ممکن است بوجود بیاید و چه راه هایی برای درمان آن وجود دارد.

کم شنوایی انتقالی وقتی بوجود می آید که انرژی صوتی به خوبی توسط مجرای گوش، پرده صماخ و استخوانچه های گوش میانی به گوش داخلی منتقل نشود. زمانی که این اتفاق رخ می دهد، ما صدا را با شدت کمتری شنیده و ممکن است آن را درست متوجه نشویم. این عارضه را می توان با دارودرمانی یا جراحی درمان کرد. البته اینکه ما دقیقا کدوم رویکرد درمانی را پیش بگیریم به علت بوجود آمدن این مشکل وابسته است.

کم شنوایی انتقالی چیست؟ 

به طور کلی کم شنوایی انتقالی عبارت است از کاهش توانایی شنیدن در اثر آسیب و یا کاهش در انتقال اصوات از طریق گوش خارجی و میانی. همانطور که می دانید امواج صوتی از مجرای گوش ما عبور می کنند و منجر به ارتعاش پرده صماخ می شوند. ارتعاش بوجود آمده، از طریق سه استخوانچه کوچک در گوش میانی به حلزون گوش داخلی منتقل می شود. این تحریک حلزون، توسط اعصاب متصل به حلزون به قسمت های مرکزی تر در داخل مغز انتقال می یابد. اگر هرکدام از سه قسمت این روند آسیب ببینند، باعث می شود که کم شنوایی انتقالی بوجود بیاید و فرد نتواند اصوات را به درستی و با همان شدتی که هستند بشنود. این آسیب می تواند موقتی یا دائمی باشد. همچنین این آسیب ممکن است در یک یا هردو گوش بوجود بیاید که در هر صورت شخص مجبور به خرید سمعک می شود.

علت کم شنوایی انتقالی چیست؟

موارد مختلفی باعث بروز کم شنوایی انتقالی می شوند اما قبل از هرچیزی بهتر است اشاره کنیم که این علت ها به دو نوع اصلی کم شنوایی انتقالی “اکتسابی” و “مادرزادی” تقسیم می شوند. همان طور که از اسم آن هم پیداست، در کسانی که کم شنوایی انتقالی مادرزادی دارند، جهش ژنتیکی ای رخ می دهد که باعث دفورمیتی و بدشکلی در گوش خارجی می شوند. این بدشکلی ها ممکن است در مجرا و لاله گوش رخ بدهند که باعث کم شنوایی انتقالی زودهنگام می شود. اما کم شنوایی انتقالی اکتسابی در اثر عامل های محیطی بوجود می آید. عفونت های گوش خارجی و میانی، آسیب های مکانیکی به گوش خارجی و میانی، ضربات به گوش و سر و یا هر آسیب غیر ژنتیکی دیگر که بر اثر تعامل با محیط بوجود می آید، از علل  بروز این مشکل هستند.

علت کم شنوایی انتقالی چیست؟

 

عوامل کم شنوایی انتقالی 

حال می خواهیم کمی جزئی تر به این موارد بپردازیم و این آسیب ها را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم. پس چند مورد از این عوامل ژنتیکی و اکتسابی کم شنوایی انتقالی را برای شما در اینجا شرح خواهیم داد.

مایع در گوش میانی

وجود مایع در گوش میانی که به دلایل آلرژیک ممکن است بوجود آمده باشد، اوتیت مدیا یا همان عفونت های گوش میانی، پرده صماخ آسیب دیده یا سوراخ شده، تومور های خوش خیم و ضربات به سر از مهم ترین عوامل بروز این مشکل در افراد هستند.

اتواسکروز

در این بیماری،سومین استخوانچه گوش ( رکابی) آنطور که باید مرتعش نمی شود و نمی تواند ارتعاش صوتی را به حلزون گوش منتقل کند. خوشبختانه این نوع از کم شنوایی انتقالی با جراحی یا استفاده از سمعک حل و فصل می شود.

بدشکلی های ژنتیکی

بدشکلی های ژنتیکی در گوش خارجی و میانی هم می توانند از عوامل کم شنوایی انتقالی باشند.

مشکلات لوله استاش

 لوله استاش در واقع وظیفه تهویه گوش میانی را بر عهده دارد. در عفونت های دستگاه تنفس فوقانی، ممکن است لوله استاش بسته شود که این موضوع باعث عدم انجام تهویه گوش میانی می شود. از دیگر علت های بسته شدن لوله استاش می توان به تومور ها، آلرژی و سینوزیت مزمن اشاره کرد.

بیماری Paget

این بیماری یکی از بیماری های متابولیسمی ژنتیکی است که می تواند یکی از عوامل این عارضه باشد. متاسفانه تنها راه تشخیص این بیماری انجام آزمایش هایی مانند شنوایی سنجی توسط متخصص است.

وجود یک جسم خارجی در مجرای گوش

ممکن است یک جسم خارجی در مجرای گوش باشد که این عارضه را بوجود آورده است.

وجود جرم در مجرای گوش

ممکن است در مجرای گوش سرمن، جرم یا وکس فشرده شده وجود داشته و عامل بروز این عارضه باشد.

کم شنوایی انتقالی تا چه حد است؟

شدت این آسیب ممکن است در حد خیلی ملایم (حدود 40 تا 60 دسی‌بل) و یا خیلی بالا (حدوود 71 تا 90 دسی‌بل) باشد که در بیشتر مواقع فرکانس های بالا یا صداهای زیر را درگیر می کند. این حد از کم شنوایی به صورت فاصله بین آستانه های شنوایی از راه هوایی و راه استخوانی نشان داده می شود که با انجام تست شنوایی مشخص می شود.

نشانه های کم شنوایی انتقالی

کم شنوایی انتقالی به خاطر اختلال در گوش خارجی یا میانی بوجود می آید، در این نوع از کم شنوایی رسیدن صدا از محیط به گوش داخلی به سختی انجام می گیرد و یا ممکن است در این انتقال مشکلی وجود داشته باشد. در این حالت فرد ممکن است صدا ها را با شدت کم، ناقص یا ترکیبی از هر دو بشنود.

 

نشانه های کم شنوایی انتقالی

 

چگونه کم شنوایی انتقالی درمان می شود؟ 

راه درمان این عارضه بستگی به علت بوجود آورنده آن دارد. یعنی عامل، نقش تعیین کننده ای در درمان ایفا می کند. حال این درمان می تواند دارویی، جراحی یا استفاده از سمعک باشد. مثلا جراحی رویکرد اصلی در درمان کم شنوایی انتقالی بیماری اتواسکروز یا پارگی پرده صماخ به حساب می آید. گاهی جراحی برای درمان عفونت هم بهترین درمان محسوب می شود. سمعک نیز می تواند یکی از روش های برخورد با این عارضه باشد. در این موارد معمولا سمعک های مدرن استخوانی مورد استفاده قرار می گیرند که صدا ها را از طریق استخوان جمجمه به گوش داخلی منتقل می کنند.این سمعک ها  گاهی توسط جراح ماهر در استخوان کاشته می شوند و گاهی هم به صورت تل یا هدباند روی استخوان قرار می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *