کم شنوایی ناشی از نویز چگونه است؟ +راهکار درمان

کم شنوایی ناشی از نویزکم شنوایی ناشی از نویز 

در این مقاله قصد داریم به موضوع حیاتی کم شنوایی ناشی از نویز بپردازیم. یکی از آسیب هایی که در هر زمانی ممکن است گوش ما در معرض آن قرار بگیرد. این نوع کم شنوایی بسیار دردسر ساز و آزار دهنده بوده و نکته بسیار منفی آن این است که هرکسی ممکن است به آن دچار شود. موارد زیادی هستند که این آسیب را تشدید هم می کنند و باعث بدتر شدن آن می شوند. در این مقاله قصد داریم علاوه بر بررسی تک تک موارد، راه درمان این عارضه را نیز معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید.

 

دلیل بروز کم شنوایی ناشی از نویز

گوش ما در هر زمانی ممکن است در معرض سر و صداهای بسیار بلند قرار بگیرد. این سر و صدا ها ممکن است منابعی همچون محیط کار پر سر و صدا، ترافیک، گوش دادن به رادیو و تلویزیون با صدای بلند، وسایل خانگی پر سر و صدا و… باشند. حال ممکن است این سر و صدا ها به مدت طولانی برقرار باشند و شدت آن ها به حدی برسد که ما را دچار عارضه کم شنوایی ناشی از نویز یا NIHL بکنند.
این عارضه علائمی دارد که بد نیست درباره آن ها اطلاعاتی داشته باشید. علائمی که شامل کاهش شنوایی موقتی، احساس پر بودن یا فشار در گوش، صحبت کردن با صدای گرفته یا خفه و وزوز کردن گوش می شود. در این زمان باید با مراجعه به متخصص شنوایی سنجی انجام گیرد. خیلی از افراد ممکن است دچار کم شنوایی ناشی از نویز شده باشند. افرادی که در معرض صداهای بلند در مدت طولانی قرار می گیرند، کسانی که عادت دارند با هندزفری با صدای بلند به موسیقی گوش دهند، کسانی که در محیط کاری های پر سر و صدا فعالیت طولانی مدت می کنند و کسانی که اعمالی مثل تیراندازی را بدون محافظ گوش انجام می دهند به شدت در معرض کم شنوایی ناشی از نویز قرار دارند.

تغییرات موقتی آستانه شنوایی 

هرکدام از اعضای بدن ما اگر به صورت بسیار سخت و طولانی درگیر یک کاری شوند، دچار فرسودگی و خستگی می شوند و ممکن است توانایی آن ها به مرور تضعیف شود. (منظور ما بخش هایی مثل ماهیچه ها نیستند که گاهی حتی برعکس عمل می کنند) گوش ما هم به عنوان یک عضو حساس از این قاعده مستثنی نیست. گوش ما حتی اگر به صورت مداوم به صداهای سطح متوسط و نسبتا پایین گوش کند، ممکن است در معرض آسیب جزئی قرار بگیرد.
این نکته را درباره گوش باید بدانید که زمانی که صدای بلند قطع می شود، گوش ما در چند ساعت دوباره حالت عادی خود را باز می یابد. اما این موضوع را در نظر داشته باشید که خود این تغییرات پی در پی باعث پدیده ای می شوند به نام تغییرات آستانه (Threshold Shifts) که در واقع نامی است که بر روی تغییر در حساسیت شنوایی گذاشته شده است.
بد نیست قبل از اینکه سراغ کم شنوایی ناشی از نویز برویم یک مثالی از تغییرات آستانه برایتان بزنیم تا بهتر با این موضوع آشنا شویم. تصور کنید بعد از یک روز کاری پر مشغله در حال بازگشت به خانه هستید و در یک بزرگراه پر سر و صدا با صدای بلند موسیقی گوش می دهید. زمانی که می رسید بدون دست زدن به ولوم ضبط، ماشین را خاموش می کنید و به خانه می روید و تا فردای آن روز استراحت می کنید. صبح زمانی که دوباره ماشین را روشن می کنید ناگهان ضبط با صدای بلند روشن می شود. شما هم جا می خورید و هم اینکه این صدا برایتان آزار دهنده است و سریع آن را کم می کنید. در حالی که شب گذشته با همین صدا داشتید به موسیقی گوش میدادید و صدا برایتان اصلا بلند نبود.
چرا این اتفاق افتاد؟ چون شما در هنگام بازگشت از کار به منزل تغییرات آستانه را در شنواییتان رقم زده اید. شما در طول سفر صدای موسیقی را آرام آرام بلند می کردید و گوش خسته شما صدای موسیقی را به راحتی در آن زمان می شنید اما گوش استراحت کرده شما فردای آن روز این صدا را بلند تر از حد ممکن درک می کرد و برای شما آزار دهنده بود.

 

تغییرات موقتی آستانه شنوایی

 

تغییرات دائمی آستانه شنوایی ناشی از نویز 

در تعریف های جدید اصطلاح “تغییرات آستانه دائمی ناشی از سر و صدا” مطرح شده است که به صورت اختصاری به آن “NIPTS” نیز می گویند. در سال 1965 تیلور و همکارانش آزمایش هایی را ترتیب دادند که نتایج این آزمایشات، برای درک و یادآوری نقاط مهم در مورد NIPTS ناشی از مواجهه با سر و صدای شغلی به شنوایی شناسان بسیار کمک کرد. نکته مهم این بود که کاهش ها در ابتدا و اغلب برای فرکانس آزمون KHz 4 ظاهر می شود و در تمام زمان ها هم کاهش در KHz 4 بیشترین بود. گاهی ممکن است فرد مجبور به خرید سمعک و استفاده از آن حتی به صورت موقت می شود.

پیشگیری از کم شنوایی ناشی از نویز

خبر خوبی که برای شما داریم(البته اگر تا الان دچار این عارضه نشده اید یا به طور خفیف آن را تجربه می کنید) این است که کم شنوایی ناشی از نویز کاملا قابل پیشگیری است با یکسری راه حل ساده می توان از آن پیشگیری کرد. چند نوع از این پیشگیری ها را برایتان لیست کرده ایم که عبارتند از:
صداهایی که باعث کم شنوایی میشوند را بشناسید ( سعی کنید در معرض صداهای بالاتر از 85 دسی بل قرار نگیرید)
-زمانی که درگیر فعالیت های پر سر و صدا هستید از محافظ های گوش استفاده کنید.
-به سادگی از محلی که صدای بلند در آن وجود دارد دوری کنید. ( یا حداقل طولانی مدت در آن نمانید)
-از گوش کودکان خود در برابر صدای بلند محافظت کنید. بهتر است هیچ گاه از انجام تست شنوایی غافل نشوید.
-به خانواده، دوستان و همکارانتان درباره صداهای آسیب زا اطلاع دهید.
-زمانی که حس کردید دچار کم شنوایی شده اید حتما به پزشک مراجعه کنید و تست شنوایی انجام دهید.

 

پیشگیری از کم شنوایی ناشی از نویز

 

درمان کم شنوایی ناشی از نویز چیست؟ 

این نوع از کم شنوایی معمولا قابل درمان است. هرچند که پیشگیری از آن بسیار بهتر است، اما متخصصان گوش قادر به درمان کم شنوایی ناشی از نویز هستند و می توانند این مشکل را برای شما حل کنند. یکی از بهترین راه ها برای درمان این عارضه استفاده از سمعک است. در حال حاضر سمعک های هوشمندی وجود دارند که می توانند به راحتی این مشکل را برای شما حل کنند.
دروغ است اگر بگوییم درمان کامل و قطعی برای این عارضه وجود دارد. دانشمندان هنوز هم در حال تلاش هستند که این موضوع را رفع کنند و فعلا تنها روش هایی که به آن دست پیدا کرده اند، سمعک و کاشت حلزون است که ممکن است شاید برای هرکسی این نوع درمان ها مقدور نباشد. اما همانطور که می دانید علم همواره در حال پیشرفت است تحقیقات محققان نیز در این رابطه امیدوار کننده بوده. امیدواریم که هرچه زودتر راه حلی برای رفع دائمی این مشکل پیدا شود و تا اون موقع، مواظب گوش های خودتان باشید.
در این مقاله قصد داریم به موضوع حیاتی کم شنوایی ناشی از نویز بپردازیم. یکی از آسیب هایی که در هر زمانی ممکن است گوش ما در معرض آن قرار بگیرد. این نوع کم شنوایی بسیار دردسار ساز و آزار دهنده است و نکته بسیار منفی آن این است که هرکسی ممکن است به آن دچار شود. موارد زیادی هستند که این آسیب را تشدید هم می کنند و باعث بدتر شدن آن می شوند. در این مثاله قصد داریم به علاوه بررسی تک تک آن ها، راه درمان نیز برای این عارضه معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *