یک سمعک یا دو سمعک؟ کدام بهتر است؟

یک سمعک یا دو سمعک؟ کدام بهتر است؟

یک سمعک یا دو سمعک

این یکی از متداول ترین و رایج ترین سوالاتی است که توسط افراد کم شنوا پرسیده می شود. در این مطلب به پاسخ این سوال خواهیم پرداخت و جوانب مختلف آن را مورد کاوش قرار می دهیم. اگر قبل از اینکه به استفاده از یک سمعک یا دو سمعک اشاره کنیم توصیه می کنیم قبل از هر چیز برای انجام شنوایی سنجی به ادیولوژیست مراجعه کنید. زیرا اقدام به خرید سمعک به طور خودسرانه عواقب جبران ناپذیری برای قوه شنوایی شما خواهد داشت.

استفاده از یک سمعک یا دو سمعک؟

توصیه ادیولوژیست ها چیست؟ ادیولوژیست ها همان متخصصین شنوایی سنجی هستند که می توانند با انجام تست های مختلف، آستانه شنوایی ، نوع بیماری، روش های درمانی و … را انجام دهند. در برخی از مواقع شاهد بروز کم شنوایی در یکی از گوش ها هستیم و در برخی مواقع نیز کم شنوایی در هر دو گوش رخ می دهد. معمولا افرادی که با کم شنوایی های خفیف تا عمیق روبرو هستند یک سوال مهم در ذهنشان وجود دارد و آن هم این است که استفاده از یک سمعک یا دو سمعک ؟ کدام بهتر است؟ آیا می توان برای صرفه جویی در هزینه ها اقدام به خرید سمعک برای یک گوش کرد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که استفاده از دو سمعک توصیه می شود. تصور کنید چشمان شما ضعیف است. آیا برای تقویت قوه دیداری، برای یک چشم از عینک استفاده می کنید؟ قطعا تقویت هر دو چشم به طور همزمان لازم و ضروری است تا بتوانیم دید کاملی داشته باشیم. این وضعیت در خصوص گوش ها نیز صدق می کند. افرادی که دچار اختلالات مربوط به کم شنوایی هستند نیاز دارند تا هر دو گوش آن ها تقویت شود.

استفاده از یک سمعک یا دو سمعک؟

دلایل استفاده از دو سمعک

درک بهتر گفتار

به جرات می توان گفت افرادی که از دو سمعک استفاده می کنند توانایی درک گفتار را به شکل بهتری خواهند داشت. زیرا تمرکز فرد افزایش پیدا می کند. معمولا افرادی که از دو سمعک استفاده می کنند اعتماد به نفس بهتری دارند و می توانند به راحتی جهت و منبع صدا را تشخیص دهند. سمعک های مختلفی در بازار وجود دارد که کیفیت های مختلفی دارند. اگر در سنین نوجوانی ، جوانی و میانسالی هستید و ظاهر برای شما اهمیت دارد می توانید از انواع سمعک نامرئی استفاده کنید. این سمعک ها از بیرون توسط اطرافیان دیده نمی شوند و به شما کمک می کنند که زیبایی ظاهری خود را حفظ کنید. در مطلب گذشته به معرفی ” انواع سمعک داخل گوشی ” پرداختیم و مدل های مختلف آن را بررسی کردیم.

افزایش کیفیت صدا

اگر بخواهید از یک سمعک استفاده کنید محدوده دریافت امواج صوتی 180 درجه خواهد بود. اما اگر از دو سمعک استفاده کنید محدوده به 360 درجه تغییر خواهد کرد. افزایش کیفیت امواج دریافتی سبب می شود که شما احساسی متعادل تر داشته باشید و شنوایی شما تقویت شود. افرادی که دارای مشاغل حساس هستند و یا افرادی که دانش آموز یا دانشجو می باشند باید حتما از دو سمعک استفاده کنند تا شغل و تحصیل آن ها تحت تاثیر منفی قرار نگیرد.

یکی دیگر از مواردی که در خصوص افزایش کیفیت صدای دریافتی وجود دارد این است که هنگام استفاده از دو سمعک، تنظیم ولوم آن را کمتر می کنیم. اما اگر بخواهید از یک سمعک استفاده کنید باید ولوم آن را بیشتر کنید و ممکن است گوش شما آزار ببیند.

دریافت امواج صوتی از فاصله دور

اگر از دو سمعک استفاده کنید قابلیت دریافت امواج صوتی از فاصله دورتر را نیز خواهید داشت. این ویژگی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. زیرا ما از سمعک استفاده می کنیم که قدرت شنوایی مان را به حالت طبیعی نزدیک کنیم و قطعا در حالت طبیعی قادر به دریافت سیگنال های صوتی از راه دور خواهیم بود.

تشخیص نویز و امواج مزاحم

هنگامی که از یک سمعک استفاده می کنید کمتر می توانید نویزها و امواج مزاحم را از صدای اصلی تشخیص دهید. اما استفاده از دو سمعک به شما کمک می کند تا در شرایط مختلف، امواج و نویزهای اصلی را تفکیک کنید. به همین دلیل است که استفاده از دو سمعک ، قدرت شنیداری شما که در تست شنوایی کاهش آن مشخص شده بود را بهبود می دهد.

دلایل استفاده از دو سمعک

افزایش اعتماد به نفس

با توجه به مواردی که بیان کردیم می توان به این نتیجه رسید که بکارگیری از دو سمعک می تواند اعتماد به نفس فرد را بیشتر کند و ارتباط او با سایر افراد را تحت تاثیر منفی قرار ندهد. قطعا این توصیه توسط ادیولوژیست نیز انجام می شود. لذت شنیدن و کاهش خستگی ناشی از سمعک جزو تجربه های دلنشین افراد کم شنواست.

امکان درک گفتار در محیط های شلوغ

حتما تا به حال افراد کم شنوا را  در محیط های شلوغ دیده اید. معمولا این افراد به گوشه ای پناه می برند و ارتباط زیادی با بقیه برقرار نمی کنند. دو عامل در بروز این مساله دخیل است. اولا اینکه سمعک آن ها قادر به شنیدن صداها و درک گفتار در محیط های شلوغ ندارد. دوما اینکه از یک سمعک استفاده می کنند و در محیط های شلوغ که صدای مزاحم به وفور وجود دارد مشکلات زیادی در درک گفتار دارند.

پیشگیری از تنبلی گوش

تنبلی گوش یکی از مهم ترین عوارض استفاده از یک سمعک محسوب می شود. گوش نیز مانند عضله هستند. اگر نسبت به تقویت آن ها اقدام کنید قوی تر می شوند. اما اگر اهمیتی به آن ها ندهید قدرت خود را از دست می دهند. گوش ها نیز به این صورت اند. اگر شما از یک سمعک استفاده کنید فقط یکی از گوش ها تقویت می شود و گوش دیگر دچار محرومیت شنیداری خواهد شد. به نحوی که گوش فرد به مرور زمان دچار تنبلی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *