علت کم شنوایی در جوانی و علائم آن

کم شنوایی در جوانی

کم شنوایی در جوانی

یکی از مشکلاتی که باید در این دوره زمونه آن را به شدت جدی گرفت، کم شنوایی در جوانی است. عوامل زیادی هستند که باعث می شوند فرد، در سنین جوانی دچار کم شنوایی شود و دیگر آن طور که باید صدا ها را نشنود. اینطور نیست که بگوییم می شود به طور کامل این موضوع را حل و فصل کرد اما، راه حل هایی برای پیشگیری کردن از آن وجود دارد که در این مقاله با بررسی علت های بوجود آمدن کم شنوایی در جوانی به آن ها پی خواهیم برد. پس با ما در این مقاله همراه باشید.

پیشرفت تکنولوژی و کم شنوایی

بار ها در مقالات قبلی گفته ایم که چقدر پیشرفت تکنولوژی به ما کمک کرده است که مشکلات مختلف را حل کنیم. اما آیا تکنولوژی همیشه برای ما خوب بوده است و هیچ ضرری به ما نرسانده؟ مسلما پیشرفت تکنولوژی در بیشتر مواقع یک امر خوب به حساب می آید. اما خب یکی از بزرگترین دلایل شیوع کم شنوایی در جوانی و نوجوانی، همین پیشرفت تکنولوژی است که گاهی چندان هم برای ما بدون ضرر نبوده است و عواقب ناخواسته ای داشته است که البته بیشتر آن تقصیر خودمان است. گاهی فرد ناچار به خرید سمعک می‌شود و این اصلا برای یک جوان خوب نیست.
مثلا پیشرفت تکنولوژی باعث شده است که ماشین آلات پر سر و صدایی تولید بشوند که محیط کار را برای گوش ما تبدیل به یک محیط خطرناک کنند. مثلا همین پیشرفت تکنولوژی باعث شده است زندگی ما انسان ها به علاوه سریعتر شدن پر سر و صدا تر هم بشود. و موضوع مهمتر از همه اینکه همین پیشرفت تکنولوژی است که هدفون و هندزفری را بوجود آورده است که جوانان، بدون توجه به آستانه شنواییشان با صدای بلند با همین هدفون ها و هندزفری ها موسیقی گوش کنند و باعث بوجود آمدن کم شنوایی در جوانی شوند. 

علت کم شنوایی در جوانی چیست؟ 

مسلما یکی از عمده ترین دلایل بوجود آمدن کم شنوایی در جوانی استفاده مداوم از هدفون ها و گوشی های MP3 می باشد که جوانان همیشه در حال استفاده از آن ها هستند. این کار به تازگی نه تنها به طور عمومی یک موضوع مورد توجه به شمار نمی رود، بلکه گوش دادن به موسیقی با صدای بلند تبدیل به یک تفریح و سرگرمی کاملا قابل پذیرش شده است و کسی هم به آن توجه نمی کند. مسلما هم جوانان در این دوره به موضوع کم شنوایی در جوانی واقف نیستند و تا وقتی هم به طور کامل دچار آن نشوند، هرگز متوجه بوجود آمدن تدریجی آن نمی شوند.
چرا کم شنوایی در جوانی انقدر شیوع پیدا کرده است و جلوی آن گرفته نمی شود؟ جواب این سوال این است که این اختلال یک مورد آشکار نیست و این نوع از کم شنوایی به صورت تدریجی ایجاد می شود. گاهی حتی ممکن است سال ها طول بکشد که والدین فرد یا خود فرد بفهمد که دچار کم شنوایی شده است و این موضوع باعث می شود که پیگیری آن نیز انجام نشود و زودتر از اینکه دیر شود جلوی آن گرفته نشود.

 

علت کم شنوایی در جوانی چیست؟

 

علائم این کم شنوایی در جوانان چیست؟ 

گوش دادن مداوم به صدای بلند در دو بخش از زندگی علائم خودش را نشان می دهد. اول از همه روی سیستم شنوایی اثر خودش را نشان می دهد و سپس در موارد دیگر زندگی هم خودش را نمایان می کند که این موارد برای شما شرح می دهیم.

علائم سیستم شنوایی در اختلال کم شنوایی در جوانی:

-سوت کشیدن گوش و شنیدن صدای زنگ ممتد
-احساس گرفتن یا کیپ شدن گوش
-مشکل در شنیدن صدای اطرافیان به ویژه در محیط های شلوغ
-مشکلتر شدن شنیدن صداهای با فرکانس بالا
-حساسیت پیدا کردن به صداهای بلند
-پیرگوشی زودرس
-سرگیجه و نداشتن تعادل
علائم غیر شنیداری در کم شنوایی در جوانی:
-تند خویی و عصبی بودن
-ضعف در تحصیل
-هیجان و تحریک پذیری بالا
-کاهش کارایی و کمتر شدن شرکت در بحث های جمعی
-ایجاد اختلالات روانی متفاوت
-کاهش کیفیت خواب

اولین اقدامی که فرد پس از احساس علائم ذکر شده باید انجام دهد، مراجعه به متخصص و انجام شنوایی سنجی است.

 

چه اقداماتی برای پیشگیری می شود انجام داد؟ 

جمله “پیشگیری بهتر از درمان است” را بار ها ممکن است شنیده باشید. در موضوع کم شنوایی در جوانی ، اهمیت این جمله به قدری بالاست که ما به شما پیشنهاد می کنیم که اصلا به اینکه این اختلال را بعد ها درمان می کنید فکر نکنید و هرچه سریعتر برای پیشگیری اقدام بکنید. حال چه کار هایی باید برای پیشگیری انجام داد؟
اول اینکه به تازگی دیده شده است که در سیستم های صوتی، میزان صدای مناسب که به گوش آسیب نمی رساند تعیین شده است. هرچند که هیچکس به خصوص جوانان به آن اهمیتی نمی دهند و به سادگی با بلند تر کردن صدا از کنار آن رد می شوند. اما باید این موضوع از طرف والدین و متخصصان آموزش داده شود و یکسری مواردی که در اینجا به آن اشاره خواهیم کرد به جوانان گوشزد شود تا هرچه سریعتر از بوجود آمدن کم شنوایی در جوانی جلوگیری به عمل بیاید.

قبل از ذکر موارد به والدین عزیز می‌گوییم که بهتر است تست شنوایی را نیز به اقدامات لازم به انجام اضافه کنید.

 

چه اقداماتی برای پیشگیری می شود انجام داد؟

1-سطح صدا یا ولوم ایمن را به جوانان آموزش دهیم و به آن ها بگوییم که میزان بلندی صدا را تا چه حد نگه دارند.
2-می دانیم که برای نوجوانان و جوانان نمی شود خیلی تکلیفی مشخص کرد، اما حداقل برای کودکان ساعت هایی را مشخص کنیم که فقط در این ساعت ها با هدفون به موسیقی گوش دهند و مداوم این کار را انجام ندهند.
3-یکی از بهترین راه ها این است که به جوانان بگوییم که گوش دادن به موسیقی با صدای بلند باعث کم شنوایی می شود. شاید اوایل کار خیلی حرف ما را جدی نگیرند، اما حداقل به این موضوع فکر می کنند و کمی نگران می شوند و ممکن است بیشتر به سلامت گوششان اهمیت دهند.
4-از زور و منع کامل استفاده نکنید. این موضوع نه تنها باعث می شود که جوانان از شما نافرمانی کنند، بلکه همیشه شما در حال نظارت به آن ها نیستید و ممکن است مخفیانه کاری که نباید را انجام دهند. پس سعی کنید در برابر آن ها صبور باشید و فرصت آموزش درست را از بین نبرید.
5-هرچند وقت یکبار به متخصص مراجعه کنید تا مطمئن شوید دچار کم شنوایی در جوانی نشده اید. یا اگر والدین یک جوان هستید از آن ها بخواهید که این کار را انجام دهند. مسلما حرف یک متخصص برای آن ها می تواند مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *